• Setna rocznica powrotu Gniewu do Macierzy

•      W poniedziałek 27 stycznia 2020 roku z okazji setnej rocznicy powrotu naszego miasta do państwa polskiego na dziedzińcu zamkowym odbyła się uroczysta akademia, poprzedzona przemarszem uczniów, nauczycieli i mieszkańców Gniewu ulicami miasta. Organizatorami uroczystości były - Zespół Szkół Ponadpodstawowych oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewie.

Zgromadzeni na dziedzińcu wysłuchali pięknych wierszy i piosenek nawiązujących do okresu niewoli politycznej oraz walki o niepodległość. Mieli też okazję obejrzeć odgrywane przez dzieci i młodzież scenki obrazujące powstania narodowowyzwoleńcze i walkę w czasie I wojny światowej. Odczytano również telegram, napisany przez mieszkańców Gniewu w listopadzie 1918 roku do prezydenta Stanów Zjednoczonych W. Willsona z prośbą o przychylność w sprawie wcielenia Gniewu do państwa polskiego. Punktem kulminacyjnym akademii była inscenizacja obrazująca wkroczenie wojsk gen. Józefa Hallera do Gniewu 27 stycznia 1920 roku, które stało się symbolem wolności i powrotu naszego miasta do Macierzy.

Akademię uświetnili swoją obecnością starosta tczewski Mirosław Augustyn, burmistrz MiG Gniew Maciej Czarnecki, Andrzej Banaszak - wnuk hallerczyka, a także Emilia Rulińska - regionalistka i autorka wierszy o Gniewie.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania akademii, składamy serdeczne podziękowania.

• Trwaj chwilo, jakże jesteś piękna! (Johann Wolfgang von Goethe, Faust)

Za każdym razem, gdy długo oczekiwane, pieczołowicie planowane, tak ważne, że przecież „musi trwać wiecznie” (najpierw w marzeniach, a potem wspomnieniach odświeżanych zdjęciami, anegdotami i plotkami) wydarzenie przemija, czuje się niedosyt. Zdziwienie, że to już? Tak szybko nastał świt?!

Przecież tak niedawno zjawili się w naszej szkole i od razu włączyli się w jej życie, nadając  mu swoisty rytm i koloryt…a tu już za nimi ten Pierwszy Wielki Bal! Klasy 3a liceum ogólnokształcącego i 4b technikum bawiły się w piątek, 10 stycznia na Zamku Gniew. Tej imprezy na pewno nie da się zapomnieć. Nie do uwierzenia wprost jest, że te zachwycające kreacje i zjawiskowe makijaże dam, klasyczna elegancja panów – słowem szyk, czar i błysk – studniówka 2020 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie za nami!!!

Uroczystość otworzyli uczniowie - Aleksandra Frymarska i Damian Górski, którzy podziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom - p. Agnieszce Frątczak i p. Renacie Tiedtke oraz pozostałym nauczycielom za „opiekę i troskę, wskazywanie właściwych rozwiązań, otwieranie umysłów i przygotowanie do dorosłości”, p. pedagog Janinie Strelau cierpliwie uczącej ich w ostatnich tygodniach kroków i figur tańca oraz pracownikom administracji i obsługi za stworzenie przyjaznych, bezpiecznych warunków edukacji. Nie zabrakło też wzruszających słów uznania i kwiatów dla rodziców za trud włożony w wychowanie i  pomoc w zorganizowanie balu. Młodzież serdeczne wyrazy wdzięczności przekazała także tegorocznym sponsorom  oraz uczniom szczególnie zaangażowanym w organizację balu.

I w końcu nastał ten magiczny moment: „Poloneza czas zacząć” – rzekła pani dyrektor Wioletta Połomska, a młodzież wdzięcznie i dostojnie poddała się tradycji, wywołując zachwyt publiczności. Potem zaś Podkomorzy Stanisław Szmyt salwą z armaty hucznie oznajmił okolicy, że pierwsza studniówka  w powiecie tczewskim właśnie się rozpoczęła…

Maturzystom życzymy, aby udana zabawa była dobrą prognozą egzaminu maturalnego :).

Dziękujemy firmom: Zamek Gniew – p. Krzysztofowi Lisieckiemu, Tom-Bud - p. Tomaszowi Damratowi, Murmex, Kongsberg, Alma Color, Mikrostyk, Piekarnia Ciastkarnia Meler, Drewstol - panu Grzegorzowi Cyssewskiemu, firmie Puzelek - pani Marcie Wojtczak oraz Radzie Rodziców i komitetowi studniówkowemu: p. Monice Kozłowskiej, p. Iwonie Błońskiej, p. Iwonie Górskiej oraz p. Stanisławowi Szmytowi.

• Spotkanie organizacyjne z rodzicami dotyczący praktyk zawodowych w Hiszpanii

•     W dniu 8 stycznia 2020 roku w szkole odbyło się spotkanie organizacyjne uczniów i ich rodziców z koordynatorem projektu „Kształcenie zawodowe jako fundament rozwoju – praktyka zawodowa uczniów ZSP w Hiszpanii” - panem Waldemarem Węgrzynowskim. Podczas spotkania omówiono szczegóły dotyczące wyjazdu oraz pobytu uczniów, zasady odbywania praktyk a także organizację czasu wolnego. Ponadto rodzice i ich uczniowie uzyskali informacje o zajęciach dodatkowych z języka angielskiego i zajęciach kulturowych o Hiszpanii, które rozpoczną się po feriach.

Kolejne spotkanie planowane jest dla  grupy hotelarzy w czerwcu. Wówczas zostaną omówione szczegóły dotyczące wyjazdu w okresie 12.07.2020- 1.08.2020.

• Spotkanie z dzielnicowym

•     Już po raz kolejny w szkolnych murach gościliśmy dzielnicowego aspiranta Roberta Stobę z Komisariatu Policji w Gniewie. Wspiera on działania wychowawczo – profilaktyczne szkoły. Poruszany temat to „Ryzykowne zachowania młodzieży i ich konsekwencje”.

Bardzo dziękujemy za przekazanie wiedzy, która pozwoli młodzieży podejmować dobre decyzje.

N.S.

• Wywiadówka semestralna

Uwaga! Przypominamy, że już w najbliższą środę, czyli 8 stycznia 2020 r., w ZSP Gniew, o godz. 16:00 odbędą się spotkanie z rodzicami, na których podane zostaną informacje dotyczące osiągnięć uczniów w I semestrze roku szkolnego 2018/2019.

Serdecznie zapraszamy!

Przydział sal: