• Dzień Edukacji Narodowej

          •  

            14 października w ZSP w Gniewie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączona z otrzęsinami klas pierwszych.

            Impreza tym razem oprawiona została w piękne plenerowe „okoliczności” zamku, więc jej charakter był -odpowiednio do nich- wyważony: obowiązywała elegancja raczej sportowa, w powietrzu zaś czuło się niezwykłość chwili i… grillowane kiełbaski.

            Na początku prowadzący uroczystość uczniowie Aleksandra Ogonowska i Aleksander Kania wspomnieli historię KEN oraz, w imieniu społeczności uczniowskiej, podziękowali nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji szkolnej za codzienny trud i zaangażowanie w pracę . Następnie gorące życzenia z okazji tego szczególnego święta złożyła wszystkim obecnym pani dyrektor Wioletta Połomska.

            Bardzo miłym akcentem było też przyznanie stypendiów za osiągnięcia w nauce i sporcie. Otrzymali je następujący uczniowie: Michał Wałdowski, Fabian Cylka, Kinga Mentel, Aleksander Kania, Aleksandra Ogonowska, Wiktoria Ciesińska, Jakub Gruza, Kacper Narloch oraz Aleksandra Obarska, Piotr Libiszewski, Gabrysia Nowak. Gratulacje!!!

            W trakcie uroczystości został również ogłoszony wynik wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącą została Zuzanna Poleszak, zastępcą Jakub Gruza. W skład samorządu weszli: Zosia Rutkowska, Adam Gryszkiewicz, Oskar Tarnowski i Mateusz Czechowski. Gratulacje!!!

            Po części oficjalnej na scenę wyszła p. Joanna Piekarska i … zaczęły się otrzęsiny. W tym punkcie programu dla klas pierwszych przygotowano następujące konkurencje:

            1. Top Model, czyli wygibasy przy muzyce disco w strojach jakich bądź.

            2. Reklama (na gorąco) wylosowanego produktu – produkt zaś był z górnej półki

            oczywiście.

            3. Głuchy telefon (tekst wprost karkołomny do zapamiętania).

            4. Jeszcze bardziej karkołomny tekst - tym razem do odśpiewania na melodię „Sto

            lat.”

            No cóż, łatwo nie było! Za to bardzo zabawnie 😉. I o to przecież chodziło!

            Przedstawiciele pierwszaków dali z siebie wszystko, widownia wspaniale kibicowała występującym, więc szanowne jury ogłosiło wkrótce werdykt i rozdało nagrody .

            Potem już tylko pozostało delektować się podarowanymi przez sponsorów słodkościami i kiełbaską…

                                                                                                                                   J.K.

          • Olimpiada Wiedzy Hotelarskiej

          • 17 października 2022 roku odbył się szkolny etap XIV Olimpiady Wiedzy Hotelarskiej. Kto zostanie zakwalifikowany do etapu okręgowego? Zobaczymy. Na razie czekamy na wyniki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i trzymamy kciuki.

             

                                                                                                                                        R. T. i B.G.

          • Piernikalia z Uniwersytetem Trzeciego Wieku

          • 4 października 2022 roku odbył się Festiwal Artystycznej Twórczości Seniorów czyli Gniewskie Piernikalia. Uczennice z klasy Ib i IIIb pomagały w organizacji tego wydarzenia, które miało miejsce na dziedzińcu zamkowym w Gniewie. Impreza się udała. Było miło, wesoło i smacznie (zwłaszcza pachnące pierniki).

                                                                                                                                                                 R.T. i B.G.

