Aktualności
UWAGA! NUMERY ALARMOWE PSSE TCZEW
Informacja KO w Gdańsku dla pracodawców
Komunikat dotyczący młodocianych pracowników realizujących naukę zawodu u pracodawcy:
Kliknij na link:
UWAGA WAŻNE!
W związku z komunikatem MEN z dnia 11 marca 2020 r. w ZSP Gniew zawiesza się zajęcia od 12 do 25 marca br.
- Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
- od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
Więcej informacji na stronie ministerstwa:
https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
Konkurs strażacki
6 marca 2020 w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie odbył się XLIII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W pierwszej części uczestnicy konkursu rozwiązywali test, a w drugiej odpowiadali ustnie na wyloswane pytania. Eliminacje przebiegały w trzech grupach wiekowych.
Naszą szkołę reprezentowali: Natan Cejer, Filip Lesica, jednostkę straży pożarnej w Gniewie: Mikołaj Brzycki, Filip Szmit i Paweł Jabłoński. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
I miejsce – Mikołaj Brzycki IIIA
II miejsce - Filip Szmit IIIA
III miejsce – Paweł Jabłoński IIA
Zwycięzcy gminnych eliminacji otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe, które wręczył im pan Maciej Czarnecki, burmistrz miasta i gminy Gniew.
Uczniowie, którzy zajęli I-III miejsce w turnieju zostali zakwalifikowani do etapu powiatowego, który w tym roku odbędzie się 30 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 1 w Pelplinie. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!!!
J.SZ.
Dzień Otwarty
10 marca 2020 r. w ZSP Gniew był Dzień Otwarty dla uczniów naszej gminy i sąsiadujących z nami.
Przyszli absolwenci szkół podstawowych mogli ponownie poznać ofertę edukacyjną, która została im przybliżona poprzez pokazy i prezentacje w gabinetach przedmiotowych. Odwiedzili salę biologiczną, matematyczną, historyczną oraz pracownie automatyków i hotelarzy. Natomiast w szkolnej auli zaprezentowali się pracodawcy, którzy od lat współpracują z naszą szkołą. Były to firmy: Fama, Konsberg, Mikrostyk oraz Zakład Masarski Rąbała.
Młodzież przekonała się również, jakie zainteresowania można rozwijać w ZSP Gniew. Zapoznała się między innymi z działalnością animatorów kultury średniowiecznej, wolontariatu i samorządu.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się nowoczesna pracownia dla automatyków, w której teoria łączona jest z praktyką.
Na pewno nasi goście podzielą się wrażeniami z rówieśnikami, a nawet młodszym koleżeństwem.
Dziękujemy im i opiekunom za przybycie oraz życzymy, aby dokonali słusznego wyboru szkoły.
D.O.
Zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY
Koronawirus - zasady bezpieczeństwa
W zwiazku z pojawieniem się w Polsce przypadków zachorowań na koronawirusa poniżej zamieszczamy informacje dotyczące zapobiegania zakażeniom wirusowym:
https://www.gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem
Nowa pracownia dla "technika automatyka" już otwarta
27 lutego 2020 r. w ZSP Gniew została otwarta pracownia dla zawodu technik automatyk. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: wicestarosta - Andrzej Flisik, członek zarządu powiatu tczewskiego - Bogdan Badziąg, radni powiatu tczewskiego, wiceburmistrz MiG Gniew - Joanna Kamińska, naczelnik wydziału edukacji - Małgorzata Flisik, dyrektor powiatowego urzędu pracy - Ewa Uzdowska, dyrektor Radia Głos ks. prałat Ireneusz Smagliński, proboszcz parafii Gniew ks. Zbigniew Rutkowski oraz sponsorzy: prezes firmy Mikrostyk S.A. - Bartłomiej Anusiak, członek zarządu firmy Konsberg Maritime CM sp. z.o.o Adam Plath, wiceprezes zarządu firmy Fama Sp. z.o.o - Mirosław Pastewski, prezes Banku Spółdzielczego w Gniewie - Sławomir Urban oraz pracownicy i przedstawiciele firm, nauczyciele i oczywiście młodzież naszej szkoły.
