Aktualności
Kiermasz wypieków
Życzenia dla maturzystów
Pożegnanie absolwentów 2022
W piątek, 29 kwietnia społeczność ZSP Gniew pożegnała absolwentów liceum ogólnokształcącego, technikum oraz LO dla Dorosłych. Uroczystość, która odbyła się w zamkowym Refektarzu, poprowadzili Kinga Mentel i Maciek Rogaczewski.
Pani dyrektor Wioletta Połomska przywitała zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych, sponsorów, przedstawicieli Rady Rodziców, grono pedagogiczne, rodziców oraz uczniów naszej szkoły.
Zwracając się do absolwentów, życzyła pomyślnie zdanej matury, powodzenia i sukcesów na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie, wspaniałej kariery zawodowej oraz rozwijania pasji i spełnienia marzeń.
W imieniu wszystkich uczniów i słuchaczy słowa pożegnania do absolwentów skierowali Kinga i Maciek. Kończący szkołę uczniowie zostali obdarowani czekoladą, a szczęście na maturze i w dorosłym życiu miała im zapewnić symboliczna podkowa.
Niezwykle emocjonującym elementem uroczystości była prezentacja „Bumerang wspomnień” oraz - odczytane przez Anetę Jesiołowską z kl.3a i Zuzię Prei z kl.4b- humorystyczne wspomnienia z minionych lat wraz z podziękowaniami dla wychowawców, nauczycieli i dyrekcji.
Następnie przyszła kolej na wyróżnienia: nagrody, gratulacje i pamiątkowe zdjęcia.
Nagroda specjalna wręczona na Gali Absolwentów w Tczewie przypadnie w udziale Faustynie Bieleckiej z kl. 3 LO oraz Agacie Kaliskiej z kl.4b.
Nagrodę Starosty Faustynie Bieleckiej i Agacie Kaliskiej oraz Nagrodę Burmistrza Zuzannie Prei, Krystynie Reptowskiej i Faustynie Bieleckiej uroczyście wręczyli Wicestarosta Tczewski pan Andrzej Flisik oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew pani Joanna Kamińska. Najlepszych absolwentów nagradzali Dyrektor ZSP Gniew i wychowawcy – panie Joanna Ordowska i Beata Gabrychowska.
Rozdano też nagrody za aktywną postawę w życiu szkoły i środowiska, a także za sukcesy sportowe.
Po raz ostatni wychowawcy odczytali listę obecności, a pani dyrektor, zamykając uroczystość, podziękowała za przygotowanie akademii i zaprosiła na poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców.
J.K.
8
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Języka Angielskiego
„Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko. co pomyśli głowa” - to powiedzenie dotyczy nie tylko naszego ojczystego języka, lecz również języków obcych. Ta uniwersalna prawda obejmuje także umiejętność poprawnego posługiwania się językiem w sferze ortografii. Współczesne edytory tekstu pilnują. abyśmy nie popełniali błędów warto jednak umieć pisać poprawnie, warto znać zasady ortografii. Kierując się tą myślą, nauczyciele języka angielskiego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie zorganizowali międzyszkolny konkurs ortograficzny w którym uczniowie ZSP mogli skonfrontować swoją wiedzę z uczniami innych szkół. Na nasze zaproszenie pozytywnie odpowiedziały cztery szkoły: Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Gębika w Kwidzynie, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Kwidzynie – Szkoła Mistrzostwa Sportowego ZPRP, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie i Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Świętych Dzieci z Fatimy w Gogolewie.
W konkursowe szranki mogli stanąć uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszej części zadaniem uczestników było napisanie dyktanda. Pięciu najlepszych uczniów awansowało do finału, a tam ich zadaniem było poprawne przeliterowanie wylosowanych wyrazów. Rywalizacja, szczególnie w finale, była bardzo zacięta co dobrze świadczy o przygotowaniu uczniów. Nikt nie przyjechał do naszej szkoły statystować.
