Harmonogram egzaminów semestralnych
dla słuchaczy 3 III E (.pdf) - do pobrania
Harmonogram egzaminów semestralnych
dla słuchaczy 3 III E (.pdf) - do pobrania
05.04.2018 r. hotelarze odbyli swój kolejny w tym roku wyjazd branżowy do Gdyni i Rumi. Jego celem było zwiedzanie hotelu Faltom **** w Rumi oraz hotelu Relais & Chateaux Hotel Quadrille ***** w Gdyni. Ważnym elementem wyjazdu było również poznanie przez młodzież usług dodatkowych świadczonych przez te obiekty. Naukę teoretyczną w szkole uczniowie przełożyli na doświadczenie praktyczne. Mieli możliwość skorzystania z sauny, jacuzzi, bilardu, bowlingu, basenu. Poznali, nieznaną im do tej pory, scenerię i atmosferę groty solnej.
Pobyt w Trójmieście zakończył się pysznym obiadem w bistro „ Kwadrans” w Gdyni.
R.T.
27 marca uczniowie naszej szkoły pojechali do kina. Oto wspomnienia z tego wyjazdu:
Film pt."Cudowny chłopak" to adaptacja książki o tym samym tytule. Głównym bohaterem jest August zwany przez rodzinę i przyjaciół Ogim, to chłopiec, który przeżył w swym życiu mnóstwo operacji plastycznych mających na celu ułatwić mu codzienne życie lub poprawić choć trochę wizerunek. Chłopiec zostaje wysłany po raz pierwszy do szkoły, by mógł skonfrontować się z rówieśnikami i żyć normalnie, ale również dlatego, by nauczyć się nowych rzeczy, których jego mama nie jest w stanie już go nauczyć. Ogi to bardzo zdolny i utalentowany chłopiec, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty ścisłe. Sugerując się tytułem możemy myśleć jako widzowie, że film jest tylko o Ogim, ale okazuje się, że jest to historia o całym jego otoczeniu. Opowiada jak chłopiec wpływa na rówieśników i rodzinę. Film jest podzielony na rozdziały, które opowiadają nam o kolejnej osobie w jego środowisku i jak to co dzieje się z Ogim wpływa na te osoby. Bohaterowie filmu często porównują chłopca do gwiazdy wokół której orbitują planety i on jest centrum tego wszechświata i tak właśnie został przedstawiony ten film.
Moim zdaniem film jest z całą pewnością najlepszym filmem familijnym tego roku. Oglądając go, rodzice mogą zobaczyć, jakie błędy popełniają wychowując dziecko albo, zrozumieją, że pewne rzeczy mogą zrobić inaczej. Z drugiej strony dzieci jak i młodzież, które wybiorą się na ten film zobaczą w nim pewne symbole które są bardzo czytelne. A co najważniejsze film ten posiada bardzo ważny przekaz na temat tolerancji i tego jak możemy postrzegać inne osoby i jak one się w tym czują. Orina Konicka Ib
Najlepszy aspekt na który warto zwrócić uwagę to aktorstwo dziecięce, które dorównuje a nawet przewyższa aktorstwo dorosłych. Film ten jest dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych, gdyż każdy, nieważne ile miałby lat, może wynieść jakieś wartości oglądając ten film. Moim zdaniem film był rewelacyjny ponieważ jest bardzo pouczający oraz pełen zachowanego balansu miedzy dramatyzmem a komizmem.
Mateusz Biały IIb
Film prezentuje nam świetną historię, jednak jego największa siła tkwi właśnie w aktorstwie, postaciach, z którymi się utożsamiamy. Każdy z bohaterów swoimi decyzjami i zachowaniem sprawia, że nie sposób im nie kibicować. Twórcy ukazali nam bardzo dobrą siatkę relacji pomiędzy poszczególnymi postaciami, których ilość nie powoduje chaosu w opowieści, a buduje naprawdę spójną, prowadzoną punkt po punkcie narrację. Reżyser obrazu w bardzo przystępny dla odbiorców sposób podejmuje ważne społeczne tematy, takie jak odrzucenie przez środowisko i przemoc psychiczna, samotność czy wartość prawdziwej przyjaźni. Dzięki temu widz wczuwa się w prezentowaną historię już od pierwszej minuty.
