• Wspieramy Kociewie w strategii rozwoju

          • 4 października 2022 roku przedstawiciele ZSP Gniew zawitali w Swarożynie na Spotkaniu Informacyjnym dotyczącym pracy Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2022-2027.

            Po wstępnym przywitaniu gości z okolicznych szkół nastąpiła główna część wydarzenia – rozmowy m.in. o zaletach i wadach miejsc zamieszkania. Uczniowie w sposób aktywny przedstawiali swoją opinię oraz szczegółowo argumentowali swoją tezę. Na zakończenie przedstawiciele „LGD Wstęga Kociewia” przeprowadzili ankietę.

            Po ponad dwugodzinnej sesji oraz poczęstunku wróciliśmy do Gniewu.

                                                                                                                                         Aleksander K. kl. IVd

          • Relacja z uroczystości 60-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie

          • Z okazji 60-lecia szkoły na placu szkolnym zebrali się zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie, aby złożyć wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową patrona szkoły ks. Henryka Mrossa.

            W uroczystym pochodzie wraz ze sztandarem szkoły udaliśmy się ulicami naszego pięknego miasta do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja.

            Młodzież naszej szkoły nie zawiodła. W odświętnych strojach i z radością na twarzach czekaliśmy na rozpoczęcie mszy świętej. Ks. Zbigniew Rutkowski powitał zebranych w 60-te urodziny szkoły.

             Swoją obecnością zaszczycił nas ksiądz biskup Arkadiusz Okroj. Zespół muzyczny "Na Cały Głos" pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona uświetnił mszę świętą, śpiewając wzruszającą pieśń " Tłumy serc".

            Ważnym punktem naszego święta było poświęcenie sztandaru szkoły, który ma dla nas ogromne znaczenie. "Sztandar to duma i powaga, ma swoją wyjątkowość. Sztandar to historia szkoły, wspólnoty. Jest on znakiem zakorzenienia, pokazuje co jest ważne dzisiaj. To on skupia wokół siebie wspólnotę ludzi, która przygotowuje się na przyszłość. Sztandar, i jego symbolika, wprowadza nas w kolejne lata."

            Na początku mszy św. Pani Dyrektor Wioletta Połomska złożyła na ręce ks. biskupa prośbę o poświęcenie sztandaru: "Słowa, które wybrzmiały uświadamiają nam, że chcemy teraz poczuć się dumni z tego, że budujemy piękne środowisko, które tworzą ludzie: nauczyciele, uczniowie i rodzice. Nauczyciel rozwija talenty uczniów, wychowawca potrafi je wytropić i rozwijać. Skupiamy się wokół sztandaru z wizerunkiem ks. Henryka Mrossa- niech On nas wspiera. "

            Ks. Biskup: "Nauczyciele poświęcają swoje życie dla młodych ludzi, uczą ich, poświęcają swoje życie, swoje talenty, to autorytety, którymi warto się inspirować. Symbolem wartości jest sztandar, tzn. że patrzymy w jednym kierunku. Wybór ks. Mrossa na patrona szkoły świadczy o wielkiej dojrzałości tych, którzy go wybrali. Ks. H. Mross to tytan pracy, wybitny historyk, harcerz. Swój  idealizm i poziom życiowy zawdzięczał harcerstwu. Bardzo kochał Gniew. Na pewno był dumny z bycia patronem, przeszedł przez życie dobrze czyniąc. Niech będzie dla Was dowodem na istnienie Boga."

            Nastąpiło poświęcenie sztandaru święconą wodą, pobłogosławienie zebranych. Na koniec  ks. Biskup ucałował sztandar. Na koniec mszy św. uczniowie wręczyli księdzu biskupowi bukiety kwiatów..

            "W świętości nie ma limitów. Przed nami pisanie nowej historii. Żyjcie pięknie i dobrze. Bądźcie święci- zawzięci" :) Niech sztandar Was prowadzi, dodał ksiądz biskup.

            "Młodzi potrzebują wzorców, a nauczyciele będą dla uczniów przyjaciółmi" słowa Jana Pawła II.

