• Wspomnienie o panu Zdzisławie Gehrke pierwszym dyrektorze Zespołu Szkół Zawodowych w Gniewie

     •      Mury nie tworzą szkoły. Tworzą je ludzie, nauczyciele i uczniowie. Klasy, pracownie, laboratoria pomoce naukowe, mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie, zmieniają się, ale bez tych, którzy z nich korzystają są tylko bezdusznymi przedmiotami. Szkoła może zmienić budynek, ale pozostanie tą samą placówką dzięki ludziom, którzy tworzą jej tradycję, do której tak lubimy się odwoływać. Uświadomił mi to profesor Karol Górski, wybitny polski historyk, do którego chodziłem na wykłady w czasie studiów, kiedy wspominał, jak egzaminował swoich studentów w obozie jenieckim w czasie wojny, spacerując między barakami a ogrodzeniem z drutu kolczastego. Czy mamy prawo dziś powiedzieć, że oni byli gorzej wykształceni, bo nie uczyli się w salach wykładowych?  Brzmi to być może teraz nieco anachronicznie, może nawet dziwacznie, ale mój bohater, któremu poświęcam ten tekst, pamiętał te czasy i myślę, że takie nawiązanie nie jest nieuzasadnione.

          Pan Zdzisław Gehrke urodził się 11 lutego 1935 r. Był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Tczewie, które ukończył w 1955 roku. Następnie studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku później przemianowanej na Uniwersytet Gdański. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pracował jako kierownik Laboratorium Kontroli Jakości w Zakładach Radiowych „ELTRA” w Gniewie i jednocześnie uczył matematyki w przyzakładowej szkole zawodowej. W roku 1971 otrzymał powołanie na stanowisko dyrektora tejże szkoły. Swoje nowe obowiązki objął z dniem 1 września. Jako dyrektor był bardzo zaangażowany w utworzenie w naszym mieście nowej placówki dydaktycznej, tj. szkoły średniej zawodowej, która kształciłaby średnią kadrę techniczną a także umożliwiałaby podjęcie studiów po zdanej maturze. Starania te zakończyły się powodzeniem już w kolejnym roku. We wrześniu 1972 roku naukę rozpoczęli uczniowie pierwszej klasy nowej szkoły: Liceum Zawodowego. Dyrektor Gehrke został szefem nowej placówki - Zespołu Szkół Zawodowych składającego się z Liceum Zawodowego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zakładach „Eltra”oraz Technikum Mechaniczno – Elektrycznego w Gdańsku Filia w Gniewie (wieczorowe). Historia naboru do nowej szkoły potwierdziła celowość zabiegów o jej utworzenie. W roku 1974 liczba osób chętnych do kształcenia się w liceum pozwoliła utworzyć nie jedną a dwie pierwsze klasy. Gniew miał znowu swoją szkołę średnią po zlikwidowanym w 1955 roku ogólniaku. Uczniowie chcący odebrać takie wykształcenie nie musieli dojeżdżać do Tczewa, Nowego czy Pelplina.

         Szkoła w tamtych latach mieściła się w budynku dawnych koszar wojskowych obecnie jest tam hotel „Rycerski”, a także częściowo w pałacyku Myśliwskim, gdzie dziś znajduje się recepcja hotelu „Zamek Gniew”. Staraniem dyrektora w tym czasie zostały utworzone nowe klasopracownie z odpowiednim wyposażeniem ułatwiającym nauczanie, czyniąc je bardziej efektywnym.

           Pan Zdzisław Gehrke funkcje dyrektora ZSZ pełnił do grudnia 1974 roku. Odszedł na własną prośbę i objął stanowisko kierownika Działu Kadr w Zakładach Mechanizmów Okrętowych „FAMA” w Gniewie, gdzie pracował do 1977 roku.