Kamil Damrat, IIb
W dniu 04 kwietnia 2018r. w hali widowiskowo-sportowej w Gniewie odbył się Półfinał Wojewódzki Licealiady Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej chłopców Organizatorem zawodów było Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie przy współpracy z ZSP w Gniewie.
Do rywalizacji przystąpiły 4 drużyny męskie. Grano systemem „każdy z każdym” do 2 wygranych setów do 25 punktów. Mecze toczyły się pod dyktando gospodarzy, choć w każdej drużynie przyjezdnej znajdowało się kilku zawodników klubowych.
Stawką zawodów był awans do finałów wojewódzkich, które odbędą się w Starogardzie Gdańskim. Ostatecznie zespół z ZSP w Gniewie uklasował się na pierwszym miejscu -zwyciężając kolejno z III LO Gdynia 2:0, ZSChiE Gdynia 2:0 oraz IIILO Sopot 2:0 i zakończył zawody z kompletem zwycięstw, bez straty seta odbierając okazały puchar z rąk przedstawiciela PCS w Tczewie pana Krzysztofa Bielskiego.
Skład zespołu z ZSP w Gniewie (chłopców): Kamil Antosiewicz-3a, Maciej Mokwa-4b, Paweł Tucholski-4b, Damian Kąkel-4b, Patryk Szmyt-3b, Damian Górski-2b, Paweł Berent-3b, Patryk Barabaś-2c, Bartosz Błoński-2b.
Trenerzy: Katarzyna Kapuścińska i Wiesław Pepliński.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów…!
W. P.
Przedstawiciel Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tczewie pan Wojciech Topolski zainicjował intensywne prace promujące szkolnictwo zawodowe wśród młodzieży i pracodawców pod nazwą „Ambasador zawodu”. Ambasadorami zawodu zostają uczniowie, którzy mają reprezentować: wybrany zawód, szkołę oraz firmę z branży budowlanej i mechanicznej wśród młodzieży gimnazjalnej, stojącej przed wyborem dalszej drogi kształcenia.
W ZSP w Gniewie to szczególne wyróżnienie odebrali z rąk wicestarosty - pana Zbigniewa Zgody oraz pana Wojciecha Topolskiego nasi następujący uczniowie:
ślusarze - Jakub Justa i Dominik Bollin,
operatorzy obrabiarek skrawających - Filip Śledź i Jakub Kleina,
monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - Patryk Kozina i Michał Gajewski,
technicy mechanicy - Jakub Dorn i Łukasz Hołosiewicz.
Gratulujemy!!!
J.K.
22.03.2018 r. drzwi naszej szkoły otworzyły się szeroko (i radośnie) przed gimnazjalistami, którzy już niebawem będą musieli wybrać typ szkoły ponadgimnazjalnej, spełniającej ich oczekiwania, ambicje, marzenia…
Z tegoroczną ofertą liceum ogólnokształcącego i technikum w Gniewie nasi goście zostali zapoznani, jak zwykle, w niecodzienny sposób.
W klasie animatorów kultury średniowiecza niepodzielnie panował nad gawiedzią Mistrz Jacenty z Ordowa. Mąż ów, pochrzęstując co rusz polerowaną noc całą zbroją, mądrze prawił o powinnościach przyszłych animatorów kultury, czekających ich niekonwencjonalnych sposobach zdobywania wiedzy historycznej, przygotowywaniu inscenizacji średniowiecznych obrzędów, wydarzeń, bitew, nauce jazdy konnej czy tańca dawnego. Do wstąpienia w zacne grono animatorów kultury średniowiecza zachęcali również nasi licealiści. Znać było, iż nie tylko strojem, ale i obyczajami rycerskimi gościom imponują: wrota otwierają, przed starszyzną i damami czoła chyląJ (a dodać należy, iż rycerskości takowej nawet i w dzień powszedni hołdują).
