Matura 2025 - j. polski! Wystartowali, życzymy powodzenia!!!
Aktualności
Matura 2025 🍀
Życzenia dla maturzystów!
Drodzy Maturzyści!
Życzymy Wam powodzenia na egzaminach maturalnych! Niech każdy z Was osiągnie wyniki, o jakich marzy. Pamiętajcie, że to tylko jeden z wielu kroków na drodze do Waszych marzeń i celów. Wasza ciężka praca i determinacja przyniosą wspaniałe rezultaty. Wierzymy w Wasz sukces!!!
Trzymam za Was kciuki!
Społeczność ZSP Gniew
Pożegnanie Absolwentów ZSP Gniew – chwila pełna wzruszeń
To był dzień pełen emocji. Dzień, który przyszedł szybciej, niż się wszyscy spodziewali – mimo że wyczekiwany od lat. Kiedyś wydawał się tak odległy, a dziś… stał się rzeczywistością. Z niedowierzaniem i wzruszeniem patrzyliśmy, jak kolejny rocznik opuszcza mury naszej szkoły. I choć to przecież naturalna kolej rzeczy – rozstania nigdy nie są łatwe.
W czwartek, 24 kwietnia 2025 roku w historycznych murach zamku w Gniewie odbyła się uroczystość, która na długo pozostanie w pamięci naszej szkolnej społeczności – pożegnanie absolwentów klas 4a, 5b i 4h ZSP w Gniewie. To wyjątkowe spotkanie, które poprowadziły Magdalena Szwarc i Julia Koseda miało w sobie wszystko: podniosły ton, artystyczny blask i emocje, które trudno wyrazić słowami.
Oficjalną część rozpoczęło przemówienie pani dyrektor Wioletty Czarnowskiej, która przywitała serdecznie zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych, firm współpracujących ze szkołą, sponsorów, przedstawicieli Rady Rodziców, grono pedagogiczne, rodziców oraz uczniów naszej szkoły. W słowach skierowanych do absolwentów wybrzmiała nie tylko duma, ale i serdeczne życzenia – sukcesów na egzaminach, odwagi w spełnianiu marzeń i życia tak, „jakby cudem było wszystko”.
Szczególne gratulacje i nagrody trafiły do Aleksandry Ogonowskiej i Kacpra Narlocha. Nagrodę Starosty oraz Nagrodę Burmistrza uczniom tym uroczyście wręczyli Wicestarosta Tczewski pan Andrzej Flisik oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew pani Joanna Kamińska. Najlepszych absolwentów nagradzali pani dyrektor i wychowawcy – pani Renata Tiedtke i pan Jacek Gerigk.
Rozdano też nagrody za aktywną postawę w życiu szkoły i środowiska, a także za sukcesy sportowe.
Absolwenci wyruszający w swoją dalszą podróż otrzymali symboliczne „wyposażenie”, przygotowane przez młodszych kolegów: serdeczne życzenia, życiowe drogowskazy oraz słodkie upominki.
Później przyszedł moment pełen śmiechu i wzruszeń – multimedialna prezentacja ukazująca te najważniejsze, nierzadko zabawne kadry z życia kończących edukację klas. To właśnie te ujęcia przypomniały wszystkim o pasji, zaangażowaniu i sile więzi, które rodziły się przez lata wspólnej nauki i działań na rzecz szkolnej społeczności.
Nie zabrakło też podziękowań dla nauczycieli i wychowawców. Cudowne, barwne bukiety kwiatów i błyszczące statuetki Oskarów sprawiły pedagogom wiele radości.
Kulminacyjnym momentem było ostatnie odczytanie listy obecności – ciche, ale wymowne pożegnanie z czasem, który już nie wróci.
I jeszcze jeden wyjątkowy akcent tej uroczystości… niezapomniany występ Marysi Draheim, której interpretacja piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” wprawiła w zachwyt wszystkich obecnych. Marysia, z niezwykłą wrażliwością, a jednocześnie imponującą pewnością siebie, oddała ducha utworu, który mimo upływu lat wciąż porusza swoją aktualnością i przesłaniem. Jej głos, pełen emocji i siły wypełnił salę i dotarł do najgłębszych zakamarków serc słuchaczy. To był moment, w którym czas się zatrzymał – a jedyne, co pozostało, to cisza po ostatnim dźwięku i długa, gorąca owacja na stojąco.
Ten występ na długo pozostanie w pamięci – nie tylko jako muzyczne przeżycie, ale również jako przypomnienie o sile sztuki, która potrafi łączyć ludzi i inspirować do refleksji nad światem, w którym żyjemy.
Potem zrobiono ostatnie zdjęcia, które na zawsze zatrzymają ten czas, wylano ostatnie łzy, wymieniono ostatnie uściski i zjedzono pyszne ciasto na przełamanie smutku.
I choć to pożegnanie, w sercach zostaje nadzieja, że jeszcze się spotkamy…
J.K.
25. rocznica śmierci ks. Kanonika Henryka Mrossa
27 kwietnia minęła 25. rocznica śmierci ks. Henryka Mrossa - wybitnego historyka, profesora Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, dyrektora Biblioteki Seminaryjnej, patrona Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie oraz Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Gniew.
W tym szczególnym dniu delegacja naszej szkoły udała się do Pelplina, aby w imieniu całej społeczności złożyć na jego grobie kwiaty i zapalić znicze.
Ten gest, świadczący o naszej pamięci i wdzięczności wobec człowieka, którego dorobek naukowy i duchowy pozostawił trwały ślad. Ks. Henryk Mross odegrał kluczową rolę w badaniach nad historią diecezji chełmińskiej, a jego działalność akademicka w Pelplinie była niezwykle cenna dla kolejnych pokoleń. Jego badania oraz publikacje, których powstało ponad 300, wzbogaciły historiografię kościelną i pozostają istotnym źródłem wiedzy dla współczesnych naukowców.
Jego dziedzictwo pozostaje nie tylko inspiracją dla uczniów i historyków, lecz także przypomnieniem o sile wiedzy, pasji i oddania wspólnocie. Wartości, które ks. Mross głosił – uczciwość, pracowitość i umiejętność oddawania się swojej pasji – są nadal żywe w sercach jego wychowanków oraz wszystkich, którzy czerpią z jego dorobku.
Pamięć o ks. Henryku Mrossie jest wciąż żywa, a jego wkład w rozwój edukacji i kultury stanowi trwały fundament dla przyszłych pokoleń.
Zaproszenie do złożenia oferty
Zaproszenie do złożenia oferty w trybie zapytania ofertowego - modernizacja ciągów komunikacyjnych w budynku ZSP w Gniewie.
Szczegóły w załączonym dokumencie - zaproszenie do zlozenia oferty.pdf
Życzenia
Konkurs - ,,Mój talent w planowaniu kariery zawodowej”
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Weronika Jasińska z kl. 3c Branżowej Szkoły I Stopnia odebrała dyplom za udział w konkursie: ,,Mój talent w planowaniu kariery zawodowej” organizowanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wykonawcy kołyski Newtona na sesji Rady Miasta i Gminy Gniew
Z ogromną przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na marcową sesję Rady Miasta i Gminy Gniew. Burmistrz i radni naszego miasta chcieli poznać historię projektu kołyski Newtona, którą wykonaliśmy w szkole i przekazaliśmy do Polskiej Agencji Kosmicznej.
O projekcie opowiedziała pani dyrektor, Wioletta Czarnowska. Następnie burmistrz oraz radni uhonorowali osoby pracujące nad projektem, przekazując uczniom nagrodę finansową oraz gratulacje za pracę i promowanie miasta.
Uczniom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia, jak również ich opiekunom jest niezmiernie miło, iż władze lokalne doceniły starania i pracę włożoną w wykonanie tak wyjątkowego kosmicznego projektu.
Realizatorzy kołyski Newtona
Warsztaty zawodowe automatyków
W środę 9 kwietnia 2025r. grupa uczniów kształcących się w zawodzie technik automatyk udała się na warsztaty praktyczne do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie. Zgłębialiśmy tajniki zawodu, wykorzystując udostępnione nam pomoce dydaktyczne w celu stworzenia połączeń elektrycznych i pneumatycznych.
Warsztaty były ciekawym wyzwaniem, które pogłębiło praktyczną wiedzę z zakresu automatyki i elektrotechniki.
Dziękujemy panu Sławomirowi Kuczyńskiemu za zorganizowanie tego wydarzenia.
Uczniowie klasy II b z opiekunem
W trosce o zdrowie
W naszej szkole wspólnie ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Tczewie zorganizowano kampanię informacyjną pod hasłem: „Ze szczepieniami na TY”. Akcja ma na celu uświadomienie całej społeczności szkolnej, czym są szczepienia i jak ważną rolę odgrywają w radzeniu sobie z chorobami zakaźnymi.
Niewątpliwie warto poszerzyć wiedzę w tym zakresie, bo troska o własne zdrowie jest wyrazem odpowiedzialności każdego człowieka.
Pamiętajmy:
- Szczepienia ratują życie.
- Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
- Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
- Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
- Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
- Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
Przydatne linki: szczepienia.info
Kondolencje
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Języka Angielskiego
Po raz trzeci zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie ortograficznym języka angielskiego. W tym roku, oprócz uczniów I klasy naszego LO, w konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Pelplina, Opalenia, Piaseczna, Polskiego Gronowa, Morzeszczyna, Pieniążkowa i SP 2 z Gniewa.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części zadaniem uczestników było napisanie dyktanda. Pięciu najlepszych uczniów awansowało do finału, a tam ich zadaniem było poprawne przeliterowanie wylosowanych wyrazów.
