Menu

 • 21 XI- Dzień Życzliwości

  Po prostu

  • Uśmiechnij się od ucha do ucha
  • Powiedz komuś coś miłego
  • Mów ,,Dzień dobry!” ,,Cześć!”  ,, Hej!”
  • Bądź nastawiony pozytywnie do życia i nie oczekuj niczego w zamian

         „Miłego dnia!” - dużo radość i uśmiech życzy wszystkim

                                                                            Samorząd Uczniowski

   

 • Wyjazd do kina

  Wyjazd do kina

      W czwartek 14 listopada  br. uczniowie z klasy IIa LO i IIIb technikum pojechali do kina na film pt. ,,Nieplanowane’’. Opowiadał on historię  Abby Johnson, byłej pracownicy placówki zajmującej się aborcją. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała film, mocno odwołujący się do emocji. Poruszany w nim trudny temat usuwania nieplanowanej ciąży, skłonił uczniów do refleksji. Nawet w autokarze w drodze powrotnej dyskutowali oni na temat aborcji i wyrażali swoje opinie.

      Opiekunom dziękujemy za zorganizowanie wyjazdu.

                                                                                                           Klaudia J. IIIb

   

 • Święto Niepodległości

     

   W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im.ks.Henryka Mrossa w Gniewie odbyła się uroczysta akademia z okazji odzyskania wolności przez Polskę.

     Prowadzący Mateusz Bradtke i Nikola Sroka, uczniowie z kl.IIIb, przedstawili rys historyczny i podkreślili znaczenie wolności.

      Akademię uświetniły recytacje Oriny Konieckiej z kl.IIIb i śpiew Julii Hinz, Kingi Mentel i Wiktorii Żuraw z kl.Id oraz utwór wykonany na pianinie przez Julię Bukowską z kl.Id.

      Na zakończenie  w pełnej powadze wszyscy wysłuchali hymnu "Gaude mater Polonia", który towarzyszył wielkim uroczystościom narodowym. W tym momencie wystąpili w strojach historycznych Karol Druszcz i Adrian Jeżewski z kl.IIIa oraz Daniel Brodnicki z kl.IIa.

      Podziękowania składamy również organizatorom pani Katarzynie Kapuścińskiej i panu Krzysztofowi Gurbowiczowi.

                                                                                                                  D.O.

   

 • Sprzątanie grobów

   

  Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności posprzątania mogił swoich bliskich. Niestety, nie na każdym nagrobku pojawił się znicz.

  31 października 2019 roku wolontariusze z naszej szkoły oraz uczniowie klasy 1e uczestniczyli w akcji SPRZĄTANIA GROBÓW, która na stałe wpisała się już w kalendarz akcji podejmowanych przez Szkolny Klub Wolontariusza. Wybraliśmy się na miejscowy cmentarz, by jak co roku uporządkować mogiły były mieszkańców DPS-u, dekorując je i zapalając na nich symboliczny znicz.

  Uczniowie zasługujący na podziękowania to: Zuzanna Poleszak, Zuzanna Świderska, Klaudia Baniecka, Natalia Jażdżewska, Wiktoria Żuraw, Aleksander Kania, Jakub Puczyński, Faustyna Bielecka, Agnieszka Opiłowska, Oliwia Piwowarczyk, Julia Witkowska, Iga Wiatrowska, Zuzanna Czajka.

                                                                                                                                            J.W.

   

 • Zebranie z rodzicami

   

  W czwartek 14 listopada 2019 roku o godz. 16.00 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów naszej szkoły.

  Rodzice uczniów z klas 1b, 1c, 1e, 1g, 1f, 2b zaczynają zebranie od spotkania w auli.