Do wyboru profilu przyrodniczego żywo i dowcipnie namawiał pan Jacek Gerigk. Przygotowane przez niego pomoce dydaktyczne, pluskające dotąd nieco ospale w formalinie, zaczęły zerkać ciekawie na gimnazjalistów, którzy entuzjastycznie przyjmowali i je, i wykład profesora. Oprócz wspomnianych „robali”, szczególnie silnie na przyszłych ichtiologów (obecnych wędkarzy) podziałały głowa szczupaka-giganta i najeżona ze wszech miar najeżka. „ Nie mylić z nadymką!” – upominał biolog.
Profil przyrodniczy - turystyka, rekreacja i odnowa biologiczna wiąże się nie tylko z intensywną nauką biologii i jednego z wybranych przedmiotów: geografii, chemii czy matematyki. Uczniowie będą brali udział w wykładach na uczelniach wyższych, warsztatach kosmetycznych i wizażu, zajęciach w spa, a także w spotkaniach z dietetykiem i rehabilitantem.
Równie ciekawą ofertą edukacyjną mogło pochwalić się technikum. W pachnącej świętami pracowni hotelarskiej, gdy już gimnazjaliści uraczeni zostali wiosenną muffinką i nacieszyli oczy przepięknie udekorowanym wielkanocnym stołem, obejrzeć mogli pokaz profesjonalnego serwisu synchronicznego skomponowanego na kształt spektaklu przesyconego francuską muzyką i gracją kelnerek.
Panie Renata Tiedtke i Beata Gabrychowska, uczące m.in. organizowania pracy w hotelu, fachowej i kompleksowej obsługi gości, zapewniły, że absolwenci naszego technikum hotelarskiego są bardzo dobrze przygotowani do zawodu, nie mają w związku z tym problemów ze znalezieniem pracy.
Szanse na zatrudnienie i dobre przygotowanie do studiów wyższych przyszłym uczniom technikum mechanicznego obiecywali nauczyciele mechanicznych przedmiotów zawodowych: panowie Sławomir Urbaniak, Adam Laska i Leszek Majewski.
Rzeczowo, rzetelnie i bynajmniej nie rzewnie wypadła prezentacja tego zespołu – pokazowi towarzyszyły dźwięki Metalliki, co świadczyć mogło tylko o jednym - nasi mechanicy to twardzi, kreatywni chłopcy, potrafiący programować i obsługiwać obrabiarki CNC. Przed nimi nawet tajemniczo brzmiący AUTOCAD nie ma tajemnic (a kiedy trzeba to i zmajstrują robota strzelającego kulkami w intruzów J).
Pozytywna energia, uśmiech na co dzień i praca, w którą wkłada się całe serce to dewiza Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Klubu Wolontariusza, nad którymi pieczę sprawuje pani Justyna Waśniewska. Jej podopieczne opowiadały gimnazjalistom o działaniach, jakie udało się przeprowadzić w tym roku w ramach obu tych organizacji. Dziewczyny pokazywały też zdjęcia i opasłe tomy kronik szkolnych na dowód, że w naszej szkole dzieje się wiele: zajęcia sportowe, koła zainteresowań, wycieczki, warsztaty – każdy tu znajdzie coś dla siebie. Śmiałkowie mogli na koniec wcielić się w Panią Wiosnę i zrobić pamiątkowe zdjęcie.
W auli szkolnej gośćmi zajmowały się panie dyrektor: Wioletta Połomska i Aleksandra Gerigk oraz kierownik szkolenia praktycznego - pani Janina Strelau. Tam też o praktykach i pracy w swoich zakładach opowiadali przedstawiciele firm: Rolls-Royce, Elmot i Zamek Gniew. Poradami w zakresie wyboru odpowiedniej szkoły i poruszania się na rynku pracy służyła młodzieży pani Emilia Szafraniec - doradca zawodowy. Nie zabrakło również naszych uczniów reprezentujących szkołę branżową, którzy chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat szkoły i praktyk zawodowych (najżywiej dyskutowano oczywiście o tym, gdzie można najlepiej zarobić i się nie narobić).
W Dzień Otwarty Szkoły zaangażowani byli wszyscy nauczyciele i pracownicy ZSP w Gniewie oraz duża grupa uczniów. Wszystkim serdecznie dziękujemy.
J.K.
ZSP Gniew - Szkoła z widokiem na sukces!
Dziś uczniowie, jutro studenci, pojutrze
najlepsi pracownicy!
Szkolne eliminacje wyłoniły dwóch uczniów, najlepiej radzących sobie z zawiłościami polskiej ortografii. Zostali nimi Rafał Dworakowski i Filip Cejrowski z klasy IV b. Jako reprezentanci szkoły wzięli udział w dwóch konkursach - 21.02.2018 r. w XIV Gniewskiej Klasówce Ortograficznej o tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Gniewskiej oraz 20.03.2018 r. w XV Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Collegium Marianum w Pelplinie. Obydwa dyktanda obfitowały oczywiście w liczne pułapki z zakresu ortografii.
Rafał i Filip nie stanęli wprawdzie na podium, zdobyli jednak ciekawe doświadczenia i wiedzę. W Collegium Marianum mieli okazję wysłuchać omówienia zasad pisowni wyrazów , jakie znalazły się w Wiosennym Dyktandzie. Ponadto uczestnicy konkursu wzięli udział w wykładzie na temat facsimile koncertu Fryderyka Chopina.
Uczniom dziękujemy za udział w konkursach. :)
J.O.
W dniach 19 i 20 marca 2018r. w hali sportowej II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie odbyła się Powiatowa Licealiada Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej (dz. i chł.).
Do rywalizacji zgłosiło się 8 drużyn żeńskich oraz 9 drużyn męskich. Drogą losowania utworzono 2 grupy 4-drużynowe dziewcząt i 3 grupy 3-drużynowe chłopców. Grano systemem „każdy z każdym” do 2 wygranych setów do 15pkt. (dz.) i do 25 pkt. (chł.).
Finały przyniosły spodziewane emocje. Ich stawką było reprezentowanie powiatu tczewskiego w półfinałach wojewódzkiej licealiady. Ostatecznie zespół z ZSP w Gniewie chł. po dwusetowym boju pokonał ZSE w Tczewie 2:0 oraz wygrał 2:1 z ZST w Tczewie i to właśnie on z kompletem zwycięstw, odebrał okazały puchar z rąk przedstawiciela PCS w Tczewie p. Krzysztofa Bielskiego.
Natomiast podopieczne Katarzyny Kapuścińskiej wygrały wszystkie mecze grupowe i w finale nie dały szans I LO w Tczewie zwyciężając 2:0 i zostały mistrzyniami powiatu.
Skład zespołu z ZSP w Gniewie (dz): Daria Leszman-4b, Marta Kaffka-4b, Weronika Binerowska-3a, Paulina Lisewska-3a, Klaudia Justa-1b, Wiktoria Korynt-1a, Agnieszka Kowalewska-1a, Justyna Mokwa-3b.
Skład zespołu z ZSP w Gniewie (chł.): Kamil Antosiewicz-3a, Maciej Mokwa-4b, Paweł Tucholski-4b, Damian Kąkel-4b, Damian Górski-2b, Paweł Berent-3b, Patryk Barabaś-2c.
Trenerzy: Katarzyna Kapuścińska, Wiesław Pepliński.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów…!
