Serdecznie zapraszamy
młodzież i nauczycieli
na spotkanie autorskie
w kościele św. Mikołaja w Gniewie
Adam Ferency i Maja Jaszewska
Piątek, 14 grudnia, godz.18.30.
Serdecznie zapraszamy
młodzież i nauczycieli
na spotkanie autorskie
w kościele św. Mikołaja w Gniewie
Adam Ferency i Maja Jaszewska
Piątek, 14 grudnia, godz.18.30.
W tym roku już po raz jedenasty Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Gniewie pod hasłem „Tworzymy piękno” zorganizowała trzy powiatowe konkursy - literacki, fotograficzny i plastyczny. Uczniowie ZSP Gniew - Adrian Jeżewski z klasy II a i Filip Witkowski z III a spróbowali swych sił w dziedzinie literatury. Ich zadaniem było napisanie pracy o słowie, które mogłoby stać się życiowym mottem. Sprawdzając nadesłane prace poza wartością merytoryczną jury oceniało także bogactwo języka, piękno i wyjątkowość tekstu oraz zasób emocji. Prace naszych uczniów zostały wysoko ocenione, dzięki czemu Adrian zajął II miejsce, a Filip III.
Serdecznie gratulujemy!:)
J.O.
9 grudnia 2018 r. w niedzielne popołudnie w historycznej scenerii gniewskiego zamku odbył się Rodzinny Festyn Mikołajkowy. Jego organizatorem jak co roku był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych. Na dziedziniec zamkowy przybyli rodzice z dziećmi oraz dziadkowie. Zebranych przywitali Łucja Kozłowska w roli Śnieżynki i Sebastian Chyła z kl. 2a. Pani dyrektor Wioletta Połomska dokonała oficjalnego otwarcia uroczystości.
Najmłodszych gości zachwyciła bajka o „Czerwonym Kapturku", przygotowana przez uczniów kl. 2b i 3b. Szczególne wrażenie zrobili na widzach tytułowa bohaterka spektaklu, której rolę sugestywnie odegrała Orina Konicka, oraz Mateusz Bradtke w roli budzącego przestrach wilka. Podziw wzbudziła także przepiękna, prawdziwie bajkowa scenografia.
Dzieci miały też okazję wziąć udział w grach i zabawach z Mikołajem. Były m. in. rzuty do bramki hokejowej, wspólne rysowanie, a nawet pisanie na maszynie pochodzącej z lat 60 - tych XX wieku. Dziewczęta miały też okazję odwiedzić oferujący wymyślne fryzury salon fryzjerski. Zabawę przygotowali dla najmłodszych także rycerze - animatorzy kultury średniowiecza.
W atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadził wszystkich zebranych koncert kolęd w wykonaniu muzycznie utalentowanej młodzieży. Piękną interpretacją utworów bożonarodzeniowych zachwyciły Ola Frymarska i Sandra Ciarkowska z kl. 2a oraz Kamil Damrat z 3b.
Miłym - i słodkim - dopełnieniem całości był kiermasz domowych wypieków, które cieszyły się wyjątkową popularnością. Uczniowie przygotowali również sprzedaż ręcznie wykonanych ozdób świątecznych, z której dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne.
Wszystkim, którzy przyczynili sie do organizacji festynu składamy serdeczne podziękowania.
J.O.
Pod hasłem „Tak pomagam!” odbyła się w piątek i sobotę XV bożonarodzeniowa zbiórka żywności w marketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce. Organizował ją Caritas Polska we współpracy z oddziałami diecezjalnym. Z naszej szkoły żywność zbierało 14 wolontariuszy, którzy podczas zbiórek integrowali się z wolontariuszami ze szkół podstawowych nr 1 i 2 oraz ze Szkołą Podstawową w Tymawie. Podczas bożonarodzeniowej zbiórki wolontariusze zebrali artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia i łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritasu przygotują świąteczne posiłki.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za postawę i poświęcony czas.
J.W.