          • Wyniki głosowania w wyborach do Samorządu Uczniowskiego

          • W dniach od 11.10.2022 do 12.10.2022 odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji wybrali następujące osoby:

            • Zuzanna Poleszak (4d)
            • Zofia Rutkowska (3b)
            • Jakub Gruza (4e)
            • Tarnowski Oskar (2c)
            • Gryszkiewicz Adam (4b)
            • Mateusz Czechowski (4b)

            Wszystkim wyborcom dziękujemy za oddane głosy, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

                                                                                                                                                                                                                                                                               Opiekunowie SU

             

          • Licealiada Powiatowa w Badmintonie

          • 06 października 2022r. na hali widowiskowo sportowej w Gniewie odbyła się Licealiada Powiatowa w Badmintonie Drużynowym dziewcząt  i chłopców .Zgłosiło się aż 13 drużyn  6 żeńskich i 7 męskich). Imprezę otworzyła pani dyrektor ZSP w Gniewie Wioletta Połomska, życząc wszystkim sportowej rywalizacji. Po otwarciu zawodnicy przystąpili do gier na poszczególnych kortach. Rozegrano 19 meczów.

            Nasze dziewczęta zajęły III miejsce, a chłopcy II. Wielokrotnie musieli zmierzyć się z gniewianami, którzy reprezentowali tczewskie szkoły.

            Składy drużyn ZSP w Gniewie:

            dziewczęta: Julia Dąbrowska 1b, Małgorzata Duszyńska 2b,

            chłopcy:  Filip Gierszewski 1c, Karol Małolepszy 1d, Jakub Puczyński 4d.

                                                                                                  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów...!

                                                                                                                                                 W.P.

          • Klasa Ic na seansie filmu „Johnny”

          • W piątek 7 października klasa Ic BS wzięła udział w seansie filmowym pt. „Johnny” w kinie Helios w Tczewie. „Johnny” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego księdza Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później ks. Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.

            Warto poszukiwać swojego życiowego celu, tak jak zrobił to Patryk,  bo to on nadaje naszemu życiu kierunek i motywuje nas do działania. To przesłanie, które zostanie z młodymi widzami długo po projekcji filmu. Klasa Ic  na seansie filmu „Johnny”

            Film był poważny, wzruszający, ale również zabawny. Na pewno podejmuje tematy, które nie są zupełnie obce współczesnej młodzieży, o czym świadczą oklaski na zakończenie seansu.

                                                                                                                                      T.H.

             

          • Wspieramy Kociewie w strategii rozwoju

          • 4 października 2022 roku przedstawiciele ZSP Gniew zawitali w Swarożynie na Spotkaniu Informacyjnym dotyczącym pracy Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2022-2027.

            Po wstępnym przywitaniu gości z okolicznych szkół nastąpiła główna część wydarzenia – rozmowy m.in. o zaletach i wadach miejsc zamieszkania. Uczniowie w sposób aktywny przedstawiali swoją opinię oraz szczegółowo argumentowali swoją tezę. Na zakończenie przedstawiciele „LGD Wstęga Kociewia” przeprowadzili ankietę.

            Po ponad dwugodzinnej sesji oraz poczęstunku wróciliśmy do Gniewu.

                                                                                                                                         Aleksander K. kl. IVd

          • Relacja z uroczystości 60-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie

          • Z okazji 60-lecia szkoły na placu szkolnym zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, aby złożyć wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową patrona szkoły ks. Henryka Mrossa.

            W uroczystym pochodzie wraz ze sztandarem szkoły udaliśmy się ulicami naszego pięknego miasta do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja.

            Młodzież naszej szkoły nie zawiodła. W odświętnych strojach i z radością na twarzach czekaliśmy na rozpoczęcie mszy świętej. Ks. Zbigniew Rutkowski powitał zebranych w 60-te urodziny szkoły.

             Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz biskup Arkadiusz Okroj. Zespół muzyczny "Na Cały Głos" pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona uświetnił mszę świętą, śpiewając wzruszającą pieśń " Tłumy serc".

            Ważnym punktem naszego święta było poświęcenie sztandaru szkoły, który ma dla nas ogromne znaczenie. "Sztandar to duma i powaga, ma swoją wyjątkowość. Sztandar to historia szkoły, wspólnoty. Jest on znakiem zakorzenienia, pokazuje co jest ważne dzisiaj. To on skupia wokół siebie wspólnotę ludzi, która przygotowuje się na przyszłość. Sztandar, i jego symbolika, wprowadza nas w kolejne lata."