Wiesław Pepliński
W dniach 16-17 marca wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza wzięli udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności. Zebraną żywność MGOPS w Gniewie przekaże na świąteczny stół dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej gminy, osób starszych i samotnych. W zbiórce wzięło udział 94 wolontariuszy z: ZSP w Gniewie, PSP SPSK w Tymawie oraz SP Nr 2 w Gniewie wraz z opiekunkami K. Puczyńską i J. Waśniewską.
Łącznie zebraliśmy 809 kg żywności.
Dziękujemy p. Marcin Gołyńskiemu za transport żywności do magazynu.
Dziękujemy wolontariuszom za aktywny udział w tej akcji.
J. W.
Do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” w dniu 9 marca 2018r. przystąpiło 11 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie. Po etapie pisemnym do drugiej części dotarły Justyna Mokwa, Wiktoria Noch oraz Julian Ruciński i Bartosz Konieczny. Odpowiadali między innymi na pytania dotyczące sprzętu strażackiego. W rezultacie nasi uczniowie w eliminacjach gminnych zajęli następujące miejsca: Julian Ruciński II miejsce, a Bartosz Konieczny III miejsce. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody i już zaczęli przygotowywać się do eliminacji powiatowych.
Bardzo dziękujemy strażakom z OSP w Gniewie za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu.
N.S.
Samotni rodzice i osoby starsze, niedożywione dzieci, osoby zmagające się z chorobami, ludzie, których mimo pracy, nie stać na zakup żywności. Niewidoczni. Choć potrzebują pomocy, to nie spotkamy ich na ulicy czy przed sklepem, proszących o żywność. Nie pozwala na to ich godność. Misją Banków Żywności jest stałe docieranie do takich osób z pomocą. To również dla nich organizowana jest cykliczna Wielkanocna Zbiórka Żywności, która w tym roku odbędzie się 16-17 marca, w ponad 300 miastach Polski. Pokażmy w tych dniach wszystkim potrzebującym wsparcia, że ich widzimy.
Tegoroczna Wielkanocna Zbiórka Żywności odbędzie się w dniach 16-17 marca w ponad 300 miastach Polski. Weźmie w niej udział 28 tysięcy wolontariuszy, którzy w ponad 2 tysiącach sklepów będą zachęcać do dzielenia się żywnością. Jest to zbiórka organizowana dobrowolnie przez te Banki z Federacji, które wyraziły taką potrzebę. Obecnie są to 23 Banki Żywności w prawie wszystkich województwach.
Z naszej szkoły żywność będzie zbierać 20 wspaniałych wolontariuszy!
17.03.2018r.
J.W.
Dnia 27.02.2018 r. grupa przyrodników z naszej szkoły wybrała się na zajęcia laboratoryjne do Oceanarium w Gdyni. Na początku odbyła się prezentacja multimedialna, z której dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek dotyczących życia i budowy ryb. Następnie udaliśmy się do laboratorium, w którym przeprowadziliśmy analizę ichtiologiczną śledzia przy użyciu narzędzi preparacyjnych.
Dzięki zajęciom dowiedzieliśmy się, między innymi, jak odróżnić samca od samicy, jak wygląda serce ryby oraz jak przepływa woda przez skrzela. Zajęcia były bardzo ciekawe i każdy z nas coś z nich wyniósł. Na koniec udaliśmy się na zwiedzanie całego obiektu. Mogliśmy zobaczyć słynną rybkę Nemo z bajki ,,Gdzie jest Nemo”, węgorza elektrycznego, a także wiele innych gatunków zwierząt żyjących w wodzie.
Wyjazd odbył się w ramach projektu „Wiedza to potęga - poprawa jakości edukacji ogólnej w szkołach Powiatu Tczewskiego”.
