• Praktyka zawodowa w Hiszpanii

W kraju listopad - czas nostalgii, mgieł, spowolnienia … i tylko wiatr hula wśród gałęzi drzew…  A w naszej szkole już wkrótce temperatura przekroczy 30 stopni  i serca zabiją  w rytmie flamenco, bo listopad to czas spełniających się marzeń!

Komu z nas nie marzy się Hiszpania? Słońce i morze, leniwa sjesta, czerwona ziemia, tapas, oliwa z oliwek, barwni gitanos, śródziemnomorski temperament… To nie kolejna oferta biura podróży, ale zapowiedź rekrutacji do programu POWER, do którego w tym roku po raz pierwszy dołączyła nasza szkoła.

Projekt zakłada realizację praktyk zawodowych dla 36 uczniów technikum ZSP w Gniewie (obecnych klas drugiej i trzeciej). 18- osobowa grupa hotelarzy wyjedzie w lipcu 2020r. na trzy tygodnie do trzech hoteli w Ubedzie – przepięknej renesansowej perełki Andaluzji, miasteczka wpisanego na listę UNESCO. W październiku 18 mechaników zawita na dwa tygodnie do Sewilli, którą według legendy założył Herkules, ustawiając sześć kolumn tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica nazwana jego imieniem. Faktem natomiast jest, że to tu, w 1481 r. założona została (o zgrozo!) hiszpańska inkwizycja, a w sewilskiej katedrze - największym chrześcijańskim kościele Europy - zobaczymy grobowiec Krzysztofa Kolumba.

Aby dobrze przygotować uczniów do odbycia zagranicznych praktyk zawodowych,  już w styczniu rozpocznie się kurs z języka angielskiego, a po feriach zimowych przeprowadzone zostaną zajęcia pedagogiczne i kulturowo-językowe o Hiszpanii.

W Andaluzji od wieków żyli obok siebie ludzie różnych narodowości.  Obecnie oprócz rodowitych Hiszpanów mieszka tu sporo imigrantów z Afryki północnej oraz Europejczyków: głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i krajów skandynawskich, ważną mniejszością narodową są Cyganie. Podczas pobytu w tym regionie nasi uczniowie będą więc mieli możliwość uczestniczyć - podczas pracy i zwiedzania - w wielonarodowej i  wielokulturowej różnorodności Europy. To bardzo cenne doświadczenie społeczne, budujące postawę otwartości i tolerancji, pokazujące szkołę jako nowoczesną, otwartą na świat placówkę edukacyjną.

Partnerem projektu jest firma EuroMind Projects S. L. posiadająca wieloletnie doświadczenie w realizacji zagranicznych praktyk zawodowych na rynkach polskim i europejskich, co zapewnia gwarancję, że wyjazd do Andaluzji pozwoli na poszerzenie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych wykraczających poza standardowy program praktyk. Wiadomym jest, że pobyt w innym kraju przyniesie naszym uczniom sporo korzyści: pobudzi do jeszcze większego wysiłku, nauki języków obcych, podejmowania nowych wyzwań, rozwinie ich osobowość i poszerzy światopogląd.

Uczniowie technikum! Marzyła Wam się Hiszpania? Marzenia właśnie się spełniają! Już wkrótce zapachnie wiatrem od Morza Śródziemnego!

Hola!, que tal?- macie szansę usłyszeć niebawem, więc wypełnijcie wniosek i przygotujcie się na odpowiedź:  Muy bien, gracias :)