W piątek 1 grudnia nasi uczniowie będą zbierali żywność. Zapisy już właściwie zakończone. Nasza młodzież chętnie i szybko zgłaszała się do udziału w akcji.
J.W.
W piątek 1 grudnia nasi uczniowie będą zbierali żywność. Zapisy już właściwie zakończone. Nasza młodzież chętnie i szybko zgłaszała się do udziału w akcji.
J.W.
Gościliśmy dzisiaj w szkole Pawła Cwynara, który przyjechał, aby dać świadectwo tego, że w każdej chwili możemy zmienić swój los. Spotkanie z młodzieżą połączone było z prezentacją jego debiutanckiej, opartej na faktach książki pt. „Wysłuchaj mnie, proszę”.
Doskonale znający ciemne strony życia były gangster, wielokrotny recydywista, w poruszający sposób opowiadał młodzieży o swoim upadku i nawróceniu. Historia Pawła Cwynara brzmiała jak scenariusz filmowy - pewnego dnia w więzieniu zaczął czytać Biblię i odnalazł sens życia. „Znalazłem również siłę do walki o to, żeby wychodzić ze wszystkich trudności, które mnie w życiu spotkały” - wyznał. Po wyjściu na wolność, w Londynie, rozpoczął życie od nowa - nie było łatwo: wykonywał najcięższe prace, spał w opuszczonych samochodach, wyjadał ze śmietników. Pomógł mu polski ksiądz. Dzięki niemu pan Paweł dostał pracę na lotnisku, która pozwoliła mu godnie żyć… Obecnie mieszka w Sztokholmie, pracuje nad drugą książką.
Dziękujemy ks. Zbigniewowi Rutkowskiemu za pomoc w zorganizowaniu spotkania.
J.K.
220 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego otrzymało Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w poniedziałek 27 listopada w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni.
Nasi uczniowie: Marcin Andrzejczak z klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego oraz Izabela Grochocka z klasy 2b Technikum Hotelarskiego odebrali je z rąk pomorskiej kurator oświaty Moniki Kończyk oraz wicewojewody Mariusza Łuczyka. Na uroczystość młodzież przybyła wraz z rodzinami, dyrektorami szkół oraz nauczycielami. Aula Parku była wypełniona po brzegi.
Pomorska kurator oświaty Monika Kończyk powiedziała: „To wielkie święto dla województwa pomorskiego, ale przede wszystkim dla naszych uczniów. To Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne. To wielka radość i podsumowanie wspólnej, ciężkiej pracy uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Bardzo im wszystkim dziękuję oraz gratuluję. Mamy wspaniałą młodzież. Stypendia mogą pomóc młodym ludziom w realizacji swoich pasji. To dobry element motywacyjny.”
Stypendium Prezesa Rady Ministrów wynosi łącznie 2500 zł. Jest rozłożone na 10 rat.
Gratulujemy naszym stypendystom oraz życzymy dalszych sukcesów.
J.W.
W dniu 22 listopada 2017r.w sali sportowej w Zakładzie Poprawczym w Świeciu odbył się Turniej w Drużynowym Tenisie Stołowym chłopców o Puchar Dyrektora. Rywalizowano systemem „każdy z każdym”, do trzech wygranych setów oraz 3 dużych pkt. meczowych, według klucza -„singiel, singiel, debel”. Po zaciętych bojach chłopcy z ZSP w Gniewie (Piotr Wendzierski-IIIb oraz Michał Alaburda-IIa) wygrywając wszystkie swoje pojedynki z rówieśnikami z ZP w Świeciu zajęli ostatecznie I m-ce w turnieju i zdobyli okazały puchar. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej zwyciężył niepokonany Piotr Wendzierski z ZSP w Gniewie.
Wielkie słowa uznania należą się organizatorowi turnieju za sprawne przeprowadzenie zawodów, które przebiegały w miłej atmosferze fair-play. Na koniec uczniom wręczono cenne nagrody oraz zaproszono na poczęstunek.
Już zapowiedziano rewanże…
Dziękujemy, gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!
Wiesław Pepliński
Nasza szkoła została zgłoszona przez p. Aldonę Bąkowską do projektu pt:„Otwarta Firma”, którego głównym organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W ramach tego dnia, uczniowie z klas IIIA i IIIB, udali się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, gdzie główny organizator - Powiatowy Urząd Pracy - przygotował wystawę różnych instytucji oraz pracodawców, którzy poszukują pracowników do pracy. Każdy zainteresowany mógł zaczerpnąć fachowej informacji na temat, który go interesował. Dodatkowo klasa IIIA uczestniczyła w warsztatach pt: „Przedsiębiorczość na co dzień”. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach, a za aktywność otrzymali ciekawe nagrody.