           Pan Zdzisław Gehrke był nie tylko dyrektorem i jednym z najbardziej zaangażowanych twórców Liceum Zawodowego w Gniewie. Był przede wszystkim znakomitym nauczycielem matematyki. Lubiany przez uczniów, w sposób jasny i przejrzysty wykładał rzeczy trudne i skomplikowane, bo matematyka nie należy do łatwych przedmiotów, ale pan Gehrke potrafił oswoić tę skomplikowaną materię, przekazać ją uczniom, wzbudzając w nich zainteresowanie. W wielu z nich pozostał we wdzięcznej pamięci. „Bardzo mile wspominam lekcje matematyki z panem Zdzisławem Gehrke. Dla mnie były one zawsze ciekawe. Często rozwiązywaliśmy zadania na kilka sposobów. Niekiedy uczniowski sposób rozwiązywania był inny niż nauczyciela. To była znakomita okazja do dyskusji. (…) Jemu w znacznej mierze zawdzięczam to, że podjąłem i ukończyłem studia techniczne na Akademii Techniczno – Rolniczej w Bydgoszczy” ( wspomnienie Stanisława Chrzanowskiego absolwenta pierwszego rocznika Liceum Zawodowego w Gniewie z książki „ O edukacji zawodowej w Gniewie i okolicy”).

           Pan Zdzisław Gehrke jest również ciepło wspominany przez swoich współpracowników, nauczycieli, z którymi pracował. ”Dobry kolega, przyjaciel, zawsze można było na nim polegać”- tak wspomina Go pan Bogdan Halmann, który w tym czasie pełnił funkcję nieetatowego zastępcy dyrektora i należał do jego najbliższych współpracowników. Dodaje też, że dzięki staraniom Dyrektora szkoła zakupiła laser do pracowni fizyczno – chemicznej. Takiej pomocy naukowej nie było wówczas w żadnej innej szkole w powiecie tczewskim.

          Człowiek żyje tak długo jak długo trwa o nim pamięć. Pan Zdzisław z pewnością będzie żył bardzo długo w pamięci swoich uczniów.

      K.G.

       

     • FINAŁ XI Edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów- wręczenie nagród

     • W dniu 26 maja 2021 r., w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie uczennica kl. IId Kinga Mentel FINALISTKA XI Edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów, organizowanym przez Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Tczewie odebrała dyplom oraz nagrodę z rąk Starosty Tczewskiego - Mirosława Augustyna oraz Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta - Przemysława Szenroka.

      Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tczewskiego. Zadaniem uczestników było wykazać się podstawową znajomością ustaw z zakresu praw konsumenckich, zasad działalności instytucji ochrony konsumentów i konkurencji oraz elementarnych zagadnień z zakresu prawa konsumenckiego w Polsce.

      Do udziału w konkursie zgłosiły się szkoły:

      • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie
      • I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
      • II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
      • Zespół Szkół Technicznych w Tczewie
      • Zespół Szkół Branżowych w Tczewie
      • Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie
      • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie
      • Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie

      Łącznie w eliminacjach szkolnych udział wzięło 62 uczniów z 8 szkół ponadpodstawowych. W pierwszym etapie 14 kwietnia odbyły się eliminacje szkolne. Wyłoniono 12 finalistów, którzy 6 maja wzięli udział w finale konkursu. Na podium znalazło się pięcioro najlepszych, którzy otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.

                                                                                                                     Gratulujemy:)

       

    • Uwaga! Uwaga!
     • Uwaga! Uwaga!

     • Od 24.05.21 Szkolny Klub Wolontariusza rozpoczyna akcję, związaną z pomocą dla chorej na raka Lei, mieszkanki Nowego, która potrzebuje dużej sumy pieniędzy na leczenie. Zachęcamy do przynoszenia do klasy nr 19  różnych przedmiotów, które moą być przedmiotem licytacji dla dziewczynki (m.in. książki, pluszaki itp.).   Wszystkie przedmioty zostaną wystawione na grupę "Pomagamy Lei" oraz będą licytowane na niedzielnym live'ie NADA Butik. Niedługo ruszamy również z wykonywaniem własnoręcznej biżuterii z makramy oraz koralików, które także zostaną przeznaczone na licytację, osoby chętne do wykonania biżuterii prosimy o zgłaszanie się do Pani Justyny Waśniewskiej.