  Wykaz sal na zebrania z rodzicami:

  sala 2 klasa 3a,

  sala 3 klasa 4b,

  sala 4 klasa 1f,

  sala 5 klasa 1c,

  sala 6 klasa 1b,

  sala 10 klasa 3c,

  sala 11 klasa 1g,

  sala 14 klasa 1a,

  sala 17 klasa 2c,

  sala 20 klasa 2b,

  sala 22 klasa 1e,

  sala 23 klasa 3b,

  sala 25 klasa 2a,

   

 • Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę

  Ruszyła kolejna akcja zbiórki karmy dla psów i kotów pt.:"Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę", będących pod opieką  Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział w Starogardzie Gdańskim. Karmę zbieramy dla psów i kotów z Gminy Gniew. Prosimy o przynoszenie karmy do sali nr 19. Karma zostanie przekazana do punktu zbiórki tj. sklepu zoologiczno- wędkarskiego "Graga" w Gniewie.

  Okażcie zwierzętom dobre serce!

                                                                                                                  J.W.

   

 • Projekt unijny


 • Praktyka zawodowa w Hiszpanii

     

      W kraju listopad - czas nostalgii, mgieł, spowolnienia … i tylko wiatr hula wśród gałęzi drzew…  A w naszej szkole już wkrótce temperatura przekroczy 30 stopni  i serca zabiją  w rytmie flamenco, bo listopad to czas spełniających się marzeń!

       Komu z nas nie marzy się Hiszpania? Słońce i morze, leniwa sjesta, czerwona ziemia, tapas, oliwa z oliwek, barwni gitanos, śródziemnomorski temperament… To nie kolejna oferta biura podróży, ale zapowiedź rekrutacji do programu Erasmus, do którego w tym roku po raz pierwszy dołączyła nasza szkoła.

       Projekt zakłada realizację praktyk zawodowych dla 36 uczniów technikum ZSP w Gniewie (obecnych klas drugiej i trzeciej). 18- osobowa grupa hotelarzy wyjedzie w lipcu 2020r. na trzy tygodnie do trzech hoteli w Ubedzie – przepięknej renesansowej perełki Andaluzji, miasteczka wpisanego na listę UNESCO. W październiku 18 mechaników zawita na dwa tygodnie do Sewilli, którą według legendy założył Herkules, ustawiając sześć kolumn tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica nazwana jego imieniem. Faktem natomiast jest, że to tu, w 1481 r. założona została (o zgrozo!) hiszpańska inkwizycja, a w sewilskiej katedrze - największym chrześcijańskim kościele Europy - zobaczymy grobowiec Krzysztofa Kolumba.

       Aby dobrze przygotować uczniów do odbycia zagranicznych praktyk zawodowych,  już w styczniu rozpocznie się kurs z języka angielskiego, a po feriach zimowych przeprowadzone zostaną zajęcia pedagogiczne i kulturowo-językowe o Hiszpanii.

        W Andaluzji od wieków żyli obok siebie ludzie różnych narodowości.  Obecnie oprócz rodowitych Hiszpanów mieszka tu sporo imigrantów z Afryki północnej oraz Europejczyków: głównie z Wielkiej Brytanii, Niemiec i krajów skandynawskich, ważną mniejszością narodową są Cyganie. Podczas pobytu w tym regionie nasi uczniowie będą więc mieli możliwość uczestniczyć - podczas pracy i zwiedzania - w wielonarodowej i  wielokulturowej różnorodności Europy. To bardzo cenne doświadczenie społeczne, budujące postawę otwartości i tolerancji, pokazujące szkołę jako nowoczesną, otwartą na świat placówkę edukacyjną.

       Partnerem projektu jest firma EuroMind Projects S. L. posiadająca wieloletnie doświadczenie w realizacji zagranicznych praktyk zawodowych na rynkach polskim i europejskich, co zapewnia gwarancję, że wyjazd do Andaluzji pozwoli na poszerzenie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kompetencji zawodowych wykraczających poza standardowy program praktyk. Wiadomym jest, że pobyt w innym kraju przyniesie naszym uczniom sporo korzyści: pobudzi do jeszcze większego wysiłku, nauki języków obcych, podejmowania nowych wyzwań, rozwinie ich osobowość i poszerzy światopogląd.

       Uczniowie technikum! Marzyła Wam się Hiszpania? Marzenia właśnie się spełniają! Już wkrótce zapachnie wiatrem od Morza Śródziemnego!

