Dlaczego warto dołączyć do naszej szkoły?
Nabór do Branżowej Szkoły I Stopnia z pominięciem systemu elektronicznego
UWAGA!
Nabór do Branżowej Szkóły I Stopnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie
prowadzony jest z pominięciem systemu elektronicznego.
Kandydat nie musi się nigdzie rejestrować.Aby zostać uczniem Branżowej Szkół I Stopnia:
1. Wydrukuj wniosek o przyjęcie do szkoły, który znajdziesz pod linkiem http://8klasa.codalej.powiat.tczew.pl/rekrutacja-2/jak-zostac-uczniem-wybranej-szkoly/branzowa-szkola-i-stopnia/
2. Możesz też odebrać gotowy druk w szkole,
3. Zaświadczenie o zamiarze zawarcia umowy z uczniem Szkoły Branżowej I Stopnia.pdf - do pobrania
4. Karta informacyjna LO, Tech, BS I Stopnia.pdf - do pobrania
Złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku, świadectwa ukończenia szkoły podstawowej
i zaświadczenia lub umowy o pracę jest podstawą przyjęcia do Branżowych Szkół I Stopnia.
Kondolencje
FINAŁ XI Edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów- wręczenie nagród
W dniu 26 maja 2021 r., w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie uczennica kl. IId Kinga Mentel FINALISTKA XI Edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów, organizowanym przez Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Tczewie odebrała dyplom oraz nagrodę z rąk Starosty Tczewskiego - Mirosława Augustyna oraz Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta - Przemysława Szenroka.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tczewskiego. Zadaniem uczestników było wykazać się podstawową znajomością ustaw z zakresu praw konsumenckich, zasad działalności instytucji ochrony konsumentów i konkurencji oraz elementarnych zagadnień z zakresu prawa konsumenckiego w Polsce.
Do udziału w konkursie zgłosiły się szkoły:
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie
- I Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
- II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
- Zespół Szkół Technicznych w Tczewie
- Zespół Szkół Branżowych w Tczewie
- Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie
- Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Tczewie
Łącznie w eliminacjach szkolnych udział wzięło 62 uczniów z 8 szkół ponadpodstawowych. W pierwszym etapie 14 kwietnia odbyły się eliminacje szkolne. Wyłoniono 12 finalistów, którzy 6 maja wzięli udział w finale konkursu. Na podium znalazło się pięcioro najlepszych, którzy otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody.
Gratulujemy:)
Uwaga! Uwaga!
Od 24.05.21 Szkolny Klub Wolontariusza rozpoczyna akcję, związaną z pomocą dla chorej na raka Lei, mieszkanki Nowego, która potrzebuje dużej sumy pieniędzy na leczenie. Zachęcamy do przynoszenia do klasy nr 19 różnych przedmiotów, które moą być przedmiotem licytacji dla dziewczynki (m.in. książki, pluszaki itp.). Wszystkie przedmioty zostaną wystawione na grupę "Pomagamy Lei" oraz będą licytowane na niedzielnym live'ie NADA Butik. Niedługo ruszamy również z wykonywaniem własnoręcznej biżuterii z makramy oraz koralików, które także zostaną przeznaczone na licytację, osoby chętne do wykonania biżuterii prosimy o zgłaszanie się do Pani Justyny Waśniewskiej.
Serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w akcji!
Zuzia i Klaudia
Szkolny Klub Wolontariusza
Maraton Fitdance i Fitness dla Lei
Dnia 15 maja kilku wolontariuszy z naszej szkoły brało udział w Maratonie Fitdance i Fitness dla Lei Kirskiej, która cierpi na ostrą białączkę limfoblastyczną. Nowotwór wymierza kolejne ciosy a czas nie jest jej sprzymierzeńcem.
Zdjęcia z tego wydarzenia w galerii.
Dziękuję wszystkim wspaniałym wolontariuszom za udział w tej akcji!
J.W.