            Menager przemian szkoły Pani Dyrektor Wioletta Połomska powitała zebranych "Rocznice są wzniesieniami w naszym życiu" -cyt. Bolesława Prusa, wspominamy to, co było, pochylamy się nad teraźniejszością i patrzymy w przyszłość. Ciągle dostosowujemy naszą ofertę edukacyjną do potrzeb rynku. Szkoła wiele razy przekształcała się, ale zawsze adresowała swoją ofertę do lokalnej społeczności. Jesteśmy wspierani w kształceniu zawodowym przez sąsiadujące firmy i rzemieślników. Nasi absolwenci realizują się i robią niesamowite kariery zawodowe. Nasza szkoła to zwarta społeczność tworzona przez wiele lat. Dumą są nasi absolwenci i ich osiągnięcia. Nasza placówka się zmienia, jednak ciągle jest taka sama. Jej rola środowiskowa jest znacząca. Uczestniczymy aktywnie w życiu lokalnym, promujemy historię i kulturę regionu. Ważna dla nas postać to patron naszej szkoły, autorytet i wielka osobowość, którą podziwiamy. Przeszłość zachowana w przeszłości staje się częścią teraźniejszości (Kotarbiński). Świat tworzą ludzie."

            Naszą uroczystość zaszczycili niezwykli goście: Starosta Powiatu Tczewskiego, Burmistrz Miasta Gniewa, Przewodnicząca Rady Powiatu, absolwenci szkoły, byli pracownicy i entuzjaści. Podczas uroczystości nauczycielka szkoły ZSP Gniew Pani Janina Strelau otrzymała nagrodę starosty. 

            Prelekcja naszego absolwenta Pana Bogdana Badziąga na temat kształtowania się historii naszej szkoły przeniosła nas do roku 1962. Poznaliśmy kolejne etapy powstawania różnych kierunków kształcenia. Okazuje się, że szkoła pięknie wpisała się w historię regionu i potrzeby społeczeństwa. Przez te wszystkie lata nasza Alama Mater była wspierana przez wiele firm, dzięki czemu nasi uczniowie mieli możliwość poznawać zawody i uczyć się u najlepszych.

            1992- liceum ogólnokształcące przeżywa trudności, ponieważ uczniowie emigrowali z Gniewa. W tworzeniu szkoły licealnej miał udział patron szkoły, ks. H.Mross, nasz absolwent i później nauczyciel. W roku 2004 szkoła otrzymuje imię księdza Mrossa. Te wszystkie działania wzmocniły naszą instytucję kształcenia i pojawiły się nowe kierunki i nowe pomysły.

            Ksiądz H. Mross jest spoiwem tych tradycji i  wszystkich szkół. Tworzył liceum ogólnokształcące, był bardzo związany ze szkołą i miastem. Ostatecznie otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta, z czego jesteśmy bardzo dumni.

            Występy artystyczne naszych uczniów i Waszych kolegów uświetniły ten szczególny dzień, który zapisze się w naszej pamięci na długo. Usłyszeliśmy Kacpra Narlocha, który wykonał utwór "Czarnoksiężnik z krainy Oz", Marię Dreheim, która wykonała piosenkę Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat"- piosenka wykonana bardzo ekspresyjnie i profesjonalnie, piosenkę Luisa Armstronga w wykonaniu Weroniki Jasiak "Wonderful life", zaśpiewała w języku angielskim oraz ponownie usłyszeliśmy uczennicę Marię Dreheim w piosence Adelle, oczywiście w języku angielskim.

            Piękną ciekawostką był film przygotowany przez pana Krzysztofa Gurbowicza, nauczyciela historii i języka angielskiego, który przedstawił dzieje  szkoły w formie kroniki. Niezwykła historia ludzi: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji, bez których szkoła by nie istniała.