Zwyciężczynią konkursu po ciężkim i wyrównanym boju w finale okazała się Zuzanna Bełdycka ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Kwidzynie. Drugie miejsce zajął Kacper Gawroński z tej samej szkoły, a trzecie Jakub Drajewski z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie. Grono finalistów uzupełniło dwóch uczniów z ZSP Gniew - Adam Łabuński i Jan Kępiński, którzy zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Laureatom serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy serdecznie dziękują nauczycielce języka angielskiego, pani Olenie Szymańskiej, za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
Pragniemy także podziękować za materialne wsparcie firmom: „Kongsberg” z Gniewu, „FAMA” Gniew, BS Gniew, a także wydawnictwom „Oxford University Press” i „Macmillan Polska” oraz Działowi Promocji Urzędu i Miasta Gminy Gniew.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Miło było Was gościć. Zapraszamy w przyszłym roku.
K.G.
UWAGA MATURZYŚCI!
Proszę zapoznać się z instrukcją maturalną obowiązującą w ZSP w Gniewie, a także z harmonogramem matur oraz komunikatem o przyborach, które znajdują się w zakładce "Egzamin maturalny".
Uwaga!!! Konkurs!!!
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie organizuje „Gniewski Pokaz Talentów”, który odbędzie się 28.05.2022 roku podczas Dnia Dziecka. Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie proszone są o kontakt z opiekunami SU – panią D. Cisewską oraz panią K. Kapuścińską do 06.05.2022 roku.
Światowy Dzień Ziemi 2022
Młodzież z ZSP w Gniewie z klasy 1a brała udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Uczniowie zadbali o czystość w swojej okolicy.
E.G.
Integracja klasy 2a
Dnia 22.04.2022 klasa 2a wraz z wychowawczynią wybrali się na wyjazd integracyjny do Gnieszewa na paintball. Pogoda dopisała wszyscy fanatycznie się bawili.
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach, czy też o sytuacji w branży wydawniczo – księgarskiej. Podejmowane są również różne inicjatywy służące promocji czytelnictwa oraz ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej. Jest to bowiem rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir, Vladimir Nabokov.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.
Tak więc Dzień Książek był w Hiszpani obchodzony już w roku 1930. Od 1964 r. – w innych krajach hiszpańskojęzycznych, a od 2007 r. - także w Polsce.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich, możemy zobaczyć na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
W naszej bibliotece szkolnej znajdziecie wiele ciekawych książek z różnych dziedzin. Są to nie tylko lektury, ale również beletrystyka młodzieżowa i dla dorosłych w tym fantastyka, książki podróżnicze, historyczne, psychologiczne, biografie. Nie sposób wszystkiego wymienić. Oprócz książek znajdziecie też miła i przyjazną atmosferę oraz chęć pomocy w czytelniczych wyborach ze strony nauczycieli bibliotekarzy.
Zapraszamy do kontaktu osobistego i przez dziennik Librus.
Pozdrawiamy i życzymy odkrywania pięknego świata książek!
Konkurs ortograficzny z języka angielskego
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia br. przy II LO w Tczewie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy: Wiktoria Ciesińska, Jakub Gruza i Karolina Zarzeczna.
Przedświąteczne porządkowanie mogił
13 kwietnia br. ekipa wolontariuszy z klasy z 3b (mechanicy) wybrała się na cmentarz gminny, żeby uprzątnąć przed świętami mogiły zmarłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pomoc.
Konkurs biblijny
Michał Wałdowski uczeń klasy IIa LO zajął III miejsce na poziomie szkół ponadpodstawowych w etapie powiatowym Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego. Serdecznie gratulujemy. Życzymy również sukcesów na etapie wojewódzkim, który odbędzie się 14 maja 2022 r. w Rumii.