Konkurs „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”
Uczniowie ZSP Gniew zajęli wszystkie zwycięskie miejsca w konkursie „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”, organizowanym przez Urząd Statystyczny w Gdańsku:
1. miejsce – Weronika Trykowska i Ewa Mierzwicka z klasy IIc
2. miejsce – Kinga Mentel i Basia Gabrychowska z klasy IId
3. miejsce – Karolina Zarzeczna z klasy IId
Uczestnicząc w konkursie należało odpowiedzieć na pytanie „NSP 2021. Dlaczego się liczymy?”. Sposób realizacji był dowolny. Mógł to być wiersz, piosenka, skecz, inscenizacja, film, teledysk itp. Do konkursu uczeń mógł przystąpić indywidualnie, można było też stworzyć zespół (maksymalnie 4-osobowy).
Nasi zwycięscy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Niebawem konkursowe prace opublikuje organizator na swoim profilu na FB, śledźcie też nasz profilu https://www.facebook.com/Zesp%C3%B3%C5%82-Szk%C3%B3%C5%82-Ponadpodstawowych-im-ks-Henryka-Mrossa-w-Gniewie-381551741927078/
Gratulujemy!:)
Oferta dla absolwentów
Regulamin funkcjonowania Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie w czasie pandemii COVID-19 w roku szkolnym 2020/2021 od 15 maja 2021
Regulamin funkcjonowania Zespolu Szkol Ponadpodstawowych maj 2021.pdf - do pobrania
HARMONOGRAM WEJŚĆ I WYJŚĆ Z BUDYNKU SZKOŁY
1 – wejście główne od strony ul. Sobieskiego i budynku sądu
2 – wejście od strony wzgórza zamkowego
Konkurs historyczny
Mimo zdalnego nauczania i związanych z tym trudności nasi uczniowie podejmują się wielu różnych wyzwań. Tym razem odpowiedzieli na konkurs wiedzy z historii. Polegał on na rozwiązaniu testu z historii od czasów starożytnych do współczesności. I miejsce zajął Aleksander Kania z klasy IID, drugie miejsce zajęła Wiktoria Ciesińska z klasy IB, a trzecie Fabian Cylka z klasy IB. Laureatów nagrodzono oceną z przedmiotu oraz nagrodą rzeczową ufundowaną przez Radę Rodziców naszej szkoły. Gratuluję finalistom i dziękuję za udział wszystkim uczestnikom konkursu.
Agnieszka Frątczak
Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów
W dniu 14 kwietnia 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jedenastej edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Praw Konsumentów, organizowanym przez Powiatowego Rzecznika Praw Konsumentów w Tczewie. Zadaniem uczniów było odpowiedzieć na pytania testowe i zredagować dwa oficjalne pisma. Do finału konkursu zakwalifikowała się uczennica z naszej szkoły Kinga Mentel z kl. IId. Dnia 06 maja odbył się finał konkursu, w którym Kinga zajęła V finałowe miejsce.
Uroczyste wręczenie nagród osobom, które zajęły 5 najwyższych miejsc odbędzie się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Tczewie dnia 26 maja 2021 roku o godz. 12.00.
Gratulujemy:)
Beata Gabrychowska
Kąciki dyskusyjne w ZSP Gniew
W ramach Szkolnego Budżetu Obywatelskiego ZSP w Gniewie zorganizował kąciki dyskusyjne dla uczniów, usytuowane na szkolnych korytarzach. Celem projektu było pogłębianie relacji wśród młodzieży, kształtowanie szacunku do różnorodnych postaw i poglądów, jak również miłe spędzanie czasu podczas przerw miedzy lekcjami. W ramach projektu zakupiono pięć sof, stoliki oraz poduszki. Poniesione koszty wyniosły 3.000 złotych.
Przygotowane kąciki dyskusyjne zostały pozytywnie przyjęte przez uczniów, którzy chętnie spędzają tam wolny czas w szkole.
Jak korzystać z systemu naboru elektronicznego?
Drodzy ósmoklasiści!