A.B.
W ramach projektu „Kino na temat” 20 listopada uczniowie naszej szkoły pojechali na film "Najlepszy”. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.
Nasi uczniowie tak piszą na temat tego filmu:
Uważam, że film daje bardzo dużo do myślenia. Pokazuje, że każdy z nas może wyjść z najgorszej sytuacji, zmienić swoje życie na lepsze. Oczywiście w dużej mierze zależy to od środowiska, w którym przebywamy. Człowiek, który chce zmienić swoje życie potrzebuje silniej woli, motywacji oraz wsparcia najbliższych.
Po obejrzeniu tego filmu nabrałam wiary, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko uwierzysz w siebie i pokonasz własne słabości.
Jakusz - Gostomska Anna IIB
(…) To nie tylko opowieść o wielkim sportowcu, ale i o spektakularnych upadkach i niezwykłej sile. W roli głównej Jakub Gierszała, który już nie raz pokazał swój świetny warsztat aktorski.
Jurek jest wspaniałym tego przykładem, że będąc dnem dna - można się podnieść i mówiąc kolokwialnie wyjść na prostą (…)
Kamil Damrat IIb
Moim zdaniem film Łukasza Palkowskiego pt. „Najlepszy” był bardzo pouczający. Mogliśmy się przekonać, że nawet w ekstremalnie trudnej sytuacji życiowej, sięgając dna, możemy wstać na nogi, jeśli tylko będziemy niezłomni i nie odpuścimy przy najmniejszej przeszkodzie. W filmie podobało mi się również że wszystko ma swoje zakorzenienie w rzeczywistości oraz aktorstwo, które było tak prawdziwe i tak przekonujące, że czułam każdą emocje, która władała bohaterem.
Orina Konicka IB
Film pt. „Najlepszy” powinien być motywacją dla każdego, kto zmaga się z problemami, a nie za bardzo wie, jak sobie z nimi poradzić. Film opowiada o chłopaku, który uzależniony był od narkotyków, Ale dzięki swojej determinacji wyszedł z tego. Kosztowało go to dużo stresu, nerwów, a także czasu, ale jak to się mówi: dla chcącego nic trudnego. Główny bohater miał cel: córkę która go potrzebowała i to go bardzo motywowało. Jurek (Główny bohater) opamiętał się w porę, ponieważ widział, co działo się z jego przyjaciółmi i małymi krokami wychodził z tak ciężkiej sytuacji. Film powinien utwierdzać nas wszystkich w przekonaniu,że nie warto brać jakichkolwiek używek, ponieważ mamy zbyt wiele do stracenia - własne życie.
Natalia Klamann IIb
A.F.
W czwartek 16 listopada odbyło się w naszej szkole wspólne śniadanie. W ramach projektu:"Śniadanie daje moc” Szkolny Klub Wolontariusza ze wsparciem Rady Rodziców pozyskał produkty potrzebne do realizacji akcji. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Młodzież naszej szkoły jest w temacie wyedukowana, jednakże akcja miała charakter przypominający o tym, że dzięki niemu mamy energię do nauki, lepiej się koncentrujemy podczas lekcji i mamy siłę do działania. To najlepszy start w nowy dzień!
Wzorem roku ubiegłego chętnych oraz zadowolonych nie zabrakło
Zachęcamy do obejrzenia foto i videorelacji.
https://www.facebook.com/Wolontariat-ZSP-GniewSamorz%C4%85d-Uczniowski-1091011974329210/
J.W.
99 lat temu nasz kraj odzyskał niepodległość. 11 listopada stał się odtąd symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa oraz pamięci o tych, którzy oddali życie za Polskę.
Z tej okazji w poniedziałek 13 listopada 2017r. w sali husarskiej gniewskiego zamku odbyła się uroczysta akademia dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Chętni uczniowie przygotowali okolicznościowy program słowno - muzyczny, przypominający zebranym wypełnione walką o wyzwolenie dzieje narodu w okresie rozbiorów aż do dnia, w którym odzyskaliśmy wolność. Była to wspaniała lekcja historii oraz okazja do wysłuchania znanych i bliskich każdemu Polakowi wierszy i pieśni.
Artystom dziękujemy za pełen emocji i wzruszeń występ
Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor wręczyła najlepszym uczniom naszej szkoły stypendia za osiągnięcia w ubiegłym roku szkolnym.
Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymali:
Izabela Grochocka i Marcin Andrzejczak
Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego otrzymała:
Izabela Grochocka
Stypendia naukowe otrzymali:
Izabela Grochocka kl. IIb
Marcin Andrzejczak kl. IIa
Martyna Malinowska kl. IVb
Maria Fiebelkorn kl. IIIa
Bartosz Klofczyński kl. IIa
Paweł Grudziński kl. IIa
Weronika Genska kl. IIIa
Filip Witkowski kl. IIa
Stypendia sportowe otrzymali:
Kamil Antosiewicz kl. IIIa
Maciej Mokwa kl. IVb
Stypendium Parafii św. Mikołaja w Gniewie:
Paweł Grudziński kl. IIa
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
M.J-O, J.K.
Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli na apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który odbędzie się w poniedziałek 13 listopada o godzinie 9.00 w sali husarskiej gniewskiego zamku.
Przypominamy o obowiązującym stroju galowym!
W dniach 24-25. 10. 2017 r. klasa Ia oraz animatorzy z klasy IIa pojechali na wycieczkę do Warszawy. W programie było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, Cmentarza Powązki Wojskowe, ogrodu w Łazienkach Królewskich. Podczas wizyty w Sejmie młodzież przysłuchiwała się obradom oraz miała możliwość spotkania z wieloma politykami (T. Cymański, K. Lubnauer, E. Lieder). Skorzystaliśmy również z zaproszenia Ambasady Królestwa Niderlandów. Podczas prezentacji pracownik ambasady przedstawił współczesny wizerunek Holandii obalając mit, że tulipany to jedyna duma tego kraju.
Warto podkreślić, iż uczniowie nie ponosili kosztów tej wycieczki. Wyjazd odbył się dzięki sponsorom: Bank Spółdzielczy w Gniewie, Firma „ Apis”, Ośrodek Szkolenia Kierowców ”Sukces”, Rafał Kamiński - Lotos Gniew, Tadeusz Górski, Ewa i Andrzej Kopczyńscy, Przemysław Lisiecki.
Tak uczniowie wspominają ten wyjazd:
Niedawno jechaliśmy całą klasą, wraz z innymi uczniami z wyższych klas na wycieczkę do Warszawy. Było wiele ciekawych miejsc, lecz najbardziej zachwyciło mnie Muzeum Powstania Warszawskiego.. Podobał mi się moment, gdy udałam się do pomieszczenia, w którym były listy z II wojny światowej, a z głośników były one czytane. To miejsce bardzo mnie wzruszyło. Z pewnością jeszcze raz bym się tam udała!
Ola Grabowska 1a
Wycieczka do Warszawy była naszym pierwszym klasowym wyjazdem. Te dwa dni okazały się bardzo wesołe i udane. Uważam, że uczniowie jeszcze bardziej się zżyli ze sobą. Jako gospodarza klasy bardzo mnie to cieszy. Zobaczyliśmy dużo ciekawych miejsc. Mam nadzieję, że będzie jeszcze więcej takich wyjazdów.
Łucja Kozłowska 1a
A.F.
Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny skłaniają nas do refleksji nad życiem i przemijaniem, jest to czas zadumy, wspominania najbliższych nam osób. Z ogromnym zaangażowaniem sprzątamy groby naszych bliskich, jednak nie wszystkie nagrobki będą wysprzątane…Dlatego też Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował, już po raz drugi, akcję sprzątania grobów byłych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Gniewie.
Grupa wolontariuszy, zaopatrzona w niezbędny sprzęt, grabiła liście, wyrywała chwasty, oczyszczała krzyże. Uczniowie złożyli na grobach symboliczne kompozycje kwiatów, przygotowane przez słuchaczy Uniwersytetu III Wieku; aktywnych mieszkańców DPS Gniew oraz wolontariuszy podczas warsztatów Terapii Zajęciowej w Domu Pomocy Społecznej Gniew. Odmówiliśmy modlitwy przy grobach oraz zapaliliśmy znicze.
Wolontariusze zaangażowani w sprzątanie grobów:
1. Ola Cicholewska 1a
2. Ola Grabowska 1a
3. Agnieszka Kowalewska 1a
4. Karolina Malinowska 1b
5. Karolina Korda 1b
6. Kamil Damrat 2b
7. Anna Jakusz- Gostomska 2b
8. Marcin Andrzejczak 2a
9. Joanna Guzdaj 2a
10. Wiktoria Świderska 2a
11. Monika Gajewska 1b
12. Klaudia Kryżanowska 3b
13. Martyna Malinowska 4b
14. Weronika Frymarska 4b
Dziękuję wszystkim wolontariuszom za postawęJ
J.W.
Dnia 5 listopada 2017r. odbędzie się festyn dla Michaliny Jeleniewskiej. Poproszę wszystkich wolontariuszy o pomoc w akcji oraz upieczenie ciast. Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na leczenie Michaliny. Osoby, które zechcą upiec ciasto i pomóc przy organizacji festynu, proszę o zgłaszanie się do mnie lub Weroniki Frymarskiej z 4b. Wychowawców proszę o ogłoszenie tej informacji w klasach.
J.W.
W poniedziałek dnia 30.10. SKW organizuje akcję :"sprzątanie grobów". Wychodzimy o godzinie 15.00! Spotykamy się w holu obok szatni. Zabieramy ze sobą, jeśli to możliwe, rękawiczki ochronne, grabelki. Wychowawców proszę o zwolnienie z kilku minut 8 lekcji wolontariuszy.
Wolontariusze:
1. Ola Cicholewska 1a
2. Kamil Bużek 1a
3. Ola Grabowska 1a
4. Agnieszka Kowalewska 1a
5. Łucja Kozłowska 1a
6. Karolina Malinowska 1b
7. Karolina Korda 1b
8. Kamil Damrat 2b
9. Anna Jakusz- Gostomska 2b
10. Joanna Guzdaj 2a
11. Wiktoria Świderska 2a
12. Monika Gajewska 1b
13. Klaudia Kryżanowska 3b
14. Wiktoria Noch 3b
15. Martyna Malinowska 4b
16. Weronika Frymarkska 4b
17. Bartek Konieczny 3a
18. Marta Kuberska 3a
19. Olek Twardzik 3a
J.W.
Mając na uwadze bezpieczeństwo mienia, życie i zdrowie młodzieży oraz pracowników szkoły, co roku organizujemy ewakuację osób przebywających w budynku szkolnym na wypadek niespodziewanego zagrożenia.
25 października 2017 roku przeprowadziliśmy taką próbną ewakuację z udziałem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie. Pożar wybuch w sali nr 14 na pierwszym piętrze o godz. 9.02.
Wcześniej nauczyciele i uczniowie oraz pracownicy ZSP zapoznali się z procedurami postępowania na wypadek wybuchu pożaru. Wychowawcy na lekcjach przeprowadzili próbne ćwiczenia ewakuacyjne z uczniami klas pierwszych.
Sygnałem do ewakuacji były alarmowe dzwonki szkolne (5 krótkich sygnałów) oraz ustne powiadomienia nauczycieli w klasach.
Nauczyciele prowadzący lekcje po ogłoszeniu alarmu pożarowego natychmiast wyprowadzili uczniów z budynku szkoły. Po sprawdzeniu obecności złożyli informację o liczbie ewakuowanych osób, a następnie kierujący ewakuacją pan Wiesław Pepliński złożył meldunek pani dyrektor szkoły Wioletcie Połomskiej.
Po przybyciu wozu strażackiego, pani dyrektor złożyła dokładne informacje o zaistniałej sytuacji dowodzącemu akcją ratowniczą. Jednakże, ze względu na złą pogodę, padający obfity deszcz strażacy podjęli decyzję o odwołaniu alarmu i powrocie młodzieży do klas. Zrezygnowali także z pokazu akcji poszukiwania i wynoszenia poszkodowanych z płonącego budynku.
W obecności pani dyrektor szkoły ekipa strażacka pozwoliła sobie na dokładne sprawdzenie wszystkich pomieszczeń szkoły, diagnozując jednocześnie oznakowania dróg ewakuacyjnych, wyposażenie i umiejscowienie sprzętu przeciwpożarowego oraz instrukcje postępowania na wypadek zagrożenia pożarowego.
Ogółem ewakuowano 163 osób, w tym: 132 uczniów, 20 nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Wszyscy opuścili budynek szkolny w ciągu 3 minut i 35 sekund.
Ewakuacja przebiegała bez zakłóceń, zgodnie z planem i pod nadzorem obserwatorów z Gminnego Centrum Reagowania przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewie. Całość nadzorował st. kpt. mgr inż. Zbigniew Rzepka, zastępca komendanta PSP w Tczewie.
Odpowiedzialni za przygotowanie ewakuacji w szkole byli nauczyciele: Wiesław Pepliński i Janina Szambowska.