            Niezwykle ważnym akcentem uroczystości było udekorowanie blaszkami przez zasłużonych gości drzewca sztandaru. Nasz Sztandar to symbol wspólnoty, odwagi i rozwoju. Byliśmy świadkami ślubowania naszych pierwszoklasistów. Uczniowie złożyli Rotę przysięgi.

            Na zakończenie uroczystości zespół dziewcząt Teatru Średniowiecznego pod kierunkiem pani Darii Jaszewskiej wykonał taniec średniowieczny. Piękna choreografia ukazała zdolności tancerek.

            Nad całością uroczystości czuwali i pięknie ją poprowadzili nasi konferansjerzy: Pani Agnieszka Frątczak i Pan Jacek (Jacenty) Ordowski.

            Ostatnim akcentem był słodki poczęstunek: tort na 60-te urodziny z cukierni Pana Lecha Mellera z Pelplina.

             A ja tam byłam i tortu spróbowałam :) Życzę szkole, aby dbała o tradycje, przeszłość, abyście byli też  otwarci na przyszłość. Wszystko co nowe i dobre przed Wami. Stawiajcie na swój rozwój i działajcie.

                                                                                                                                                                            AA.

             

          • Na grobie Patrona...

          • W związku z 60-leciem naszej szkoły złożyliśmy wiązankę pięknych biało-czerwonych kwiatów na grobie Patrona ks.Henryka Mrossa, który jest położony na cmentarzu w Pelplinie. Dla uczczenia mądrości, odpowiedzialności i patriotyzmu człowieka oddanego swojej ukochanej szkole, miastu i regionowi, zapaliliśmy znicz. Jesteśmy wdzięczni, że nasz Patron żyje dzięki swojej pracy, twórczości, poprzez dzieło tworzenia szkoły, które kontynuują dzisiaj jego następcy. Zachowujemy w pamięci człowieka, który swe życie poświęcił krzewieniu nauki i pokazywał, jak odważnie iść w przyszłość.

                                                                                                                                    AA.

          • Uroczystość poświęcenie sztandaru ZSP Gniew

          • 30 września Szkoła Ponadpodstawowa im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie otrzymała sztandar.

            Uroczystości połączone ze świętowaniem 60-lecia szkoły rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Arkadiusza Okroja. (żródło: https://www.radioglos.pl/)

          • Pielgrzymka Maturzystów 2022

          • W niedzielę 25  września z samego rana wyjechaliśmy na dwudniową pielgrzymkę. Po ośmiogodzinnej podróży dojechaliśmy do Wadowic. Na miejscu czekała na nas godzinna przerwa obiadowa oraz zwiedzanie rodzinnego miasta Karola Wojtyły.
             W muzeum Jana Pawła II mogliśmy zobaczyć na własne oczy mieszkanie, w którym wychowywał się przyszły papież. Przewodnicy przybliżyli nam historię z momentu wejścia Wojtyły w dorosłość, kiedy to po zdaniu matury, „Lolek” wraz z przyjaciółmi założyli się o to, kto zje więcej kremówek. Zdania ekspertów na ten temat są podzielone, gdyż według  jednego przewodnika zwycięzca zjadł czternaście kremówek,  drugi  natomiast wspomniał o szesnastu. Po skosztowaniu legendarnych wadowickich ciastek udaliśmy się do następnego celu naszej podróży - Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam uczestniczyliśmy we mszy świętej, po której zakwaterowaliśmy się w Domu Pielgrzyma. Przed snem wyszliśmy na spacer, a gdy zapadła cisza nocna udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Poniedziałkowy poranek przywitał nas śniadaniem i zwiedzaniem Kalwarii. Około dziesiątej rano wyjechaliśmy do Częstochowy. W kaplicy Cudownego Obrazu  odmówiliśmy różaniec oraz wzięliśmy udział w mszy w intencji maturzystów. Opiekunom dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość.

                                                                                                               Paweł M. klasa IVd

             

          • Kiermasz słodkości

          •  

            25 września 2022 roku odbył się kiermasz, podczas którego sprzedawano ciasta do niedzielnej kawy. W akcji pomagały uczennice klasy I b technikum hotelarskiego. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy włączyli się do pomocy, upiekli słodkości i dostarczyli je do szkoły. Księdzu proboszczowi Zbigniewowi Rutkowskiemu jesteśmy wdzięczni za pomoc i możliwość sprzedaży przy kościele.