Życzenia świąteczne
Konkurs "Gniew - Gród nad Wisłą i Wierzycą"
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią ponownie przyjechali do Zamku w Gniewie reprezentanci szkół podstawowych z gminy Gniew oraz uczniowie szkół z Kwidzyna i Rudna, aby wziąć udział w konkursie: „Gniew, gród nad Wisłą i Wierzycą”. Łącznie stu uczestników rywalizowało w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, ponadpodstawowa oraz dorośli. Główną nagrodą były dwa rowery ufundowane przez sponsorów: Bank Spółdzielczy w Gniewie, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Marka Szmyta, Szczepana Grzemskiego, Tadeusza i Danielę Górskich, Karola Słomskiego, Wiesławę Durkalec, Andrzeja Banaszaka, Teatr Historyczny Formika, PSB Arkada, APIS i Radę Rodziców ZSP Gniew. Imprezę rozpoczęła pani Dyrektor Wioletta Połomska. Głos zabrał też pan starosta Mirosław Augustyn i pan Przewodniczący Rady Miasta w Gniewie Damian Szmyt. Swoją obecnością zaszczycili organizatorów konkursu zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Gniew pani Joanna Kamińska, Radna Powiatu Tczewskiego Maria Taraszkiewicz- Gurzyńska, Sławomir Urban Prezes Banku Spółdzielczego w Gniewie, dyrektor SP1 Mirosław Narloch i pan Andrzej Banaszak.
Konkurs polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące historii miasta i regionu.
W czasie kiedy jury w składzie Agnieszka Frątczak, Żaneta Boratyn i Maciej Schulc sprawdzało testy, wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w nauce fechtunku szablą, zobaczyć pokaz grenadierów Królestwa Polskiego oraz tańców średniowiecznych. Czas wolny umilały zabawy historyczne oraz poczęstunek.
Finalistami w kategorii szkoła podstawowa zostali:
I miejsce Mateusz Olech,
II miejsce Cyprian Benyśkiewicz,
III miejsce Hieronim Talaśka.
W kategorii szkoła ponadpodstawowa:
I miejsce Aleksander Kania,
II miejsce Igor Berenthal,
III miejsce Karolina Zarzeczna.
W kategorii dorośli:
I miejsce Zbigniew Wensierski,
II miejsce Katarzyna Gurzyńska.
Gratulujemy szerokiej wiedzy na temat naszej Małej Ojczyzny. Organizatorzy Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Henryka Mrossa i koordynator projektu Jacenty z Ordowa zapraszają za rok na jubileuszową X edycję konkursu.
A.F.
Konkurs - "Młodzież Zapobiega Pożarom"
12 kwietnia 2022r. w budynku OSP w Gniewie odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"- etap gminny. Uczniowie Naszej Szkoły: Natan Cejer i Adam Gryszkiewicz awansowali do 5-osobowego finału. Ostatecznie uczeń ZSP w Gniewie Adam Gryszkiewicz zajął II miejsce i przeszedł do etapu powiatowego, który odbędzie się 22.04.2022r.w Tczewie.
Gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu oraz awansu do poziomu województwa...
W.P.
Konferencja podsumowująca praktyki zawodowe w Hiszpanii
6 kwietnia w Zamku w Gniewie odbyła się konferencja podsumowująca projekt współfinansowany
z Europejskiego Funduszu Społecznego „Kształcenie zawodowe jako fundament rozwoju – praktyka zawodowa uczniów ZSP w Gniewie w Hiszpanii”, realizowany na zasadach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe.Realizacja projektu przebiegała w terminie od 1.09.2019 do 30.06.2022. Jego budżet wynosił 77 064 euro.
Celem projektu było: zwiększenie wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych, wykraczających poza standardowy program praktyk i program nauczania, podniesienie kompetencji społecznych i językowych uczniów poprzez uczestnictwo w praktykach z partnerami zagranicznymi, zapoznanie uczestników projektu z nowym środowiskiem pracy, metodami, środkami i narzędziami wspomagającymi proces edukacji szkolnej na poziomie zawodowym, rozwijanie kompetencji obywatelskich, naukowo- technicznych i umiejętności uczenia się oraz przedsiębiorczości.