Wkrótce zacznie się dla Was nowy etap edukacyjny - nauka w szkole ponadpodstawowej Masz do wyboru:
- 4 letnie liceum ogólnokształcące,
- 5 letnie technikum,
- 3 letnią branżową szkołę I stopnia.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie tczewskim będzie prowadzona przy pomocy systemu elektronicznego. Nabór rozpoczyna się dnia 17.05.2021r.
Serwis internetowy https://tczew.edu.com.pl/kandydat/app/schedule.html dostarczy Ci informacji
o wszystkich typach szkół.Jak skorzystać z systemu? - dowiesz się na webinarium 13 maja 2021r. o godz.17.00
Życzenia dla Maturzystów
Życzymy Wam dużo wiary we własne siły, lekkiego pióra,
przyjaznego uśmiechu dokoła, kwitnących kasztanów za oknem
oraz wymarzonych zadań i tematów.
Dedykujemy Wam słowa starożytnego, rzymskiego poety Wergiliusza,
który powiedział, że "zwyciężać mogą ci, co wierzą, że mogą".
Powodzenia na maturze !!! Trzymamy za Was kciuki:)
społeczność ZSP Gniew
Pożegnanie maturzystów
W piątek 30 kwietnia społeczność ZSP Gniew pożegnała absolwentów liceum ogólnokształcącego, technikum oraz LO dla Dorosłych. Podobnie jak w ubiegłym roku, z powodu pandemii, uroczystość odbyła się on-line na platformie Teams.
Spotkanie poprowadziła uczennica klasy 2a LO Aneta Jesiołowska. Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Wioletta Połomska. Zwracając się do abiturientów podkreśliła, że w szkole średniej osiągnęli dorosłość i przeżyli wiele emocjonujących chwil. Życzyła powodzenia na egzaminie maturalnym oraz realizacji planów i marzeń. Pani dyrektor wyróżniła również najlepsze absolwentki LO i technikum - Amelię Karcz i Karolinę Malinowską, które otrzymały Nagrodę Starosty. Wymieniła także innych absolwentów nagrodzonych za najwyższe wyniki w nauce - Jolantę Zielińską, Agnieszkę Opiłowską i Orinę Konicką.
Następnie głos zabrali wychowawcy klas kończących szkołę - pan Jacek Gerigk oraz pani Joanna Komosińska. Pożegnali się ze swoimi uczniami i słuchaczami oraz złożyli gratulacje najlepszym absolwentom.
Abiturienci zostali również nagrodzeni przez nauczycieli za aktywna postawę w życiu szkoły i środowiska, a także za sukcesy sportowe.
W imieniu wszystkich uczniów i słuchaczy słowa pożegnania do absolwentów skierowała uczennica klasy 3b Zuzia Prei. Zwróciła uwagę na to, że muszą oni rozstać się z czymś, z czym do czynienia mieli niemal codziennie przez ostatnich kilka lat, i co niewątpliwie jest bardzo trudne. Życzyła absolwentom wszelkich sukcesów i spełniania w życiu osobistym i zawodowym.
Niezwykle emocjonującym elementem uroczystości były wystąpienia abiturientów, którzy przygotowali prezentacje ze swojego pobytu w szkole. Były zatem wspomnienia, refleksje, dużo uśmiechu, ale też podziękowania i życzenia dla nauczycieli.
Końcowym punktem spotkania było uroczyste ostatnie sprawdzenie obecności, które w naszej szkole już od lat jest tradycją.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim absolwentom i życzymy wszelkich sukcesów.
J.O.
Informacje dla zdających egzamin maturalny maj 2021
Instrukcja maturalna maj 2021 r.- do pobrania
Oświadczenie o stanie zdrowia i zgoda na pomiar temperatury - do pobrania
Harmonogram egzaminu maturalnego w terminie głównym - do pobrania
Komunikat o materiałach i przyborach pomocniczych - do pobrania
Zasady pracy od 26 kwietnia br. Praktyczna nauka zawodu – zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe
Od 26 kwietnia dyrektor szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, centrum kształcenia zawodowego lub placówki kształcenia ustawicznego będzie mógł zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo.