                                                                                                                                      R.T.

          • Na święcie miasta

          • 23 września 2022 roku,  uczennice z klasy IV b i IV e technikum hotelarskiego wzięły udział w uroczystości związanej z 725 Rocznicą Nadania Praw Miejskich Gniewu. Miejscem wydarzenia były mury Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie. Uczennice, jak zawsze godnie reprezentowały naszą szkołę, a ich zaangażowanie zostało docenione przez przybyłych na uroczystość gości.

                                                                                                          R.T.

          • Jarmark Cysterski

          • 18 września, młodzież z klas I b i III b technikum hotelarskiego wzięła udział w XIX Jarmarku Cysterskim, odbywającym się tradycyjnie na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie. Pogoda dopisała, humory również, więc ten dzień na jarmarku kupieckim minął miło i przyjemnie.

            Opiekunowie - Renata Tiedtke, Beata Gabrychowska

                                                                                                                               R.T.

          • Kochani Rodzice, Szanowna Dyrekcjo, Pracownicy szkoły, Drodzy Uczniowie!!!!!

          • Pomóżmy Fabianowi  w ramach Kampanii Złota Wstążka!!!!!

            W ramach Kampanii Złota Wstążka pragniemy pomóc po raz kolejny 12 letniemu mieszkańcowi naszego miasta Fabianowi Czarra, który z powodu progresji chłoniaka anaplastycznego, aktualnie jest w toku procedury transplantacji komórek krwiotwórczych od zgodnego dawcy- swojego brata. W celu zmniejszenia powikłań infekcyjnych po przeszczepieniu wskazane jest zastosowanie terapii lekiem, którego koszt jest bardzo wysoki. Koszt miesięczny terapii to 23 tysiące złotych a przewidywany czas stosowania leku to 3 miesiące.

            W czwartek 28 września bądźmy solidarni z Fabianem i jego  rodziną. Zorganizujemy w szkole zbiórkę do puszki dla Fabiana oraz uczennica z klasy 1a LO będzie tego dnia rysowała Wasze portrety a dochód z akcji wpłacimy na https://zrzutka.pl/8auff2

            Połączmy nasze siły i pomóżmy!!!

            Udostępniajcie!

                                                                                        J.W.

             

        • Przyłączamy się do kampanii złotej wstążki!!!
          • Przyłączamy się do kampanii złotej wstążki!!!

          •  

            Gdy choruje dziecko, choruje cała rodzina

            Wrzesień jest światowym miesiącem  świadomości nowotworów u dzieci. Ich międzynarodowym symbolem jest złota wstążka, która kolorem nawiązuje do najcenniejszego kruszcu reprezentującego najwyższą wartość- zdrowie i życie dzieci. Tegoroczna Kampania Złotej Wstążki podejmuje temat wsparcia psychospołecznego rodziny w chorobie nowotworowej dziecka w kontekście wyzwań i trudności, z którymi mierzą się na poziomie mentalnym, emocjonalnym, społecznym, finansowym. W ciągu całego miesiąca, aby podkreślić siłę, jaka płynie z solidarności i wsparcia, zostaną pokazane na YouTube historie: dzieci, ich rodzin, personelu medycznego oraz wolontariuszki. Są to właśnie bohaterowie, którzy wygrali z rakiem, ale także tacy, którzy nadal zmagają się z chorobą oraz osoby, które im towarzyszą. Każdego roku w Polsce u 1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór.

            Szkolny Klub Wolontariusza zachęca do przyłączenia się do kampanii, okażmy wsparcie rodzinom!

            https://zlotawstazka.pl/

                                                                                                                 J.W.