Już po raz kolejny firmy współpracujące z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie otworzyły swoje bramy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Młodzież miała okazję poznać sposób funkcjonowania małych i dużych zakładów pracy. Mogła też wykonywać zadania charakterystyczne dla kształconego zawodu.
Wśród wielu zawodów jakich można uczyć się w technikum i branżowej szkole w Gniewie uczniowie poznawali specyfikę sprzedawcy, cukiernika, fryzjera, kucharza, ślusarza, operatora obrabiarek skrawających, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, technika hotelarstwa, technika mechanika o specjalności obrabiarki sterowane numerycznie CNC oraz nowość technik automatyk.
Specjaliści w prezentowanych na spotkaniach zawodach są poszukiwani na rynku pracy.
Wszystkim pracodawcom składamy serdeczne podziękowanie za współpracę w promocji kształcenia zawodowego.
N.S.
Gala Wolontariatu jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ pokazuje jak ważną rolę pełni wolontariat, szczególnie w życiu młodych ludzi. Ponadto pozwala docenić najaktywniejszych, nie tylko wolontariuszy, ale także organizacje, instytucje oraz przedsiębiorstwa wspomagające organizację inicjatyw społecznych i działające na rzecz dobra wspólnego.
Nasza szkoła otrzymała również kilka zaproszeń na tę uroczystość, z których chętnie skorzystali wolontariusze. Dla nich spotkanie z ludźmi myślącymi tak samo okazało się doskonałym sposobem na motywację do dalszej pracy i własnego rozwoju osobistego.
Podczas uroczystej gali poznaliśmy najpierw laureatów gniewskiej gali wolontariatu. Najlepszych nagradzano już po raz dwunasty.
Animator Roku 2018
Wyróżnienie: Tomasz Kordunowski
Wyróżnienie: Sebastian Szymański
Nagroda główna: Katarzyna Puczyńska
Wolontariusz Roku 2018
Wyróżnienie: Ewa Dunajska
Wyróżnienie: Dariusz Baran
Nagroda główna: Piotr Jabłoński
Organizacja Społeczna Roku 2018
Wyróżnienie: Grupa „Rowerowi Włóczykije”
Wyróżnienie: Koło Gospodyń Wiejskich w Rakowcu
Nagroda główna: 22 Drużyna Harcerska TROP im. gen. harcmistrza Józefa Hallera
Firma Prospołeczna Roku 2018
Wyróżnienie: Dom Pomocy Społecznej w Gniewie
Nagroda główna: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Rolmag z Opalenia
Firma przyjazna społeczności lokalnej: P.P.H.U. Rollmax
Firma przyjazna społeczności lokalnej: Inwest-Kom w Gniewie Sp. z o.o.
Podczas części powiatowej gali przyznane zostały nagrody w następujących kategoriach:
1. Grupa Wolontariuszy i Wolontariusz Roku:
Grupa wolontariuszy roku: Wolontariusze Hospicjum w Tczewie
Wyróżnienia:
- Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 4 w Tczewie
Grupa wolontariuszek SMERFETKI z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie
Wolontariuszka Roku: Julia Kaffka
wyróżnienia: Barbara Kozikowska, Dariusz Nawój
2. Inicjatywa społeczna Roku:
Wyróżnienia: Projekt "Robotyka w Gminie Gniew" , Zbiórka "Na Żuka dla pana Włodka"
Nagroda główna: Rewitalizacja parku w Gniszewie
3. Organizacja/Instytucja przyjazna wolontariuszom: Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Pomorskie
wyróżnienia:
Dom Przedsiębiorcy w Tczewie
Biblioteka Diecezjalna w Pelplinie
Gminny Ośrodek Kultury w Morzeszczynie
4. Animatorka Roku: Katarzyna Puczyńska, Animator Roku: Damian Domański
5. Firma przyjazna społeczności lokalnej
Nagrody specjalne z okazji jubileuszu 10-lecia Powiatowej Gali Wolontariatu:
- Musical PRZEBUDZENIE
- Bank Spółdzielczy w Tczewie
- Samorząd Gminy Gniew
- Marian Noworolski
- Fundacja Pokolenia
J.W.
Z okazji Dnia Świętego Mikołaja Samorząd Uczniowski oraz szkolny radiowęzeł zorganizowali dla społeczności uczniowskiej naszej szkoły kilka atrakcji. Od rana mogliśmy usłyszeć świąteczne nagrania, które wprowadziły nas w świąteczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Można było również składać sobie świąteczne życzenia przez radiowęzeł. Na korytarzach szkolnych można było spotkać nie jednego Mikołaja a nawet renifera.
Samorząd Uczniowski dziękuje za wspólną zabawę i dobre humory. Udowodniliście, że ważna jest dla Was atmosfera panująca w szkole.
J.W.
28 listopada 2018r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród wyróżnionych ponownie znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych wv Gniewie - Marcin Andrzejczak z klasy 3A oraz Izabela Grochocka z 3B. Nagrody wręczyli Małgorzata Bielang - pomorski Wicekurator Oświaty i Wicewojewoda Mariusz Łuczyk. Gratulowano wszystkim wyróżnionym. Podkreślono, że osiągnięte przez uczniów sukcesy zawsze okupione są ciężką pracą i wysiłkiem, a nawet rezygnacją z wielu przyjemności. Złożono również gratulacje nauczycielom oraz dyrektorom szkół. Nie zapomniano o podziękowaniach dla rodziców stypendystów.
Iza III b
Grupa uczniów z klasy 4b: Dawid Cyssewski, Julian Ruciński oraz Jakub Szutowicz pod opieką koordynatora Szkolnego Klubu Wolontariusza pani Justyny Waśniewskiej oraz pana konserwatora Łukasza Sołtysa udała się z wizytą do schroniska dla zwierząt „Animals” w Tczewie.
Wzorem poprzedniego roku została zorganizowana, w naszej szkole, zbiórka karmy dla zwierząt (suchej i mokrej), kaszy, ryżu i makaronu. Do akcji włączyli się uczniowie kilku klas naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Wielkich Walichnowach. Dzięki temu udało się zebrać i przygotować wiele legowisk, które w większości wykonali Krystian Genski z klasy 1a oraz nasza absolwentka Weronika Genska. Ponadto zebrano koce, ręczniki i inne akcesoria niezbędne w schronisku. Cieszymy się, że tak wielu uczniów wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny naszej społeczności uczniowskiej.
Szkoły Klub Wolontariusza bardzo dziękuje panu Jackowi Ordowskiemu za udostępnienie samochodu dostawczego do przetransportowania darów.
J.W.
zadania, jakich się podejmujecie, dotyczą wielu dziedzin życia i trudno je wszystkie wymienić. Każde z nich – to mądre, rozsądne i pełne poświęcenia działanie, które wypływa z szacunku dla drugiego człowieka, jego otoczenia oraz przeświadczania o mocy każdego dobrego gestu. To dzięki Waszej obecności w życiu codziennym możliwe stają się różne rozwiązania. Poprzez gotowość do działania tworzycie oparte na solidarności więzi między ludźmi, kształtujecie życie społeczne i skutecznie odpowiadacie na potrzeby otoczenia. Zawsze jesteście tam, gdzie to konieczne!
Dziś, 5 grudnia – w dniu Waszego święta – chciałbym uścisnąć wszystkie pomocne dłonie i serdecznie podziękować każdemu z Was. Życzę Wam spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek i każde dobre słowo wracało do Was dając siłę do dalszej pracy.
Wiem, że nie zabraknie Wam wytrwałości i wiary w to co robicie. Mam nadzieję, że swoją otwartością i zaangażowaniem będziecie zarażać innych a dzięki Wam i Waszej pracy, świat w którym żyjemy codziennie będzie stawał się lepszym.
Opiekun
Szkolnego Klubu Wolontariusza
Justyna Waśniewska
6 grudnia organizujemy dla Was
Mikołajki
Posyłajmy sobie tego dnia życzenia świąteczne!
Z głośników szkolnego radiowęzła usłyszymy świąteczną muzykę,
która wprowadzi nas w odpowiedni
i wyjątkowy nastrój J)))
Nie zapomnijcie o czapkach Mikołaja, rogach renifera czy innych gadżetach świątecznych!