Dyrektor ZSP Wioletta Połomska powitała zaproszonych gości oraz przedstawiła informacje dotyczące współpracy szkoły z pracodawcami trwającej od początku istnienia placówki. Omówiła też zasady dualnego kształcenia w technikum mające niewątpliwy wpływ na jakość nauczania. Ponadto podziękowała sponsorom oraz życzyła młodzieży zaangażowania w zdobywaniu umiejętności w bardzo dobrych warunkach, stworzonych przy współpracy z podmiotami gospodarczymi.
Podczas uroczystości pan Krzysztof Gurbowicz, nauczyciel historii i języka angielskiego, przedstawił krótką historię szkoły, która w obszarze kształcenia zawodowego, zawsze związana była z lokalnymi firmami. Następnie pan Sławomir Urbaniak, nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz pracownik firmy Konsberg Maritime, przedstawił zasady kształcenia uczniów w technikum i omówił współpracę szkoły z firmami w celu zapewniania uczniom możliwości realizacji zajęć praktycznych w rzeczywistym środowisku. Goście mieli też okazję zapoznać się z bardzo wysokimi wynikami egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, jakie uzyskują uczniowie kształcący się w tym systemie.
Podczas dalszej części uroczystości nastąpiło wręczenie podziękowań sponsorom: Podziękowania otrzymał także Starosta tczewski pan Mirosław Augustyn. Kolejnym etapem było przecięcie wstęgi, po którym obecni odmówili modlitwę oraz mieli możliwość zapoznania się ze stanowiskami w nowej pracowni zaprezentowanymi przez młodzież pod opieką nauczycieli zawodu.
Wyjazd hotelarzy
27.02.2020 hotelarze wraz z uczącymi ich paniami nauczycielkami przedmiotów zawodowych wyjechali do Jastarni. Celem wyjazdu było zwiedzanie hotelu Zdrojowego **** i hotelu Jastarnia ***. Młodzież miała okazję poznać standardy obowiązujące w tych hotelach oraz ich usługi fakultatywne, noclegowe i gastronomiczne. Uczniowie mieli okazję korzystać ze strefy rekreacyjnej w hotelu Zdrojowym **** (basen, sauna sucha, parowa, tepidarium słoneczna łączka, jacuzzi). Zwiedzanie hotelu zakończone było pysznym, bufetowym obiadem w restauracji hotelowej. Z uwagi na to, że hotel usytuowany był nad samym morzem, to dodatkowym punktem wycieczki był spacer po pięknej plaży. Wyjazd był bardzo udany, planujemy już następny.
R.T.
Spektakl „Dziady”
W samo południe 20 lutego uczniowie klas II, III i IV zebrali się w auli, aby obejrzeć spektakl „Dziady” część III w wykonaniu teatru Forma z Białegostoku.
Mickiewiczowskie „Dziady” to utwór z kanonu lektur szkolnych, uchodzący za trudny i niezrozumiały w odbiorze. Reżyser przedstawienia znalazł jednak sposób, aby zainteresować nim młodych ludzi. Spojrzenie na to dzieło od strony problemów, dylematów, marzeń i ambicji bohaterów, uświadomiło widzom, że współczesny młody człowiek postawiony w sytuacji Konrada oraz jego współwięźniów przeżywałby podobne rozterki i doświadczał podobnych emocji. Spektakl oparto na kilku chronologicznie ułożonych scenach, w których aktorzy opowiedzieli o tym, co w tekście wieszcza najważniejsze: miłości do ojczyzny, samotności, cierpieniu, wierze i pysze.
Niezatarte wrażenie wywarł na publiczności monolog Konrada, zaskakiwała prostota, a zarazem pomysłowość w budowaniu scenografii, zaciekawiały gadające głowy i płaskie lalki oraz sugestywne kostiumy. Myślę, że aktorom znakomicie udało się odsłonić przed uczniami sens dramatu Mickiewicza. Dziękujemy za emocje i czekamy na kolejne propozycje interpretacji dzieł literackich przez teatr Forma.
J.K.
Licealiada w Piłce Siatkowej dziewcząt
Dnia 20 lutego 2020 roku w hali widowiskowo sportowej II LO w Tczewie odbyła się Powiatowa Licealiada w Piłce Siatkowej dziewcząt.
Do turnieju zgłosiło się osiem drużyn z powiatu tczewskiego. Drogą losowania wyłoniły się dwie grupy, które rozegrały swoje pojedynki systemem ,,każdy z każdym” .