       Hola!, que tal?- macie szansę usłyszeć niebawem, więc wypełnijcie wniosek i przygotujcie się na odpowiedź:  Muy bien, gracias :)

                                                                                                              J.K.

   

 • Pieluszka dla maluszka

       Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Gniewie dołączył do akcji charytatywnej „Podaruj mi pieluszkę” na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.Dzięki Wam drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele zebraliśmy 29 opakowań mokrych chusteczek, 9 paczek pampersów, podkłady higieniczne,płatki kosmetyczne, 13 kosmetyków do pielęgnacji ciała.Wczoraj tj. 29.10 przedstawiciele Pomorskiego Hospicjum dla dzieci odebrali dary oraz przekazali podziękowania dla naszej szkoły za włączenie się do akcji.

       Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom za wrażliwość.

                                                                                               Waśniewska Justyna

   

 • Uczniowie ZSP w Gniewie mistrzami powiatu w tenisie stołowym…!

         Dnia 29 października 2019r.w hali widowiskowo - sportowej II LO w Tczewie odbyła się Powiatowa Licealiada Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Tenisie Stołowym (chł. i dz.). Do turnieju zgłosiło się 19 drużyn (10 męskich i 9 żeńskich) - z Tczewa, Pelplina, Swarożyna i Gniewa. Organizatorzy podzielili je drogą losowania na 3 grupy 3-drużynowe,gdzie rywalizowano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów i trzech dużych punktów meczowych. Po zaciętych bojach bezkonkurencyjni okazali się chłopcy z ZSP w Gniewie, wygrywając wszystkie pojedynki i to właśnie oni odebrali okazały puchar z rąk przedstawiciela PCS w Tczewie-pana M.Dąbrowskiego. Drużyna z ZSP w Gniewie chł. ostatecznie zajęła I miejce w turnieju i awansowała do półfinałów wojewódzkich, które odbędą się w Gdyni.

        Natomiast w finałach rywalizacji dziewcząt spotkały się trzy najlepsze zespoły - I LO Tczew, II LO Tczew i ZSP Gniew. Po zaciętych spotkaniach najlepszy okazał się zespół z II LO w Tczewie. Licealistki z Gniewa zajęły wysokie III miejsce w powiecie tczewskim.                                                                        

  Skład drużyny ZSP w Gniewie (chł.) : Patryk Kwiatkowski-1a i Jakub Puczyński-1d

  Skład drużyny ZSP w Gniewie (dz.): Iga Wiatrowska-2a i Klaudia Justa- 3b

  Opiekun- Wiesław Pepliński

   

                                                         Gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!

   

                                                                                                                         W.P.

   

 • Chłopcy z ZSP w Gniewie awansowali do półfinału wojewódzkiego w badmintonie…!

        

     9 października 2019r. w hali widowiskowo-sportowej w Gniewie odbyła się Powiatowa Licealiada Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Badmintonie. Do turnieju zgłosiło się 13 drużyn: z Tczewa, Pelplina i Gniewa (7 żeńskich i 6 męskich). Bezkonkurencyjni okazali się  chłopcy z ZSP w Gniewie. Wygrywając wszystkie swoje mecze odebrali okazały puchary z rąk przedstawiciela Powiatowego Centrum Sportu w Tczewie pana Marka Dąbrowskiego i awansowali do półfinału wojewódzkiego, który odbył się 23 października 2019 r. w Gniewie. W tym dniu drużyna chłopców z ZSP w Gniewie musiała uznać wyższość zespołu z II LO w Gdyni przegrywając 0:3 i ostatecznie zajęła wysokie II miejsce pokonując IILO z Gdańska 3:2.

       Natomiast w kategorii dziewcząt zawody powiatowe wygrał zespół z I LO w Tczewie (z akcentem gniewskim - 2 zawodniczki z Gniewa), który po zaciętym finałowym boju pokonał drużynę z ZSP w Gniewie. W Półfinale Wojewódzkim również zajął II miejsce.     