Projektem objętych było ok. 33% uczniów klas Technikum ZSP w Gniewie. W ramach założeń programowych wszyscy uczestnicy uczyli się języka hiszpańskiego oraz poznawali zwyczaje hiszpańskie na zajęciach
z kulturoznawstwa. Młodzież aplikująca do projektu musiała określić, jakie cele chce osiągnąć i w jaki sposób zaprezentować je po powrocie.Podczas konferencji przedstawiciele grupy hotelarzy i mechaników opowiedzieli o swoich wrażeniach
i umiejętnościach zdobytych podczas pobytu w Hiszpanii. Wystąpienia były ilustrowane prezentacjami multimedialnymi.Swoją obecnością zaszczycili nas: zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Wojciech Topolski, Członek Zarządu Powiatu Tczewskiego - Bogdan Badziong, Radna Powiatu Tczewskiego - Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznejw Gniewie - Sylwia Schwarc, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Opaleniu - Katarzyna Zander i Prezes Banku Spółdzielczego w Gniewie - Sławomir Urban. Obecne były media: ,,Radio Głos” reprezentowane przez ks. Zbigniewa Gełdona oraz ,,Zawsze Pomorze’’ reprezentowane przez Krystynę Paszkowską.
W trakcie konferencji głos zabrał przedstawiciel wydziału edukacji Wojciech Topolski, który podkreślił znaczenie tego przedsięwzięcia dla dalszego rozwoju młodzieży.
Wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji powyższego projektu składamy serdeczne podziękowania.
A.F.
Konkurs historyczny
Prelekcje na temat: FAS choroba na życzenie rodziców
W szkole odbyły się zajęcia pod tytułem: „FAS choroba na życzenie rodziców.” Przeprowadziła je pani Beata Balon, która jest specjalistką z zakresu profilaktyki, ale także wyjątkową osobą, ponieważ z ogromną pasją wykonuje swój zawód. Pani Beata jest położną, a to sprawia, że temat poruszany na lekcjach oparty jest o jej szeroką wiedzę. Młodzież była skupiona na przekazywanych informacjach, jak również zaskoczona potrzebą rozważenia tematu w kontekście odpowiedzialnego rodzicielstwa w przyszłości.
N.S.
Dzień otwarty w ZSP Gniew
We wtorek 29 marca w ZSP Gniew odbył się Dzień otwarty. Szkołę odwiedzili uczniowie szkół podstawowych z Gogolewa, Gronowa, Piaseczna, Opalenia, Nowej Cerkwi, Małych Walichnów, Rudna, Morzeszczyna oraz z Gniewa. Zostali oprowadzeni po salach dydaktycznych, gdzie spotkali się z młodzieżą i nauczycielami. Zapoznali się z ofertą edukacyjną ZSP Gniew, zawierającą Liceum Ogólnokształcące, Technikum mechaniczne i hotelarskie oraz Branżową Szkołę I Stopnia, kształcącą we wszystkich zawodach. Uczniowie szkół podstawowych dowiedzieli się o życiu szkoły i podejmowanych przez młodzież aktywnościach, np. o bogatej i różnorodnej działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza i Samorządu Uczniowskiego. Odwiedzili pracownie przedmiotów zawodowych - hotelarską i mechaniczną oraz salę biologiczną i historyczną, gdzie poznali sposoby uczenia się historii na żywo oraz biologiczne ciekawostki.
Dzień otwarty został połączony z Targami pracy. W auli szkolnej swoje stanowiska przygotowali pracodawcy - przedstawiciele lokalnych podmiotów gospodarczych współpracujących z ZSP Gniew.
Wszystkim przybyłym gościom serdecznie dziękujemy.
J.O.
Archiwum Aktualności