Reprezentacja naszej szkoły trafiła do grupy drugiej, gdzie wygrała dwa swoje pojedynki (2-0) ze szkołami: ZSBiO Tczew oraz z I LO Tczew, przegrywając z ZSE Tczew. Ostatecznie zajmując drugie miejsce w grupie.
Następnie rozegrany został półfinał, w którym spotkały się zespoły z m-c I-II (grając na krzyż 1-2, 2-1). Na tym etapie nasze dziewczęta rozegrały zacięty i wyrównany pojedynek z UKLO Tczew, przegrywając w tie-breku dwoma punktami. Ostatni pojedynek rozegrały z II LO Tczew wygrywając go 2-0. Dzięki temu zwycięstwu zajęły wysokie 3 miejsce w turnieju.
W skład drużyny weszły: A. Kowalewska, A. Frymarska, I.Wiatrowska, J.Mokwa, J.Gabrychowska, P.Gonsiorowska, P.Kaffka, A. Obarska.
WYNIKI :
Grupa I
Kolejność pojedynków: UKLO Tczew – II LO Tczew 2-0
ZSB Tczew – ZSP Pelplin 2-1
II LO Tczew – ZSP Pelplin 2-0
UKLO Tczew – ZSB Tczew 2-0
ZSB Tczew – II LO Tczew 0-2
ZSP Pelplin – UKLO Tczew 0-2
Grupa II
Kolejność pojedynków
ZSBiO Tczew – ZSP Gniew 0-2
I LO Tczew – ZSE Tczew 1-2
ZSP Gniew – ZSE Tczew 0-2
ZSBiO Tczew – I LO Tczew 0-2
I LO Tczew – ZSP Gniew 0-2
ZSE Tczew – ZSBiO Tczew 2-0
PÓŁFINAŁ
UKLO Tczew – ZSP Gniew 2-1
II LO Tczew – ZSE Tczew 0-2
FINAŁ
o 3 miejsce – II LO Tczew – ZSP Gniew 0-2
o 1 miejsce – UKLO Tczew – ZSE Tczew 0-2
KOLEJNOŚĆ KOŃCOWA:
I miejsce ZSE Tczew
II miejsce UKLO Tczew
III miejsce ZSP Gniew
IV miejsce II LO Tczew
V – VI miejsce ZSP Pelplin, I LO Tczew
VII – VIII miejsce ZSB Tczew, ZSBiO Tczew
Gratulujemy miejsca na podium i życzymy dalszych sukcesów.
K.K.
Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty
Walentynki już za nami
Dzień 14 lutego upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek.
Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu ustawiono skrzynkę, do której uczniowie mogli wrzucać swoje serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. W dniu Zakochanych poczta trafiła do odbiorców. Korytarze zostały udekorowane czerwonymi serduszkami. Powstała ścianka walentynkowa, na tle której można było zrobić pamiątkowe zdjęcia. Z głośników płynęły pełne sympatii życzenia nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli, administracji i obsługi szkoły. Ten dzień minął w miłej atmosferze przy dźwiękach romantycznej muzyki.
Nie zapominajmy o wyrażaniu naszej sympatii na co dzień, niech WALENTYNKI trwają cały rok.
Samorząd Uczniowski
Walentynki szkolne
Dzień świętego Walentego To dzień dobry dla każdego! W tym dniu wszyscy to wyznają, Że chcą kochać i kochają!
Uczniowie już od kilku lat przygotowują się do tego dnia w odpowiedni sposób.
Każdy, kto ma ochotę przesłać wyjątkowej osobie kilka miłych słów,
może to zrobić przy pomocy tzw. Poczty Walentynkowej, która rusza już od 11 lutego.
Życzenia zostaną doręczone Wam w Dniu Zakochanych.Tego dnia można:
- wysłuchać romantycznej muzyki,
- posłuchać koncertu życzeń,
- zrobić romantyczne zdjęcie.
Samorząd Uczniowski
Wizyta w schronisku i spacer z pieskami
W sobotę 7 lutego 2020r. odwiedziliśmy Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Starogardzie Gdańskim. Pogoda dopisała, spacer pełen wrażeń i pozytywnych emocji w skąpanych słońcem hermanowskich okolicznościach przyrody. Od pomysłu Kamila Damrat z klasy 4bTH, który dostrzegł na sklepowych półkach karmę dla zwierząt w dobrej cenie, do zakupu i realizacji całej akcji z wyprowadzaniem psów na spacer włącznie, potrzebowaliśmy zaledwie 4 dni!