                                        Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w akcji!

       

                                                                                                                                          Zuzia i Klaudia

                                                                                                                                        Szkolny Klub Wolontariusza

       

       

    • Maraton Fitdance i Fitness dla Lei
     • Maraton Fitdance i Fitness dla Lei

     • Dnia 15 maja kilku wolontariuszy z naszej szkoły brało udział w Maratonie Fitdance i Fitness dla Lei Kirskiej, która cierpi na ostrą białączkę limfoblastyczną. Nowotwór wymierza kolejne ciosy a czas nie jest jej sprzymierzeńcem.

      Zdjęcia z tego wydarzenia w galerii.

      Dziękuję wszystkim wspaniałym wolontariuszom za udział w tej akcji!

                                                                                                                                  J.W.

     • Konkurs „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”

     • Uczniowie ZSP Gniew zajęli wszystkie zwycięskie miejsca w konkursie „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”, organizowanym przez Urząd Statystyczny w Gdańsku:

      1. miejsce – Weronika Trykowska i Ewa Mierzwicka z klasy IIc 

      2. miejsce – Kinga  Mentel i Basia Gabrychowska z klasy IId 

      3. miejsce – Karolina Zarzeczna z klasy IId 

      Uczestnicząc w konkursie należało odpowiedzieć na pytanie „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”. Sposób realizacji był dowolny. Mógł to być wiersz, piosenka, skecz, inscenizacja, film, teledysk itp. Do konkursu uczeń mógł przystąpić indywidualnie, można było też stworzyć zespół (maksymalnie 4-osobowy).

      Nasi zwycięscy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

      Niebawem konkursowe prace opublikuje organizator na swoim profilu na FB, śledźcie też nasz profilu https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-Ponadpodstawowych-im-ks-Henryka-Mrossa-w-Gniewie-381551741927078/

                                                                

                                                                                                                  Gratulujemy!:)

       

       

    • Konkurs historyczny
     • Konkurs historyczny

     • Mimo zdalnego nauczania i związanych z tym trudności nasi uczniowie podejmują się wielu różnych wyzwań. Tym razem odpowiedzieli na konkurs wiedzy z historii. Polegał on na rozwiązaniu testu z historii od czasów starożytnych do współczesności.  I miejsce zajął Aleksander Kania z  klasy IID, drugie miejsce zajęła Wiktoria Ciesińska z klasy IB, a trzecie Fabian Cylka z klasy IB.  Laureatów nagrodzono oceną z przedmiotu oraz nagrodą rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców naszej szkoły. Gratuluję finalistom i dziękuję za udział wszystkim uczestnikom konkursu.

      Agnieszka Frątczak

    • Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów
     • Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów

     • W dniu 14 kwietnia 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jedenastej edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów, organizowanym przez Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Tczewie. Zadaniem uczniów było odpowiedzieć na pytania testowe i zredagować dwa oficjalne pisma. Do finału konkursu zakwalifikowała się uczennica z naszej szkoły Kinga Mentel z kl. IId. Dnia 06 maja odbył się finał konkursu, w którym Kinga zajęła V finałowe  miejsce.

      Uroczyste wręczenie nagród osobom, które zajęły 5 najwyższych miejsc odbędzie się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie dnia 26 maja 2021 roku o godz. 12.00.