            Na początku mszy św. Pani Dyrektor Wioletta Połomska złożyła na ręce ks. biskupa prośbę o poświęcenie sztandaru: "Słowa, które wybrzmiały uświadamiają nam, że chcemy teraz poczuć się dumni z tego, że budujemy piękne środowisko, które tworzą ludzie: nauczyciele, uczniowie i rodzice. Nauczyciel rozwija talenty uczniów, wychowawca potrafi je wytropić i rozwijać. Skupiamy się wokół sztandaru z wizerunkiem ks. Henryka Mrossa- niech On nas wspiera. "

            Ks. Biskup: "Nauczyciele poświęcają swoje życie dla młodych ludzi, uczą ich, poświęcają swoje życie, swoje talenty, to autorytety, którymi warto się inspirować. Symbolem wartości jest sztandar, tzn. że patrzymy w jednym kierunku. Wybór ks. Mrossa na patrona szkoły świadczy o wielkiej dojrzałości tych, którzy go wybrali. Ks. H. Mross to tytan pracy, wybitny historyk, harcerz. Swój  idealizm i poziom życiowy zawdzięczał harcerstwu. Bardzo kochał Gniew. Na pewno był dumny z bycia patronem, przeszedł przez życie dobrze czyniąc. Niech będzie dla Was dowodem na istnienie Boga."

            Nastąpiło poświęcenie sztandaru święconą wodą, pobłogosławienie zebranych. Na koniec  ks. Biskup ucałował sztandar. Na koniec mszy św. uczniowie wręczyli księdzu biskupowi bukiety kwiatów..

            "W świętości nie ma limitów. Przed nami pisanie nowej historii. Żyjcie pięknie i dobrze. Bądźcie święci- zawzięci" :) Niech sztandar Was prowadzi, dodał ksiądz biskup.

            "Młodzi potrzebują wzorców, a nauczyciele będą dla uczniów przyjaciółmi" słowa Jana Pawła II.

            Menager przemian szkoły Pani Dyrektor Wioletta Połomska powitała zebranych "Rocznice są wzniesieniami w naszym życiu" -cyt. Bolesława Prusa, wspominamy to, co było, pochylamy się nad teraźniejszością i patrzymy w przyszłość. Ciągle dostosowujemy naszą ofertę edukacyjną do potrzeb rynku. Szkoła wiele razy przekształcała się, ale zawsze adresowała swoją ofertę do lokalnej społeczności. Jesteśmy wspierani w kształceniu zawodowym przez sąsiadujące firmy i rzemieślników. Nasi absolwenci realizują się i robią niesamowite kariery zawodowe. Nasza szkoła to zwarta społeczność tworzona przez wiele lat. Dumą są nasi absolwenci i ich osiągnięcia. Nasza placówka się zmienia, jednak ciągle jest taka sama. Jej rola środowiskowa jest znacząca. Uczestniczymy aktywnie w życiu lokalnym, promujemy historię i kulturę regionu. Ważna dla nas postać to patron naszej szkoły, autorytet i wielka osobowość, którą podziwiamy. Przeszłość zachowana w przeszłości staje się częścią teraźniejszości (Kotarbiński). Świat tworzą ludzie."

            Naszą uroczystość zaszczycili niezwykli goście: Starosta Powiatu Tczewskiego, Burmistrz Miasta Gniewa, Przewodnicząca Rady Powiatu, absolwenci szkoły, byli pracownicy i entuzjaści. Podczas uroczystości nauczycielka szkoły ZSP Gniew Pani Janina Strelau otrzymała nagrodę starosty. 

            Prelekcja naszego absolwenta Pana Bogdana Badziąga na temat kształtowania się historii naszej szkoły przeniosła nas do roku 1962. Poznaliśmy kolejne etapy powstawania różnych kierunków kształcenia. Okazuje się, że szkoła pięknie wpisała się w historię regionu i potrzeby społeczeństwa. Przez te wszystkie lata nasza Alama Mater była wspierana przez wiele firm, dzięki czemu nasi uczniowie mieli możliwość poznawać zawody i uczyć się u najlepszych.