Po raz kolejny udowodniliście, że nie jesteście obojętni i chcecie działać. Szczególne słowa wdzięczności wysyłam do Kamila, Anki Jakusz-Gostomskiej, Damiana Górskiego i klasy 4b oraz wolontariuszy z klasy 1d: Klaudii, Zuzi, Oliwce, Alicji, Denisowi, Jakubowi oraz wspierającym działania nauczycielom.
Zobacz nasze zdjęcia w galerii !
J.W.
Konkurs historyczny
We wtorek 4 lutego 2020 r. w pięknej scenerii gniewskiego zamku odbyła się ósma edycja konkursu „Gniew - gród nad Wisłą i Wierzycą.” Jego organizatorem był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie we współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną. Koordynatorem i reżyserem był Jacek Ordowski. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie uczniom oraz dorosłym mieszkańcom historii miasta i różnych etapów jego rozwoju na przestrzeni dziejów. Konkurs zaszczycili swoją obecnością m.in. wicestarosta Piotr Cymanowski, burmistrz MiG Gniew - Maciej Czarnecki, oraz przedstawiciel sponsorów Sławomir Urban.
Przedsięwzięcie już od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku wzięło w nim udział ponad 105 uczestników. Byli to uczniowie szkół z Kwidzyna, Opalenia, Piaseczna, Pieniążkowa, Gronowa, Walichnów oraz oczywiście z Gniewu. Oprócz uczniów w zmaganiach konkursowych wzięli udział również dorośli mieszkańcy miasta. Przed uczestnikami zaprezentowała się Chorągiew Zaciężna APIS, która po części konkursowej uatrakcyjniła czas oczekiwania na wyniki. Można więc było zobaczyć pokazy walk rycerskich i tańców średniowiecznych oraz zabawy plebejskie. Na biorących udział w zmaganiach historycznych czekały wyjątkowo atrakcyjne nagrody, takie jak: rower górski, tablety i książki.
Laureatami konkursu zostali:
Kategoria szkoły podstawowe:
1. Mikołaj Wesołowski SP nr 1 Gniew
2. Jakub Strelau SP nr 1 Gniew
3. Paweł Cieszyński SP nr 1 Gniew, Wiktoria Ostrowska SP Polskie Gronowo, Michał Korynt SP nr 2Kategoria szkoły ponadpodstawowe:
1. Aleksander Kania ZSP Gniew
2. Faustyna Bielecka ZSP Gniew
3. Karolina Zarzeczna ZSP GniewKategoria dorośli:
1. Zbigniew Wensierski
Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem Sponsorów:
Starostwo Powiatu Tczew, Urząd Miasta i Gminy Gniew, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie, Bank Spółdzielczy w Gniewie, Daniel Górski, Szczepan Grzemski - Hydro Instal, Mariusz Mirosław Łompieś - Zakład Pogrzebowy, Zamek Gniew, ZSP Gniew, Mariusz Wiórek, K. Golubiewski, T.J. Brzezińscy, B.J. Berendt i Apis.
A.F.
Szkolny Budżet Obywatelski 2020
W roku 2020 Starosta Tczewski stworzył Szkolny Budżet Obywatelski, zwany SBO 2020. Wynosi on 30.000 zł, przy czym każda szkoła otrzyma 3.000 zł.
Zapraszamy młodzież naszej szkoły do zapoznania się ze Szkolnym Budżetem Obywatelskim 2020. Masz pomysł lub projekt na uatrakcyjnienie naszej szkoły złoś to dyrekcji. Zadanie może zgłosić każdy uczeń lub grupa uczniów. Wygra najciekawszy projekt.
Zestaw dokumentów - Szkolny Budżet Obywatelski 2020:
Setna rocznica powrotu Gniewu do Macierzy
W poniedziałek 27 stycznia 2020 roku z okazji setnej rocznicy powrotu naszego miasta do państwa polskiego na dziedzińcu zamkowym odbyła się uroczysta akademia, poprzedzona przemarszem uczniów, nauczycieli i mieszkańców Gniewu ulicami miasta. Organizatorami uroczystości były - Zespół Szkół Ponadpodstawowych oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewie.