             

          • Budowanie pewności siebie

          • Dnia 8 września odyła się lekcja treningu mentalnego w klasie Ic. Celem zajęć było uświadomienie ucznion, że każdy z nas ma  w sobie ogromny potencjał, który warto rozwijać. Bycie sobą i wyciąganie wniosków z wydarzeń i sytuacji, których doświadczamy, to kluczowa umiejętność w życiu.

            Wykonaliśmy 3 ćwiczenia: lubię siebie, alfabet pewności siebie...,  zwycięska poza...

            Zadania te miały na celu uświadomić nam jak oceniamy swój: charakter, wygląd, osiągnięcia. Jakie mamy relacje z bliskimi. Ćwiczyliśmy również postawę zwycięzcy, która wpływa na nasze samopoczucie. Przyjmując postawy zwycięskie sprawiamy, że w naszym ciele dochodzi do wzrostu wydzielania hormonów szczęscia, co w widoczny sposób podnosi naszą pewność siebie. Warto to robić przed każdym spotkaniem lub lekcją.

                                                                                    A.A. 

          • Konkurs - XIV Festiwal Twórczości Kociewskiej

          • Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursie - XIV Festiwal Twórczości Kociewskiej.
            Impreza ma charakter regionalny. 

            Celem konkursu jest:
            - poznawanie twórców z Kociewia,

            - podnoszenie kultury żywego słowa,
            - inspirowanie i promowanie twórczości własnej
            - zwiększanie przynależności do grupy etnicznej
            - pielęgnowanie tożsamości regionalnej,
            - kształtowanie aktywnej postawy mieszkańców regionu,
            - zachowanie i promowanie wartości dziedzictwa kulturowego Kociewia

            Kategorie konkursowe:
            1. recytacje poezji i prozy
            2. programy sceniczne
            3. juwenilia literackie
            4. prace plastyczne

            5. prace fotograficzne
            6. utwory wokalne

            Termin składania zgłoszeń mija 10 października 2022r.

            Wszelkich informacji można uzyskać w bibliotece szkolnej.
            Zapraszamy do udziału w festiwalu.

                                                                                            AA. i TH.

          • Akademia Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2022/2023 ZSP w Gniewie

          • Punktualnie o godzinie 10.00 odbyła się Akademia Rozpoczęcia Roku Szkolnego w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Uczniowie klas IVd pod opieką nauczycieli: J.Gerigka i J. Komośińskiej przygotowali piękną Akademię kończącą wspaniałe wakacje letnie,  która wprowadziła nas w klimat rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Jest to chwila pełna wrażeń, ponieważ przed wszystkimi uczestnikami: uczniami i Radą Pedagogiczną stoją nowe wyzwania związane z nauką, nauczaniem, rozwojem, nowymi osiągnięciami. Prowadzący Akademię uczeń Aleksander Kania z klasy IVb powitał zebranych: Panią Dyrektor Wiolettę Połomską, Panią Wicedyrektor Aleksandrę Gerigk, Panią Kierownik Szkolenia Praktycznego Janinę Strelau oraz Grono Pegagogiczne. 

            Pierwszy września to również wspomnienie ważnego wydarzenia związanego z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Uczeń Michał Wałdowski z klasy III a przypomniał ważne szczegóły z tamtego trudnego czasu. Było to wezwanie do pokoju i budowania dobrych i przyjaznych relacji w dzisiejszym świecie. Minutą ciszy wszyscy uczcili pamięć ofiar II wojny  światowej.  W kolejnej części Akademii mieliśmy zaszczyt obejrzeć przedstawienie  „32 sierpnia wakacje trwają” w wykonaniu uczniów klasy IVb. Bardzo wesoło z poczuciem humoru uczniowie popisali się swoimi aktorskimi umiejętnościami. Pięknym akcentem przedstawienia był występ ucznia Kacpra Narlocha, który przygotował utwór muzyczny i zagrał go na saksofonie. Kinga Mentel z klasy IVb zaśpiewała piosenkę  „Przyjdzie taki dzień...” publiczność wtórowała klaszcząc w rytm piosenki. Aleksandra Ogonowska i Oliwia Narloch z klasy IIIb  wykonały piosenkę w języku angielskim. Występujący uczniowie pięknie przygotowali się do Akademii pod okiem naszych wspaniałych nauczycieli, którzy opracowali scenariusz całej uroczystości. 