            1992- liceum ogólnokształcące przeżywa trudności, ponieważ uczniowie emigrowali z Gniewa. W tworzeniu szkoły licealnej miał udział patron szkoły, ks. H.Mross, nasz absolwent i później nauczyciel. W roku 2004 szkoła otrzymuje imię księdza Mrossa. Te wszystkie działania wzmocniły naszą instytucję kształcenia i pojawiły się nowe kierunki i nowe pomysły.

            Ksiądz H. Mross jest spoiwem tych tradycji i  wszystkich szkół. Tworzył liceum ogólnokształcące, był bardzo związany ze szkołą i miastem. Ostatecznie otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta, z czego jesteśmy bardzo dumni.

            Występy artystyczne naszych uczniów i Waszych kolegów uświetniły ten szczególny dzień, który zapisze się w naszej pamięci na długo. Usłyszeliśmy Kacpra Narlocha, który wykonał utwór "Czarnoksiężnik z krainy Oz", Marię Dreheim, która wykonała piosenkę Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat"- piosenka wykonana bardzo ekspresyjnie i profesjonalnie, piosenkę Luisa Armstronga w wykonaniu Weroniki Jasiak "Wonderful life", zaśpiewała w języku angielskim oraz ponownie usłyszeliśmy uczennicę Marię Dreheim w piosence Adelle, oczywiście w języku angielskim.

            Piękną ciekawostką był film przygotowany przez pana Krzysztofa Gurbowicza, nauczyciela historii i języka angielskiego, który przedstawił dzieje  szkoły w formie kroniki. Niezwykła historia ludzi: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji, bez których szkoła by nie istniała.

            Niezwykle ważnym akcentem uroczystości było udekorowanie blaszkami przez zasłużonych gości drzewca sztandaru. Nasz Sztandar to symbol wspólnoty, odwagi i rozwoju. Byliśmy świadkami ślubowania naszych pierwszoklasistów. Uczniowie złożyli Rotę przysięgi.

            Na zakończenie uroczystości zespół dziewcząt Teatru Średniowiecznego pod kierunkiem pani Darii Jaszewskiej wykonał taniec średniowieczny. Piękna choreografia ukazała zdolności tancerek.

            Nad całością uroczystości czuwali i pięknie ją poprowadzili nasi konferansjerzy: Pani Agnieszka Frątczak i Pan Jacek (Jacenty) Ordowski.

            Ostatnim akcentem był słodki poczęstunek: tort na 60-te urodziny z cukierni Pana Lecha Mellera z Pelplina.

             A ja tam byłam i tortu spróbowałam :) Życzę szkole, aby dbała o tradycje, przeszłość, abyście byli też  otwarci na przyszłość. Wszystko co nowe i dobre przed Wami. Stawiajcie na swój rozwój i działajcie.

                                                                                                                                                                            AA.

             

          • Na grobie Patrona...

          • W związku z 60-leciem naszej szkoły złożyliśmy wiązankę pięknych biało-czerwonych kwiatów na grobie Patrona ks.Henryka Mrossa, który jest położony na cmentarzu w Pelplinie. Dla uczczenia mądrości, odpowiedzialności i patriotyzmu człowieka oddanego swojej ukochanej szkole, miastu i regionowi, zapaliliśmy znicz. Jesteśmy wdzięczni, że nasz Patron żyje dzięki swojej pracy, twórczości, poprzez dzieło tworzenia szkoły, które kontynuują dzisiaj jego następcy. Zachowujemy w pamięci człowieka, który swe życie poświęcił krzewieniu nauki i pokazywał, jak odważnie iść w przyszłość.

                                                                                                                                    AA.

          • Uroczystość poświęcenie sztandaru ZSP Gniew

          • 30 września Szkoła Ponadpodstawowa im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie otrzymała sztandar.

            Uroczystości połączone ze świętowaniem 60-lecia szkoły rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Arkadiusza Okroja. (żródło: https://www.radioglos.pl/)

    • Galeria zdjęć

        brak danych