  Skład drużyny chł.: Patryk Kwiatkowski-kl.1a, Kacper Woźniak-kl.2c i Damian Górski-kl.4b.                                                                  

  Skład drużyny dz.: Iga Wiatrowska-kl.2a, Klaudia Justa-kl.3b i Ola Grabowska-kl.3a.                      

              

                                                      Gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!

   

                                                                                                     Wiesław Pepliński

   

 • Wycieczka integracyjna

   

  We wtorek 22 października uczniowie klas 1a i 1b wyjechali do Gdańska na wycieczkę integracyjną. Najpierw w Jump City skacząc na trampolinach mieli okazję rozładować nadmiar energii, a jednocześnie wykazać się sprawnością fizyczną. Później natomiast obejrzeli najnowszy film Jana Komasy ,,Boże Ciało”, nominowany do nagrody Oscara. Był to trzymający w napięciu dramat o  przestępcy z poprawczaka, udającego księdza. Po pełnym beztroskiej zabawy pobycie w Jump City, film Komasy stał się dla młodzieży okazją do refleksji o złożoności ludzkiego życia, powierzchownej pobożności, hipokryzji i nieumiejętności przebaczania.

                                                                                                                         J. O.

   

 • Dzień Chłopaka

   

        Z tej okazji żeńska część Samorządu Uczniowskiego przy współpracy ze szkolną TV złożyła wszystkim panom najserdeczniejsze życzenia: spełnienia marzeń, mnóstwa radości, zdrowia, szczęścia i pomyślności !

   K.K.

   

 • Wyjazd do Częstochowy i Krakowa

   

   

   

       30.09 2019 roku uczniowie klas maturalnych wyjechali do Częstochowy.  Odbyło się tam spotkanie młodzieży  szkół średnich  z diecezji pelplińskiej. Pierwszy dzień spędziliśmy  na Jasnej Górze, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystościach przygotowanych dla maturzystów. Następnego dnia wyjechaliśmy do Krakowa. Udaliśmy się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Kolejnym punktem programu było kilkugodzinne zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem. Po pysznym obiedzie na Rynku Krakowa udaliśmy się w drogę powrotną do Gniewu.

                                                                                                                    R.T.

   

 • Ewakuacja szkoły

       18 października 2019 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole próbną ewakuację na wypadek zagrożenia pożarowego.

        Ogień pojawił się w sali nr 14 na pierwszym piętrze o godz. 10.45, a więc w czasie trwania lekcji. Sygnałem do ewakuacji były alarmowe dzwonki szkolne - 5 krótkich sygnałów oraz ustne powiadomienia nauczycieli i pracowników szkoły. Nauczyciele natychmiast wyprowadzili uczniów z budynku. Na zewnątrz ustawili młodzież wzdłuż muru obronnego od strony osiedla mieszkaniowego. Ponownie sprawdzili listę obecności i tę informację podali kierującemu ewakuacją panu Wiesławowi Peplińskiemu. Ogółem ewakuowano 223 osoby, w tym 21 nauczycieli i pracowników. Wszyscy opuścili budynek szkolny w ciągu 4 minut i 50 sekund. Ewakuacja przebiegała prawidłowo, bez zakłóceń, zgodnie z planem i procedurami postępowania na wypadek wybuchu pożarowego.

       Obserwatorami ćwiczeń ewakuacyjnych byli przedstawiciele Państwowe Straży Pożarnej w Tczewie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie.

       Odpowiedzialni za przygotowanie ewakuacji w szkole byli nauczyciele: Wiesław Pepliński i Janina Szambowska.

                                                                                     J. Sz.

   

 • Życzenia

  Z okazji Dnia Edukacji  Narodowej

  składamy  Nauczycielom i Pracownikom Oświaty życzenia,

  spokojnej pracy i wiele satysfakcji z niej płynącej.

  Dobrego zdrowia i samopoczucia, spełnienia marzeń,

  samych radości i sukcesów oraz uśmiechu każdego dnia.