                                                                                                                                Gratulujemy:)

                                                                                                                                     Beata Gabrychowska

       

       

    • Kąciki dyskusyjne w ZSP Gniew
     • Kąciki dyskusyjne w ZSP Gniew

     •       W ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego ZSP  w Gniewie zorganizował kąciki dyskusyjne dla uczniów, usytuowane na szkolnych korytarzach. Celem projektu było pogłębianie relacji wśród młodzieży, kształtowanie szacunku do różnorodnych postaw i poglądów, jak również miłe spędzanie czasu podczas przerw miedzy lekcjami. W ramach projektu zakupiono  pięć sof, stoliki oraz poduszki. Poniesione koszty wyniosły 3.000 złotych.

           Przygotowane kąciki dyskusyjne zostały pozytywnie przyjęte przez uczniów, którzy chętnie spędzają tam wolny czas w szkole.

     • Jak korzystać z systemu naboru elektronicznego?

     • Drodzy ósmoklasiści!

      Wkrótce zacznie się dla Was nowy etap edukacyjny - nauka w szkole ponadpodstawowej Masz do wyboru:
      - 4 letnie liceum ogólnokształcące,
      - 5 letnie technikum,
      - 3 letnią branżową szkołę I stopnia.
      Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie tczewskim będzie prowadzona przy pomocy systemu elektronicznego. Nabór rozpoczyna się dnia 17.05.2021r.
      Serwis internetowy https://tczew.edu.com.pl/kandydat/app/schedule.html dostarczy  Ci informacji
      o wszystkich typach szkół.

      Jak skorzystać z systemu? - dowiesz się  na webinarium 13 maja 2021r. o godz.17.00

       

    • Życzenia dla Maturzystów
     • Życzenia dla Maturzystów

     • Życzymy Wam dużo wiary we własne siły, lekkiego pióra,  

      przyjaznego uśmiechu dokoła, kwitnących kasztanów za oknem 

      oraz wymarzonych zadań i tematów. 

      Dedykujemy Wam słowa starożytnego, rzymskiego poety Wergiliusza,

      który powiedział, że "zwyciężać mogą ci, co wierzą, że mogą".  

      Powodzenia na maturze !!!  Trzymamy za Was kciuki:) 

      społeczność ZSP Gniew

    • Pożegnanie maturzystów
     • Pożegnanie maturzystów

     • W piątek 30 kwietnia społeczność ZSP Gniew pożegnała absolwentów liceum ogólnokształcącego, technikum oraz LO dla Dorosłych. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii, uroczystość odbyła się on-line na platformie Teams.

      Spotkanie poprowadziła uczennica klasy 2a LO Aneta Jesiołowska. Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Wioletta Połomska. Zwracając się do abiturientów podkreśliła, że w szkole średniej osiągnęli dorosłość i przeżyli wiele emocjonujących chwil. Życzyła powodzenia na egzaminie maturalnym oraz realizacji planów i marzeń. Pani dyrektor wyróżniła również najlepsze absolwentki LO i technikum - Amelię Karcz i Karolinę Malinowską, które otrzymały Nagrodę Starosty. Wymieniła także innych absolwentów nagrodzonych za najwyższe wyniki w nauce - Jolantę Zielińską, Agnieszkę Opiłowską i Orinę Konicką.

      Następnie głos zabrali wychowawcy klas kończących szkołę - pan Jacek Gerigk oraz pani Joanna Komosińska. Pożegnali się ze swoimi uczniami i słuchaczami oraz złożyli gratulacje najlepszym absolwentom.

      Abiturienci zostali również nagrodzeni przez nauczycieli za aktywna postawę w życiu szkoły i środowiska, a także za sukcesy sportowe.

      W imieniu wszystkich uczniów i słuchaczy słowa pożegnania do absolwentów skierowała uczennica klasy 3b Zuzia Prei. Zwróciła uwagę na to, że muszą oni rozstać się z czymś, z czym do czynienia mieli niemal codziennie przez ostatnich kilka lat, i co niewątpliwie jest bardzo trudne. Życzyła absolwentom wszelkich sukcesów i spełniania w życiu osobistym i zawodowym.