J. Sz.
Zapraszamy rodziców na spotkanie z wychowawcami
26 października 2017 r. (czwartek) o godz.16.00
23 października 2017r.w hali widowiskowo-sportowej w Szemudzie odbyła się XVIII Wojewódzka Licealiada w Drużynowym Badmintonie (dz. i chł.). Organizatorem był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku. Do turnieju zgłosiło się 12 najlepszych drużyn wyłonionych poprzez wcześniejsze eliminacje - zwycięzcy półfinałów wojewódzkich (6 żeńskich i 6 męskich). Każdą kategorię podzielono na 2 grupy 3-drużynowe, w których grano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów do 11 pkt. Mecze rozgrywane były wg klucza 2 single + debel, do trzech wygranych gier. Dziewczęta z ZSP w Gniewie w pierwszym meczu wygrały 3:0 z zespołem z Kwidzyna, następnie uległy w stosunku 0:3 drużynie z Miastka. W pojedynku o 3 miejsce nie dały szans zawodniczkom ze Starogardu Gdańskiego zwyciężając 3:0. Dzięki temu stanęły na podium, odbierając okazały puchar oraz medale w kolorze brązu. W tegorocznych zawodach losowanie grup nie ułożyło się po myśli gniewianek,gdyż natrafiły na faworytki imprezy…!
Natomiast chłopcy z ZSP w Gniewie zostali pokonani w dwóch meczach grupowych, a w „finale c" nie dali szans wejherowianom wygrywając 3:0 i ostatecznie zajęli V miejsce.
Skład drużyny dziewcząt: Weronika Binerowska-kl. 3a, Paulina Lisewska-kl. 3a i Joanna Guzdaj-kl. 2a.
Skład drużyny chłopców: Kamil Antosiewicz-kl. 3a, Damian Górski-kl. 2b i Filip Śledź-kl. 2c.
Opiekunowie: K.Kapuścińska i W.Pepliński
Gratulujemy… i życzymy dalszych sukcesów!
W.P.
17 października 2017 roku odbył się pierwszy w tym roku wyjazd branżowy młodzieży z technikum hotelarskiego do Trójmiasta. Zorganizowały go nauczycielki przedmiotów zawodowych z hotelarstwa - Beata Gabrychowska i Renata Tiedtke. Celem wyjazdu było zwiedzanie hoteli Sheraton***** w Sopocie i Sadova **** w Gdańsku. Podczas wizyty w tych obiektach młodzież poznała specyfikę pracy w recepcji, gastronomii i służby pięter. Bardzo pouczające było spotkanie z panią dyrektor hotelu Sadova****, która szczegółowo opisała swoją ścieżkę kariery zawodowej w hotelarstwie. Wyczerpująco odpowiadała na pytania młodzieży, związane z funkcjonowaniem hotelu. Standardy obsługi gości w hotelu Sheraton***** przybliżyła pani dyrektor tego obiektu. Poświęciła grupie dużo czasu na przekazanie cennych informacji. Zdradziła tajniki pracy w hotelarstwie. Na koniec młodzież udała się do restauracji Sadova**** na pyszny obiad bufetowy, podczas którego mogła zaobserwować, jak wygląda taka forma serwowania oraz jak przebiega obsługa kelnerska. W dobrych humorach grupa wróciła do Gniewu.
R.T.
W dniach 11-12 października br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowych obchodach 160-lecia zabytkowego mostu przez Wisłę w Tczewie. I Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowało z tej okazji konkurs, którego celem była popularyzacja wiedzy o lokalnych zabytkach kształtowanie emocjonalnej więzi z regionem oraz propagowanie pozytywnej rywalizacji wśród młodzieży. Pierwszego dnia Marcin Andrzejczak i Adrian Jeżewski pisali test, który miał sprawdzić wiedzę merytoryczną na temat mostu w Tczewie. Drugiego dnia natomiast odbyły się wykłady zaproszonych gości na temat historii mostu i miasta Tczewa. Szczególnie ciekawe były spostrzeżenia, jak most wpłynął na rozwój miasta i okolicy oraz jak ważnym był elementem strategicznym podczas II wojny światowej. Podsumowaniem tej części był test na platformie Kahoot, w której uczestniczyło pięciu naszych uczniów: Marcin Andrzejczak, Adrian Jeżewski, Filip Witkowski, Paweł Grudziński i Sebastian Chyła. W konkursie udział wzięło osiem szkół powiatowych.
A.F.
Powered by aSc EduPage