Rozgrywka finałowa, jak co roku, była bardzo zacięta, różnice punktowe minimalne. Ostatecznie zwycięzcą konkursu został Adrian Urbański, uczeń I klasy LO w ZSP Gniew, drugie miejsce wywalczyła Maria Demska z ZKW nr 1 w Pelplinie, trzecie, Marta Domert SP Morzeszczyn, czwarte Elise Padurariu SP Piaseczno, piąte Mateusz Kisicki ZSP Gniew. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani i wykazali się dużą znajomością angielskiej ortografii.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom i opiekunom za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
Pragniemy także podziękować sponsorom konkursu: Panu Jackowi Ordowskiemu, Radzie Rodziców w ZSP Gniew, Bankowi Spółdzielczemu w Gniewie, wydawnictwu „Oxford University Press” oraz Działowi Promocji Urzędu Miasta i Gminy Gniew. Dzięki Waszemu wsparciu nikt z uczestników nie wyjechał z pustymi rękoma.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Miło było Was gościć. Zapraszamy za rok.
KG
Zebranie z rodzicami
Zapraszamy rodziców, prawnych opiekunów na spotkanie z wychowawcami klas, które odbędzie się wg. następującego harmonogramu:
Poniedziałek 7. kwietnia 2025 r.
1c sala 20 godz. 16:00
3b sala 3 godz. 16:00
Wtorek 8. kwietnia 2025 r.
1a sala 11 godz. 15:30
2a sala 14 godz. 16:00
2b sala 19 godz. 16:00
2c sala 11 godz. 16:15
2d sala 10 godz. 16:00
3c sala 2 godz. 16:00
3d sala 17 godz. 16:00
4b sala 18 godz. 17:15
5b sala 3 godz. 16:00
Środa 9. kwietnia 2025 r.
3a sala 2 godz. 17:00
Dzień pełen wrażeń
20 marca 2025 roku uczniowie klas 1a i 2a z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej. W ramach wyjazdu odwiedzili Fabrykę Sztuk w Tczewie, gdzie uczestniczyli w warsztatach w strefie SOWA - Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Następnie udali się do kina na seans filmu „100 dni do matury”.
Pierwszym punktem wyjazdu były interaktywne warsztaty, które łączą naukę z zabawą. Uczniowie mieli okazję poznawać ciekawe zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Dzięki nowoczesnym eksponatom i angażującym zadaniom mogli rozwijać kreatywność oraz zdolności logicznego myślenia.
Następnie młodzież udała się do kina na „100 dni do matury”. To produkcja opowiadająca o emocjach, wyzwaniach i przygodach młodych ludzi, którzy przygotowują się do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu.
Cała wycieczka była nie tylko świetną okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale także do integracji i wspólnego spędzenia czasu w ciekawy sposób.J.O.
Konkurs - "Mój talent w planowaniu kariery zawodowej"
Konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tczewskiego – III EDYCJA!
Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie serdecznie zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Tczewskiego do wzięcia udziału w Konkursie pod nazwą: "Mój talent w planowaniu kariery zawodowej".
Konkurs objęty jest patronatem Mirosława Augustyna Starosty Tczewskiego.
Na laureatów czekają cenne nagrody - bony podarunkowe o wartości:
I miejsce – 1000,00 zł
II miejsce – 800,00 zł
III miejsce – 600,00 zł
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 4 kwietnia 2025 roku. Szczegółowe informacje o konkursie, regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz klauzulę informacyjną znajdziecie na naszej stronie: https://tczew.praca.gov.pl/.../konkurs-dla-uczniow-szkol...
Dzień Otwarty
Budżet Obywatelski
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyło się głosowanie uczniów nad Budżetem Obywatelskim. Najwięcej głosów zdobył projekt "Kącik wypoczynkowy", który powstanie w przestrzeni szkolnej. Będzie to miejsce przeznaczone do relaksu, integracji oraz regeneracji sił między lekcjami. Uczniowie będą mogli tam odpocząć, porozmawiać i nabrać energii do dalszej nauki.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, oddane głosy i aktywne uczestnictwo w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla naszej społeczności szkolnej!
J.P.
Turniej - "Młodzież Zapobiega Pożarom"
14.03.2025r. w Świetlicy OSP w Gniewie odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej - "Młodzież Zapobiega Pożarom".
Do kategorii szkół ponadpodstawowych zgłosiło się 9 uczniów. Turniej składał się z 2 części - testowej oraz ustnej, do której awansowało 5 uczestników. Trzech najlepszych zawodników odebrało okazałe puchary i nagrody i będą reprezentować szkołę na etapie powiatowym. Są to: Paulina Wójcik 1a, Nikodem Kostrzewa 3d, Kacper Koc 3b.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów...!
W.P.
Kolejny raz cieszymy się naszym sukcesem
W poniedziałek, 10 marca 2025r. odwiedził nas dziennikarz Radia Gdańsk, pan Filip Jędruch, aby porozmawiać z grupą uczniów technikum na temat wykonanego przez nich projektu dla Polskiej Agencji Kosmicznej. Był to pierwszy wywiad radiowy naszych uczniów, którzy chętnie podzielili się wrażeniami z pracy nad wykonaniem kołyski Newtona. Bez wątpienia było to interesujące doświadczenie.
J.S.
Życzenia
Archiwum Aktualności