      Niezwykle emocjonującym elementem uroczystości były wystąpienia abiturientów, którzy przygotowali prezentacje ze swojego pobytu w szkole. Były zatem wspomnienia, refleksje, dużo uśmiechu, ale też podziękowania i życzenia dla nauczycieli.

      Końcowym punktem spotkania było uroczyste ostatnie sprawdzenie obecności, które w naszej szkole już od lat jest tradycją.

      Jeszcze raz gratulujemy wszystkim absolwentom i życzymy wszelkich sukcesów.

                                                                                                                                                          J.O.

    • Zaproszenie
     • Zaproszenie

     • W związku z zakończeniem roku szkolnego 2020/2021 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego, Techniku i LO dla Dorosłych zapraszamy na mszę św. w czwartek  29 kwietnia br. o godz. 18.00 w kościele św. Mikołaja w Gniewie.

     • A może tak Wolontariat Europejski, EVS?

     • Wolontariat Europejski (ang. European Voluntary Service, EVS) to część programu Europejski Korpus Solidarności umożliwiająca wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych) oraz goszczenie wolontariuszy z innych krajów europejskich w już istniejących organizacjach i instytucjach non-profit[1]

      To wspaniała propozycja dla młodych ludzi. Propozycja ta łączy  w sobie zarówno pracę, jak i seminaria, kursy językowe. Pierwszeństwo ma młodzież znajdująca się w trudnej sytuacji społecznej, zdrowotnej lub ekonomicznej, ale nie tylko.

      EVS  to sztandarowy program Unii Europejskiej, z dużym budżetem i całą paletą możliwości, wbrew nazwie – nie tylko w Europie. Do wyboru są najróżniejsze projekty: od ekologicznych, przez społeczne, do dotyczących kultury i sztuki.

      Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba mieć żadnych specjalnych kwalifikacji – wystarczy chęć do działania! Możesz wyjechać do większości krajów europejskich, wybranych krajów Kaukazu, Bliskiego Wchodu i Afryki Północnej i pracować społecznie na rzecz zagranicznej organizacji.

      Projekty trwają od 2 tygodni do 12 miesięcy i mogą mieć charakter indywidualny lub grupowy. Wolontariusze projektów trwających ponad 2 miesiące mogą także, w czasie pobytu za granicą, wziąć udział w kursie językowym online.

      Wolontariusze mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz dostęp do wszelkiego potrzebnego transportu lokalnego. Możesz także otrzymać niewielkie kieszonkowe. Podczas pobytu za granicą wolontariusze są objęci ubezpieczeniem. W ciągu roku na EVS wyjeżdża z Polski ok. 500 osób[2].

      Wiek: 17-30

      Możliwości wolontariatu w Europie jest dużo. I będzie coraz więcej. Unijne państwa zgodnie uznają, że praca społeczna w innym kraju służy rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu Europy i zwiększeniu mobilności Europejczyków - a to jeden z priorytetów polityki młodzieżowej Unii Europejskiej.

      Zachęcam do obejrzenia wywiadu z osobą, która uczestniczyła w projekcie w Grecji.

      🔴 Wolontariat zagraniczny praktycznie - Grecja. Europejski Korpus Solidarności - Bing video

      Baza projektów Wolontariatu Europejskiego oraz organizacji wysyłających/przyjmujących wolontariuszy znajduje się na stronie: https://europa.eu/youth/volunteering_pl.

      Więcej informacji:
      http://erasmusplus.org.pl/mlodziez/

      [1] Wikipedia

      [2] Wolontariat - EKS                                                                                    J.W.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie
   • zspgniew@powiat.tczew.pl
   • zspgniew@powiat.tczew.pl
   • 58 535 35 77
   • 58 535 35 77
   • ul. Sobieskiego 11, 83-140 Gniew
   • promocja@zspgniew.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych