• Ogłoszenie o naborze do szkoły wieczorowej
     • Ogłoszenie o naborze do szkoły wieczorowej

     • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie prowadzi nabór do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych na rok szkolny 2021/2022.

      Dzięki nam szybko zdobędziesz wykształcenie średnie!

      -  Po ukończeniu Branżowej Szkoły I Stopnia lub Zasadniczej Szkoły Zawodowej nauka trwa dwa lata (trafisz do drugiej klasy LO dla Dorosłych)

      -  Po ukończeniu pierwszej klasy LO lub drugiej klasy technikum nauka trwa dwa lata (trafisz do drugiej klasy LO dla Dorosłych)

      Zajęcia lekcyjne odbywają się w poniedziałki, wtorki i środy od 15.10 do 19.20

      Uzupełnij swoje wykształcenie w szkole wieczorowej w Gniewie!

       

      Podania prosimy składać w sekretariacie szkoły

      tel. 58 535 35 77   e - mail: zspgniew@powiat.tczew.pl

       

     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • W piątek 25 czerwca 2021 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego. W kaplicy zamkowej odprawiono mszę świętą.

      Uroczyste apele, wręczenie nagród za osiągnięcia w nauce i sporcie odbywały się na zewnątrz szkoły -  uczniowie podzieleni zostali na grupy, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

       Najlepsi uczniowie w roku szkolnym 2020/2021:

      Michał Wałdowski - kl.1a; Aleksandra Ogonowska, Wiktoria Ciesińska, Fabian Cylka, Oliwia Saniewska - kl. 1b;  Faustyna Bielecka – kl. 2a; Kinga Mentel, Karolina Zarzeczna, Aleksander Kania - kl. 2d;  Ewa Mierzwicka, Weronika Trykowska, Sandra Dorn – kl. 2c; Jakub Gruza – kl. 2e; Krystyna Reptowska, Zuzanna Prei, Agata Kaliska – kl. 3b.

      Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i  życzymy dalszych sukcesów oraz chęci aktywnego angażowania się w życie szkoły i środowiska.

                                                                                                                                                                J.K.

    • PODZIĘKOWANIA DLA WOLONTARIUSZY
     • PODZIĘKOWANIA DLA WOLONTARIUSZY

     • Drodzy Wolontariusze !

      Swoją postawą wielokrotnie udowadnialiście, że nie ma rzeczy niemożliwych. Do pomocy potrzebującym angażowaliście Rodziców, bliskich, przyjaciół. Wspierając osoby starsze, zwierzęta, swoje koleżanki i kolegów w trudnym czasie pandemii pokazaliście, że „dobro się mnoży, gdy się nim dzielimy”.

      Dziękuję Wam za ten wspólnie spędzony czas, za chęci i zaangażowanie i mam  nadzieję, że idea pomagania zostanie z Wami na zawsze. Życzę Wam spełnienia marzeń, radości w sercu, dużo entuzjazmu, wytrwałości i niesłabnącej wiary w to, że to, co robicie, ma sens. Niech każdy dobry uczynek i każde dobre słowo wraca do Was dając siłę do dalszej pracy. 

                                                                                              Opiekun SKW

                                                                                             Justyna Waśniewska

       

    • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021
     • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • piątek 25 czerwca 2021 r.
       

      8:00 - LO (przed szkołą)
      9:00  -  technikum (przed szkołą)
      10:15  -  msza święta w kaplicy zamkowej
      11:00 - pożegnanie absolwentów kl. IIIc i zakończenie roku szkolnego dla BS I st. (dziedziniec zamkowy), spotkanie absolwentów z nauczycielami w auli szkolnej
       

     • I Gala nagrody „Absolwent Roku” w Tczewie

     • W środę, 23 czerwca w Restauracji „Piaskowa” Starosta Tczewski - Mirosław Augustyn wręczył po raz pierwszy nagrody Absolwenta Roku uczniom szkół ponadpodstawowych, dla których Powiat Tczewski jest organem prowadzącym.

      Nagrodzono 15 uczniów, którzy w czasie swojej nauki wykazali się wzorową postawą, w pełni angażowali się w życie szkoły, brali udział w konkursach przedmiotowych i zawodowych, jak również propagowali wśród rówieśników idee wolontariatu.  Z naszej szkoły nagrodzone zostały: Ameli Karcz, Karolina Malinowska i Wiktoria Seroka.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

       

     • Spływ kajakowy

     • Miłą odskocznią od szkolnych obowiązków był spływ kajakowy po Wierzycy, na jaki w czwartek  17 czerwca  wybrali się uczniowie klasy 2a LO wraz z opiekunami. Wyruszyli z Kręgskiego Młyna i płynęli do centrum Starogardu Gdańskiego. Wspaniała pogoda i piękne widoki wprowadziły wszystkich w beztroski, wakacyjny nastrój. Czterogodzinna wyprawa dostarczyła niezapomnianych wrażeń, dlatego też młodzież planuje powtórzenie jej po wakacyjnej przerwie.