            Następnie Pani Dyrektor Wioletta Połomska powitała wszystkich zebranych: uczniów, rodziców, Grono Pedagogiczne i podziękowała za  zaangażowanie w przygotowaniu uroczystości. Pani Dyrektor wspomniała w swoim przemówieniu o remontach, które miały miejsce w budynku szkolnym w czasie wakacji. Powstało w szkole  kilka miłych miejsc przeznaczonych na odpoczynek. Powitano nowych nauczycieli: Panią Aleksandrę Adamiak, nauczycielkę języka polskiego i bibliotekarza, Panią Joannę Piekarską nauczycielkę języka angielskiego, Panią  Alicję Cymanowską psychologa szkolnego, Panią Agnieszkę Frątczak pedagoga szkolnego oraz  całe Grono Pedagogiczne naszej szkoły. Pani Dyrektor zwróciła się do uczniów klas pierwszych, witając ich i przedstawiając uczniom ich wychowawców. Wszystkim zebranym złożyła życzenia dobrego roku szkolnego, aby każdy znalazł czas na rozwijanie swoich pasji, cytując: „Wiedzy możemy nauczyć się od innych, ale mądrości uczymy się sami.

            Prowadzący Akademię podał informację dotyczącą planu spotkań uczniów z wychowawcami. Akcentem kończącym naszą pierwszą szkolną uroczystość były życzenia obtymizmu, dobrej nauki i pracy, które złożyły wszystkim zenranym uczennice klasy IIa Monika Perron i Jesica Ogórek.

                                                                                                                                     A.A.

             

        • Zebrania organizacyjne z rodzicami uczniów
          • Zebrania organizacyjne z rodzicami uczniów

          • Szanowni Rodzice.

            Serdecznie zapraszamy na pierwsze w roku szkolnym 2022/23 spotkania z wychowawcami i nie tylko.

            Odbędą się one według następującego harmonogramu:

            6 września 2022r. godz.16.00 - zebranie organizacyjne dla rodziców uczniów klas pierwszych,

            Ia i Ib - aula szkoły

            Ic - sala 20

            Id - sala 25

            7 września 2022r. godz.16.00 - zebranie organizacyjne dla rodziców uczniów pozostałych  klas,

            IIa - sala 25                          IIIb - sala 3                   IVb - sala 22

            IIb - sala 18                          IIIc - sala 10                 IVd - sala 19

            IIc - sala 14                          IIId - sala  20                 IVe - sala 2

            IIIa - sala 11                       

             

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • 1 września  (czwartek) 2022 roku zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023:

            9:45   uczniowie klas pierwszych - zbiórka przed szkołą

            10:00   inauguracja  nowego roku szkolnego  dla wszystkich klas w hali widowiskowo-sportowej,
                        ul. Kusocińskiego 10 w Gniewie

            18.00   Msza Święta w intencji społeczności ZSP Gniew w kościele św. Mikołaja w Gniewie

            5 września  br. (poniedziałek) o 15:10 w auli szkoły rozpoczęcie roku szkolnego dla słuchaczy LO dla Dorosłych

             

        • Kiermasz podręczników szkolnych
          • Kiermasz podręczników szkolnych

          • Zapraszamy kupujących i sprzedających na kiermasz podręczników szkolnych, który odbędzie się 25.08.22 o godzinie 10.00 w holu głównego wejścia do ZSP w Gniewie. Podręczniki wycenione i podpisane można złożyć wcześniej w sekretariacie szkoły.

          • Komunikat – Świadectwa dojrzałości

          • Świadectwo dojrzałości lub zaświadczenie o uzyskanych wynikach egzaminu maturalnego zdający będą mogli odbierać w sekretariacie szkoły 5 lipca 2022 roku – wtorek od godziny 9.00 .

  • Galeria zdjęć

      brak danych