Zgromadzeni na dziedzińcu wysłuchali pięknych wierszy i piosenek nawiązujących do okresu niewoli politycznej oraz walki o niepodległość. Mieli też okazję obejrzeć odgrywane przez dzieci i młodzież scenki obrazujące powstania narodowowyzwoleńcze i walkę w czasie I wojny światowej. Odczytano również telegram, napisany przez mieszkańców Gniewu w listopadzie 1918 roku do prezydenta Stanów Zjednoczonych W. Willsona z prośbą o przychylność w sprawie wcielenia Gniewu do państwa polskiego. Punktem kulminacyjnym akademii była inscenizacja obrazująca wkroczenie wojsk gen. Józefa Hallera do Gniewu 27 stycznia 1920 roku, które stało się symbolem wolności i powrotu naszego miasta do Macierzy.
Akademię uświetnili swoją obecnością starosta tczewski Mirosław Augustyn, burmistrz MiG Gniew Maciej Czarnecki, Andrzej Banaszak - wnuk hallerczyka, a także Emilia Rulińska - regionalistka i autorka wierszy o Gniewie.
Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania akademii, składamy serdeczne podziękowania.
J.O.
Egzaminy semestralne dla słuchaczy LO dla Dorosłych
Trwaj chwilo, jakże jesteś piękna! (Johann Wolfgang von Goethe, Faust)
Za każdym razem, gdy długo oczekiwane, pieczołowicie planowane, tak ważne, że przecież „musi trwać wiecznie” (najpierw w marzeniach, a potem wspomnieniach odświeżanych zdjęciami, anegdotami i plotkami) wydarzenie przemija, czuje się niedosyt. Zdziwienie, że to już? Tak szybko nastał świt?!
Przecież tak niedawno zjawili się w naszej szkole i od razu włączyli się w jej życie, nadając mu swoisty rytm i koloryt…a tu już za nimi ten Pierwszy Wielki Bal! Klasy 3a liceum ogólnokształcącego i 4b technikum bawiły się w piątek, 10 stycznia na Zamku Gniew. Tej imprezy na pewno nie da się zapomnieć. Nie do uwierzenia wprost jest, że te zachwycające kreacje i zjawiskowe makijaże dam, klasyczna elegancja panów – słowem szyk, czar i błysk – studniówka 2020 w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie za nami!!!
Uroczystość otworzyli uczniowie - Aleksandra Frymarska i Damian Górski, którzy podziękowali dyrekcji szkoły, wychowawcom - p. Agnieszce Frątczak i p. Renacie Tiedtke oraz pozostałym nauczycielom za „opiekę i troskę, wskazywanie właściwych rozwiązań, otwieranie umysłów i przygotowanie do dorosłości”, p. pedagog Janinie Strelau cierpliwie uczącej ich w ostatnich tygodniach kroków i figur tańca oraz pracownikom administracji i obsługi za stworzenie przyjaznych, bezpiecznych warunków edukacji. Nie zabrakło też wzruszających słów uznania i kwiatów dla rodziców za trud włożony w wychowanie i pomoc w zorganizowanie balu. Młodzież serdeczne wyrazy wdzięczności przekazała także tegorocznym sponsorom oraz uczniom szczególnie zaangażowanym w organizację balu.
I w końcu nastał ten magiczny moment: „Poloneza czas zacząć” – rzekła pani dyrektor Wioletta Połomska, a młodzież wdzięcznie i dostojnie poddała się tradycji, wywołując zachwyt publiczności. Potem zaś Podkomorzy Stanisław Szmyt salwą z armaty hucznie oznajmił okolicy, że pierwsza studniówka w powiecie tczewskim właśnie się rozpoczęła…
Maturzystom życzymy, aby udana zabawa była dobrą prognozą egzaminu maturalnego :).
Dziękujemy firmom: Zamek Gniew – p. Krzysztofowi Lisieckiemu, Tom-Bud - p. Tomaszowi Damratowi, Murmex, Kongsberg, Alma Color, Mikrostyk, Piekarnia Ciastkarnia Meler, Drewstol - panu Grzegorzowi Cyssewskiemu, firmie Puzelek - pani Marcie Wojtczak oraz Radzie Rodziców i komitetowi studniówkowemu: p. Monice Kozłowskiej, p. Iwonie Błońskiej, p. Iwonie Górskiej oraz p. Stanisławowi Szmytowi.
J.K.
Archiwum Aktualności