                                                                                                                                     J.O.

       

     • Dziewczęta ZSP w Gniewie – Wicemistrzyniami Powiatu w siatkówce plażowej.

     •        W dniu 10.06.2021 r. na terenie basenów odkrytych TCSiR w Tczewie, odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Licealiada w siatkówce plażowej dziewcząt.

      W turnieju wzięło  udział sześć drużyn Młodzieży Szkolnej(szkoły podstawowe) oraz trzy drużyny licealne z naszego powiatu tj. ZSP Gniew, ILO Tczew oraz ZSB i O Tczew.

      Po rozegraniu zaciętych meczów,  reprezentacja naszej szkoły w składzie: Paula Gonsiorowska, Julia Mokwa i Patrycja Kaffka, zajęła drugie miejsce w powiecie, przegrywając w tie-break z I LO Tczew.

      1. ZSP Gniew 1:2 I LO Tczew
      2. ZSB i O Tczew 0:2 ZSP Gniew
      3. I LO Tczew 2:0 ZSB i O Tczew

                                                                    Gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                                                K.K.

       

    • Wyrazy współczucia i pamięci
     • Wyrazy współczucia i pamięci

     • Ze smutkiem zawiadamiamy, że dnia 7 maja 2021r.


      zmarła Jadwiga Sieg – Starostecka,


       była nauczycielka propedeutyki nauki o społeczeństwie
      w Liceum Zawodowym w Gniewie, zamieszkała ostatnio w Gdyni. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Gniewie.

      Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

                            Dyrektor i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie
                                 oraz byli współpracownicy i uczniowie.

       

     • Złoto i srebro dla ZSP w Gniewie w finale wojewódzkim w badmintonie!

     • Dnia 15 czerwca 2021r.w hali sportowej klubu badmintona „Garnizon” w Gdańsku-Wrzeszczu odbyła się XXI Wojewódzka Licealiada w Drużynowym Badmintonie (dz. i chł.). Organizatorem zawodów był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku. Do turnieju zgłosiło się 10 najlepszych drużyn województwa pomorskiego wyłonionych poprzez wcześniejsze eliminacje (4 żeńskie i 6 męskich). Kategorię chłopców podzielono na 2 grupy 3-drużynowe, w których grano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów do 15 pkt. Mecze rozgrywane były wg klucza 2 single + debel, do trzech wygranych gier. Natomiast kategoria kobiet rozgrywana była w jednej 4-zespołowej grupie systemem „każdy z każdym”.

      Dziewczęta z ZSP w Gniewie wygrały wszystkie mecze w stosunku 3:0 z zespołami: ze Starogardu Gd., Człuchowa i Wejherowa. Dzięki tym zwycięstwom mogły cieszyć się złotymi medalami finałów wojewódzkich, zdobytymi pierwszy raz w historii szkoły… Otrzymały również okazały puchar i tytuł najlepszej drużyny województwa pomorskiego.

      Natomiast chłopcy z ZSP w Gniewie wygrali swoją grupę zwyciężając 3:0 z II LO Gdańsk oraz 3:1 z zespołem z Wejherowa. Finał przyniósł spodziewane emocje. Wynik końcowy wahał się do ostatniej zdobytej lotki. Ostatecznie ZSP w Gniewie uległ nieznacznie 2:3 drużynie z Kwidzyna i  zajął wysokie II miejsce w finale. Jest to również największy sukces sportowy chłopców w historii szkoły…!  

      Skład drużyny dz:   Paula Gonsiorowska i  Iga Wiatrowska

      Skład drużyny chł. :Patryk Kwiatkowski, Kacper Woźniak, Łukasz Stuczyński  Trener: W.Pepliński

       

                                                             Gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                  W.P.

       

     • Wspomnienie o panu Zdzisławie Gehrke pierwszym dyrektorze Zespołu Szkół Zawodowych w Gniewie

     •      Mury nie tworzą szkoły. Tworzą je ludzie, nauczyciele i uczniowie. Klasy, pracownie, laboratoria pomoce naukowe, mniej lub bardziej zaawansowane technologicznie, zmieniają się, ale bez tych, którzy z nich korzystają są tylko bezdusznymi przedmiotami. Szkoła może zmienić budynek, ale pozostanie tą samą placówką dzięki ludziom, którzy tworzą jej tradycję, do której tak lubimy się odwoływać. Uświadomił mi to profesor Karol Górski, wybitny polski historyk, do którego chodziłem na wykłady w czasie studiów, kiedy wspominał, jak egzaminował swoich studentów w obozie jenieckim w czasie wojny, spacerując między barakami a ogrodzeniem z drutu kolczastego. Czy mamy prawo dziś powiedzieć, że oni byli gorzej wykształceni, bo nie uczyli się w salach wykładowych?  Brzmi to być może teraz nieco anachronicznie, może nawet dziwacznie, ale mój bohater, któremu poświęcam ten tekst, pamiętał te czasy i myślę, że takie nawiązanie nie jest nieuzasadnione.