   ~~ Samorząd Uczniowski ~~

   

 • Dzień Edukacji Narodowej

       

      11 października w ZSP w Gniewie odbyła się uroczysta akademia z okazji  Dnia Edukacji Narodowej połączona ze ślubowaniem  klas pierwszych.

       W imieniu społeczności uczniowskiej Aleksandra Frymarska serdecznie podziękowała  nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji szkolnej za codzienny trud i zaangażowanie w pracę. Bardzo miłym akcentem było wspólne odśpiewanie „Sto lat” przez zgromadzonych na auli uczniów przy akompaniamencie trąbki, na której zagrał Kamil Damrat.

         W trakcie uroczystości został ogłoszony wynik wyborów do SU, przekazano sztandar nowemu pocztowi, a nasi pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie.

       Po części oficjalnej na scenę wyszły uczennice z klas Id i Ie, uświetniając piosenką i grą na pianinie ten wyjątkowy dzień. Dopełnieniem uroczystości były ciepłe życzenia pani wicedyrektor skierowane do wszystkich pracowników naszej szkoły oraz podziękowania  za przygotowanie akademii.

                                                                                                            J.K.

   

 • Zaproszenie do złożenia oferty

 • „Ferdydurke”


              W czwartek 3 października uczniowie klas licealnych i technikalnych mieli okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów Teatru „Forma” z Białegostoku. Przybliżyli oni młodzieży niełatwą w odbiorze powieść awangardową - „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. W kilku zręcznie połączonych ze sobą scenach pokazali cofnięcie głównego bohatera – Józia do wieku szkolnego, pojedynek między Syfonem i Miętusem oraz lekcję łaciny. Prezentując podporządkowanie szkoły obowiązującej ideologii oraz „upupianie” uczniów, zaakcentowali nieustanną aktualność powieści z czasów międzywojnia. Spektakl nawiązał również do naczelnego hasła filozofii Gombrowicza, jakim jest FORMA , zgodnie z którą człowiek nigdy nie jest wolny ani autentyczny. Posiada przypisaną przez innych „gębę”, którą w przedstawieniu symbolizowały noszone przez aktorów maski.

              Dla klas maturalnych spektakl okazał się niewątpliwie świetnym sposobem utrwalenia wiadomości  przed czekającymi ich egzaminami, a dla pozostałych uczniów był dobrą rozrywką, skłaniającą do refleksji nad kondycją współczesnej szkoły.

                                                                                                                              J.O.


 • Ścieżka dydaktyczna w rezerwatach Wiosło Małe i Wiosło Duże

       26 września gościliśmy w naszej szkole panów Karola Skoniecznego i Tomasza Marchewicza – pracowników Nadleśnictwa Starogard, którzy zaprezentowali uczniom klas pierwszych założenia projektu unijnego "Ukierunkowanie ruchu turystycznego w celu ochrony cennych siedlisk przyrodniczych rezerwatów Wiosło Małe i Wiosło Duże".

      Z wykładu i prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się, że rezerwaty te udostępniono do ruchu turystycznego, wytyczając w nich ścieżkę dydaktyczną z licznymi stanowiskami roślin pochodzenia stepowego  oraz możliwością podziwiania widoków Doliny Dolnej Wisły z wieży widokowej. Ścieżka o długości 1,3 kilometra umożliwia zdobycie wiadomości na temat otaczających ją siedlisk, a także regulacji rzeki. Szczególnie interesujące okazały się ciekawostki dotyczące, m.in. pomników przyrody i rzadkich zwierząt występujących w rezerwatach Wiosło Małe, Wiosło Duże i Opalenie - czy wiedzieliście, że tuż obok nas żyją wilki, bieliki i bociany czarne?

       Wraz z Nadleśnictwem Starogard zachęcam do wielkiej przyrodniczej wyprawy do tych rezerwatów – być może natura zechce zaprezentować Wam swe osobliwe wspaniałości.

                                                                                                                      J.K.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Henryka Mrossa w Gniewie
  ul. Sobieskiego 11,
  83-140 Gniew

  sekretariat@zspgniew.pl

 • 58 535 35 77

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 1049227