To był dzień pełen emocji. Dzień, który przyszedł szybciej, niż się wszyscy spodziewali – mimo że wyczekiwany od lat. Kiedyś wydawał się tak odległy, a dziś… stał się rzeczywistością. Z niedowierzaniem i wzruszeniem patrzyliśmy, jak kolejny rocznik opuszcza mury naszej szkoły. I choć to przecież naturalna kolej rzeczy – rozstania nigdy nie są łatwe.
W czwartek, 24 kwietnia 2025 roku w historycznych murach zamku w Gniewie odbyła się uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci naszej szkolnej społeczności – pożegnanie absolwentów klas 4a, 5b i 4h ZSP w Gniewie. To wyjątkowe spotkanie, które poprowadziły Magdalena Szwarc i Julia Koseda miało w sobie wszystko: podniosły ton, artystyczny blask i emocje, które trudno wyrazić słowami.
Oficjalną część rozpoczęło przemówienie pani dyrektor Wioletty Czarnowskiej, która przywitała serdecznie zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych, firm współpracujących ze szkołą, sponsorów, przedstawicieli Rady Rodziców, grono pedagogiczne, rodziców oraz uczniów naszej szkoły. W słowach skierowanych do absolwentów wybrzmiała nie tylko duma, ale i serdeczne życzenia – sukcesów na egzaminach, odwagi w spełnianiu marzeń i życia tak, „jakby cudem było wszystko”.
Szczególne gratulacje i nagrody trafiły do Aleksandry Ogonowskiej i Kacpra Narlocha. Nagrodę Starosty oraz Nagrodę Burmistrza uczniom tym uroczyście wręczyli Wicestarosta Tczewski pan Andrzej Flisik oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew pani Joanna Kamińska. Najlepszych absolwentów nagradzali pani dyrektor i wychowawcy – pani Renata Tiedtke i pan Jacek Gerigk.
Rozdano też nagrody za aktywną postawę w życiu szkoły i środowiska, a także za sukcesy sportowe.
Absolwenci wyruszający w swoją dalszą podróż otrzymali symboliczne „wyposażenie”, przygotowane przez młodszych kolegów: serdeczne życzenia, życiowe drogowskazy oraz słodkie upominki.
Później przyszedł moment pełen śmiechu i wzruszeń – multimedialna prezentacja ukazująca te najważniejsze, nierzadko zabawne kadry z życia kończących edukację klas. To właśnie te ujęcia przypomniały wszystkim o pasji, zaangażowaniu i sile więzi, które rodziły się przez lata wspólnej nauki i działań na rzecz szkolnej społeczności.
Nie zabrakło też podziękowań dla nauczycieli i wychowawców. Cudowne, barwne bukiety kwiatów i błyszczące statuetki Oskarów sprawiły pedagogom wiele radości.
Kulminacyjnym momentem było ostatnie odczytanie listy obecności – ciche, ale wymowne pożegnanie z czasem, który już nie wróci.
I jeszcze jeden wyjątkowy akcent tej uroczystości… niezapomniany występ Marysi Draheim, której interpretacja piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” wprawiła w zachwyt wszystkich obecnych. Marysia, z niezwykłą wrażliwością, a jednocześnie imponującą pewnością siebie, oddała ducha utworu, który mimo upływu lat wciąż porusza swoją aktualnością i przesłaniem. Jej głos, pełen emocji i siły wypełnił salę i dotarł do najgłębszych zakamarków serc słuchaczy. To był moment, w którym czas się zatrzymał – a jedyne, co pozostało, to cisza po ostatnim dźwięku i długa, gorąca owacja na stojąco.
Ten występ na długo pozostanie w pamięci – nie tylko jako muzyczne przeżycie, ale również jako przypomnienie o sile sztuki, która potrafi łączyć ludzi i inspirować do refleksji nad światem, w którym żyjemy.
Potem zrobiono ostatnie zdjęcia, które na zawsze zatrzymają ten czas, wylano ostatnie łzy, wymieniono ostatnie uściski i zjedzono pyszne ciasto na przełamanie smutku.
I choć to pożegnanie, w sercach zostaje nadzieja, że jeszcze się spotkamy…
J.K.