          Pan Zdzisław Gehrke urodził się 11 lutego 1935 r. Był absolwentem Liceum Pedagogicznego w Tczewie, które ukończył w 1955 roku. Następnie studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku później przemianowanej na Uniwersytet Gdański. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pracował jako kierownik Laboratorium Kontroli Jakości w Zakładach Radiowych „ELTRA” w Gniewie i jednocześnie uczył matematyki w przyzakładowej szkole zawodowej. W roku 1971 otrzymał powołanie na stanowisko dyrektora tejże szkoły. Swoje nowe obowiązki objął z dniem 1 września. Jako dyrektor był bardzo zaangażowany w utworzenie w naszym mieście nowej placówki dydaktycznej, tj. szkoły średniej zawodowej, która kształciłaby średnią kadrę techniczną a także umożliwiałaby podjęcie studiów po zdanej maturze. Starania te zakończyły się powodzeniem już w kolejnym roku. We wrześniu 1972 roku naukę rozpoczęli uczniowie pierwszej klasy nowej szkoły: Liceum Zawodowego. Dyrektor Gehrke został szefem nowej placówki - Zespołu Szkół Zawodowych składającego się z Liceum Zawodowego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Zakładach „Eltra”oraz Technikum Mechaniczno – Elektrycznego w Gdańsku Filia w Gniewie (wieczorowe). Historia naboru do nowej szkoły potwierdziła celowość zabiegów o jej utworzenie. W roku 1974 liczba osób chętnych do kształcenia się w liceum pozwoliła utworzyć nie jedną a dwie pierwsze klasy. Gniew miał znowu swoją szkołę średnią po zlikwidowanym w 1955 roku ogólniaku. Uczniowie chcący odebrać takie wykształcenie nie musieli dojeżdżać do Tczewa, Nowego czy Pelplina.

         Szkoła w tamtych latach mieściła się w budynku dawnych koszar wojskowych obecnie jest tam hotel „Rycerski”, a także częściowo w pałacyku Myśliwskim, gdzie dziś znajduje się recepcja hotelu „Zamek Gniew”. Staraniem dyrektora w tym czasie zostały utworzone nowe klasopracownie z odpowiednim wyposażeniem ułatwiającym nauczanie, czyniąc je bardziej efektywnym.

           Pan Zdzisław Gehrke funkcje dyrektora ZSZ pełnił do grudnia 1974 roku. Odszedł na własną prośbę i objął stanowisko kierownika Działu Kadr w Zakładach Mechanizmów Okrętowych „FAMA” w Gniewie, gdzie pracował do 1977 roku.

           Pan Zdzisław Gehrke był nie tylko dyrektorem i jednym z najbardziej zaangażowanych twórców Liceum Zawodowego w Gniewie. Był przede wszystkim znakomitym nauczycielem matematyki. Lubiany przez uczniów, w sposób jasny i przejrzysty wykładał rzeczy trudne i skomplikowane, bo matematyka nie należy do łatwych przedmiotów, ale pan Gehrke potrafił oswoić tę skomplikowaną materię, przekazać ją uczniom, wzbudzając w nich zainteresowanie. W wielu z nich pozostał we wdzięcznej pamięci. „Bardzo mile wspominam lekcje matematyki z panem Zdzisławem Gehrke. Dla mnie były one zawsze ciekawe. Często rozwiązywaliśmy zadania na kilka sposobów. Niekiedy uczniowski sposób rozwiązywania był inny niż nauczyciela. To była znakomita okazja do dyskusji. (…) Jemu w znacznej mierze zawdzięczam to, że podjąłem i ukończyłem studia techniczne na Akademii Techniczno – Rolniczej w Bydgoszczy” ( wspomnienie Stanisława Chrzanowskiego absolwenta pierwszego rocznika Liceum Zawodowego w Gniewie z książki „ O edukacji zawodowej w Gniewie i okolicy”).

           Pan Zdzisław Gehrke jest również ciepło wspominany przez swoich współpracowników, nauczycieli, z którymi pracował. ”Dobry kolega, przyjaciel, zawsze można było na nim polegać”- tak wspomina Go pan Bogdan Halmann, który w tym czasie pełnił funkcję nieetatowego zastępcy dyrektora i należał do jego najbliższych współpracowników. Dodaje też, że dzięki staraniom Dyrektora szkoła zakupiła laser do pracowni fizyczno – chemicznej. Takiej pomocy naukowej nie było wówczas w żadnej innej szkole w powiecie tczewskim.

          Człowiek żyje tak długo jak długo trwa o nim pamięć. Pan Zdzisław z pewnością będzie żył bardzo długo w pamięci swoich uczniów.

      K.G.

       

   • Kontakty

    • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie
    • zspgniew@powiat.tczew.pl
    • zspgniew@powiat.tczew.pl
    • 58 535 35 77
    • 58 535 35 77
    • ul. Sobieskiego 11, 83-140 Gniew
    • promocja@zspgniew.pl
  • Galeria zdjęć

    brak danych