Dyrektor szkoły, centrum lub placówki będzie mógł również zorganizować praktyki zawodowe w miejscu ich prowadzenia. Jednocześnie zachowano możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.
Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, od 26 kwietnia będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze.
Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) będą mogły być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy.
Podstawa prawna:
(skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw).
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki
A może tak Wolontariat Europejski, EVS?
Wolontariat Europejski (ang. European Voluntary Service, EVS) to część programu Europejski Korpus Solidarności umożliwiająca wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pomocy przy różnych projektach zagranicznych (ekologicznych, socjalnych, kulturalnych) oraz goszczenie wolontariuszy z innych krajów europejskich w już istniejących organizacjach i instytucjach non-profit[1].
To wspaniała propozycja dla młodych ludzi. Propozycja ta łączy w sobie zarówno pracę, jak i seminaria, kursy językowe. Pierwszeństwo ma młodzież znajdująca się w trudnej sytuacji społecznej, zdrowotnej lub ekonomicznej, ale nie tylko.
EVS to sztandarowy program Unii Europejskiej, z dużym budżetem i całą paletą możliwości, wbrew nazwie – nie tylko w Europie. Do wyboru są najróżniejsze projekty: od ekologicznych, przez społeczne, do dotyczących kultury i sztuki.
Aby wziąć udział w projekcie nie trzeba mieć żadnych specjalnych kwalifikacji – wystarczy chęć do działania! Możesz wyjechać do większości krajów europejskich, wybranych krajów Kaukazu, Bliskiego Wchodu i Afryki Północnej i pracować społecznie na rzecz zagranicznej organizacji.
Projekty trwają od 2 tygodni do 12 miesięcy i mogą mieć charakter indywidualny lub grupowy. Wolontariusze projektów trwających ponad 2 miesiące mogą także, w czasie pobytu za granicą, wziąć udział w kursie językowym online.
Wolontariusze mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz dostęp do wszelkiego potrzebnego transportu lokalnego. Możesz także otrzymać niewielkie kieszonkowe. Podczas pobytu za granicą wolontariusze są objęci ubezpieczeniem. W ciągu roku na EVS wyjeżdża z Polski ok. 500 osób[2].
Wiek: 17-30
Możliwości wolontariatu w Europie jest dużo. I będzie coraz więcej. Unijne państwa zgodnie uznają, że praca społeczna w innym kraju służy rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu Europy i zwiększeniu mobilności Europejczyków - a to jeden z priorytetów polityki młodzieżowej Unii Europejskiej.
Zachęcam do obejrzenia wywiadu z osobą, która uczestniczyła w projekcie w Grecji.
🔴 Wolontariat zagraniczny praktycznie - Grecja. Europejski Korpus Solidarności - Bing video
Baza projektów Wolontariatu Europejskiego oraz organizacji wysyłających/przyjmujących wolontariuszy znajduje się na stronie: https://europa.eu/youth/volunteering_pl.
Więcej informacji:
http://erasmusplus.org.pl/mlodziez/[1] Wikipedia
[2] Wolontariat - EKS J.W.
Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia
Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w zajęciach z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe). Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.
Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym
Od poniedziałku, 19 kwietnia br. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych. Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
Zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w ramach praktycznej nauki zawodu dla tych uczniów i słuchaczy mogą być prowadzone (również u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych) w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 16 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Utrzymane zostały przepisy dotyczące praktyk zawodowych dla uczniów klas i semestrów programowo najwyższych kształcących się w zawodach morskich oraz praktycznej nauki zawodu (zajęć praktycznych i praktyk zawodowych) w szkołach kształcących w zawodzie technik pożarnictwa.
Praktyki młodocianych pracowników z III klas branżowych szkół I stopnia
Uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.
Podstawa prawna:
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Archiwum Aktualności