• Historia szkoły

•      Za początek szkoły przyjmuje się rok 1961, kiedy to utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową dla Pracujących Fabryki Maszyn i Odlewni w Gniewie (dzisiejsza „Fama”). Jej uczniami było 40 chłopców, kształcących się w zawodach ślusarz i tokarz. Ponieważ szkoła nie posiadała własnej siedziby, zajęcia teoretyczne odbywały się w godzinach popołudniowych w jednej z sal Szkoły Podstawowej w Gniewie. Dopiero w 1973 roku placówka pozyskała samodzielny budynek po służbach technologicznych, należący wcześniej do Zakładów Mechanizmów Okrętowych „Fama”.

Rok później powstała druga w Gniewie szkoła przyzakładowa - w 1962 roku odbył się nabór do Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących GZPR T-20 w Gniewie (dzisiejszy „Mikrostyk”). Liczyła ona 50 uczniów, kształcących się w zawodach radiomonter i ślusarz. Siedziba mieściła się w przyzakładowej świetlicy przy ul. Sobieskiego 12. Placówka wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, w zależności od nazwy zakładu pracy, np. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących Zakładów Radiowych „Eltra” Zakład w Gniewie, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Przyzakładowa Zakładów Radiowych „Unitra-Unitech” Zakłady Elementów Stykowych w Gniewie. W 1964 roku siedzibą szkoły został znajdujący się na wzgórzu zamkowym Pałacyk Myśliwski.

W 1979 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Gdańsku włączyło Zasadniczą Szkołę Zawodową Przyzakładową Zakładów Mechanizmów Okrętowych w Gniewie (szkoła przy dzisiejszej „Famie”) do Zespołu Szkół Zawodowych Przedsiębiorstwa Techniczno-Produkcyjnego „Unitra-Unitech” w Warszawie Zakład Elementów Stykowych w Gniewie (dzisiejszego „Mikrostyku”). Połączenie placówek to ważne wydarzenie, które umożliwiło prowadzenie jednolitej polityki edukacyjnej w sferze szkolnictwa zawodowego przez jednego dyrektora.

W 1972 roku utworzono Liceum Zawodowe Zakładów Radiowych „Eltra” w Gniewie i wraz z Zasadniczą Szkołą Zawodową dla Pracujących Zakładów Radiowych „Eltra” w Gniewie tworzą Zespół Szkół Zawodowych.

1 września 1992 roku nastąpiło reaktywowanie Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie (od 2002 roku - zmiana nazwy na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych). We wrześniu 2004 roku szkoła przyjęła imię księdza Henryka Mrossa. Zgodnie z planem dostosowywania oferty edukacyjnej do potrzeb lokalnego rynku pracy 1 września 2013 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie powołano technikum, kształcące w zawodach technik mechanik i technik hotelarz.

Obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. H. Mrossa w Gniewie obejmuje Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Branżową Szkołę I Stopnia oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.

Dyrektorzy szkoly:

Fama

Eltra

Ryszard Chojnacki   1961-1962

Marian Siekierski  1962 - 1963 (XII)

Tadeusz Dawidowicz   1962-1963

Ludwik Fronk   1963 - 1969

Jerzy Grzegorczyk  1964(I) - 1971

Tadeusz Mańczak   1969 - 1971

Alicja Samulewska   1971 - 1972

Zdzisław Gehrke  1971 - 1974

Henryk Kordowski  1972 - 1979