Łucja Kozłowska
Dnia 07 marca 2018r. w sali sportowej w Zakładzie Poprawczym w Świeciu odbył się II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora. Do zawodów zaproszone zostały 4 drużyny 2-osobowe.Rywalizowano systemem „każdy z każdym”, do dwóch wygranych setów oraz 3 dużych pkt., według klucza - „singiel, singiel, debel”. Po zaciętych bojach chłopcy z ZSP w Gniewie (Piotr Wendzierski-IIIb oraz Michał Alaburda-IIa) przy jednej porażce zajęli ostatecznie II m-ce w turnieju.
Natomiast w klasyfikacji indywidualnej Piotr Wendzierski uklasował się na III pozycji, Michał Alaburda wywalczył V lokatę.
Wielkie podziękowania należą się organizatorowi turnieju za sprawne przeprowadzenie zawodów, które przebiegały w miłej atmosferze fair-play. Na koniec uczniom wręczono cenne nagrody oraz zaproszono na poczęstunek.
Już zapowiedziano rewanże…
Dziękujemy, gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!
Wiesław Pepliński
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2018 r. na terenie Tczewa odbyła się gra miejska pt. „TROPEM WILCZYM”.
Organizatorem była Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie we współpracy z Powiatem Tczewskim, Pomorskim Przeoratem Orderu św. Stanisława oraz przy merytorycznym wsparciu Fabryki Sztuk oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Gra miała na celu uczczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych; przybliżenie historii i losów żołnierzy podziemia antykomunistycznego; kształtowanie postaw patriotycznych wśród uczestników gry oraz zainteresowanie uczestników historią II wojny światowej i okresem powojennym.
W grze wzięło udział 11 drużyn ze szkól powiatu tczewskiego co stanowiło ok 50 uczestników. Naszą szkołę reprezentowali: Marta Kuberska, Aleksandra Grabowska, Maciej Mech, Adrian Jeżewski i Karol Druszcz. Mimo niskiej temperatury wszyscy uczestnicy radośnie pokonali trudności, najważniejsza była zdrowa rywalizacja, świetna zabawa, przyprawiona odrobiną edukacji.
Tak o wydarzeniu wypowiada się jedna z uczestniczek:
„Mimo nie znalezienia się w pierwszej zwycięskiej trójce byliśmy bardzo zadowoleni. Zabawa była przyjemna oraz nauczyła nas niektórych ciekawostek na temat Tczewa. Cieszy nas wysoka ilość punktów, którą uzyskaliśmy. Z wielką przyjemnością jeszcze raz wybrałbym się na ten marsz!”
A. F.
W czwartek 15 lutego gościł w naszej szkole Pan Krzysztof Korda, który jest doktorem nauk humanistycznych. Od 2008 r. zatrudniony w Europejskim Centrum Solidarności. Obecnie (w kadencji 2014-2018) - radny Rady Powiatu Tczewskiego, współtwórca Kociewskiej Biblioteki Internetowej, inicjator i redaktor audycji historyczno - regionalnej w b. Radio Fabryka. Członek Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Współredaktor rocznika „Teki Kociewskie”, autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz recenzji.
Gościa powitał Sebastian Chyła uczeń klasy Ia. Wykład zatytułowany „Powrót Pomorza do Macierzy” odbył się w auli szkolnej przy udziale uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich.
Prelegent przedstawił historię ziemi gniewskiej od czasów najdawniejszych do momentu odzyskania niepodległości po latach zaborów. Uczniowie dowiedzieli się wielu faktów o miejscowościach, z których pochodzą oraz poznali bliżej sylwetki ludzi znanych z ustnych przekazów swoich dziadków.
Wykład odbył się na zaproszenie nauczycieli bibliotekarzy i wpisuje się w obchody 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które swoją kulminację będą mieć jesienią tego roku.
A. F.
Wszystkim tegorocznym Maturzystom
powodzenia na egzaminie dojrzałości,
udanego startu w dorosłe życie,
a tym, którzy pragną uczyć się dalej – dostania się na wymarzone uczelnie
życzą: dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i pracownicy
ZSP Gniew
Powered by aSc EduPage