3.12.2018r. w poniedziałkowy wieczór na dziecińcu zamkowym odbył się spektakl historyczny pt. „Noc listopadowa”. Miał on na celu przybliżenie wydarzeń nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy to sprzysiężenie podchorążych z Piotrem Wysockim na czele postanowiło podjąć walkę narodowowyzwoleńczą. Reżyserem oraz organizatorem przedsięwzięcia był nauczyciel historii Jacek Ordowski. Aktorami zaś byli uczniowie naszej szkoły. Grupę wiodącą stanowili oczywiście animatorzy kultury średniowiecza. Pieśni patriotyczne w przepiękny sposób wykonał chór ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Gniewie pod przewodnictwem pana Wojciecha Górskiego. W tym roku przedstawienie zgromadziło wyjątkowo liczną publiczność, m.in. przybyli na nie starosta tczewski Mirosław Augustyn, zastępca burmistrza miasta i gminny Gniew Joanna Kamińska, radni powiatowi oraz miejscy. Na tegoroczną edycję „Nocy listopadowej” przyjechała nawet młodzież z Iławy.
Marcin III a
Już 7 grudnia startuje XV Jubileuszowa Zbiórka Żywności Caritas TAK, POMAGAM!
W dniach 7 i 8 grudnia 2018 roku (piątek, sobota) Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, XV zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”. Z naszej szkoły w akcji weźmie udział 18 uczniów, którzy będą zbierać żywność w Netto w godzinach od 9:00 do 17:00. Podczas bożonarodzeniowej zbiórki wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu. Serdecznie zapraszamy do zbiórki!
Szkolny Klub Wolontariusza
W czwartek 29 i piątek 30 listopada w bibliotece szkolnej obchodziliśmy andrzejki podczas przerw lekcyjnych i na zajęciach bibliotecznych w klasach.
Z tej okazji nauczyciele bibliotekarze przygotowali kilka wróżb andrzejkowych: serca i karteczki z imionami, szpilki prawdy, chorągiewki z przepowiedniami i kubki przyszłości. W tych dniach wszyscy chętni uczniowie mogli skorzystać z wróżb, poznać swoją najbliższą przyszłość i wejść w magiczny świat fantazji.
Andrzejki w bibliotece umiliły pobyt młodzieży w szkole, wyzwoliły wiele uśmiechu i radości z przebywania razem. Wszyscy doskonale się bawili, a dodatkową osłodą były cukierki ufundowane prze bibliotekę. Ta forma odwiedzin biblioteki przez uczniów okazała się świetnym pomysłem na promowanie czytelnictwa i zbiorów biblioteki.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy!
Nauczyciele bibliotekarze
W środę 28 listopada młodzież ZSP Gniew wzięła udział w prelekcji na temat transplantacji. Spotkanie poprowadził Eugeniusz Rydel – członek stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”, skupiającego osoby propagujące ideę oddawania narządów, tkanek i komórek. Prowadzący podkreślił, że liczba oczekujących na przeszczep stale rośnie – w Polsce wynosi na 2,5 tysiąca osób. Tymczasem rocznie wykonuje się w naszym kraju 1,5 tysiąca transplantacji. Potrzeby są więc ogromne. Pan Rydel przypomniał historie transplantacji, a także wymienił prężnie działające ośrodki transplantacyjne w Polsce, takie jak Warszawa, Zabrze czy Szczecin. Opowiedział o pobieraniu narządów od ludzi ze stwierdzoną śmiercią mózgu oraz od osób żywych, spokrewnionych genetycznie lub emocjonalnie. Rozwiał rozpowszechnione w społeczeństwie mity na temat transplantacji. Okazuje się na przykład, że nieprawdziwe jest przekonanie, iż motocykliści są dawcami narządów – ich obrażenia doznane w wyniku wypadków zazwyczaj są tak rozległe, że narządy nie nadają się do przeszczepu. Prowadzący wyświetlił również film pokazujący, jak trudno jest podjąć decyzję o zgodzie na oddanie narządów zmarłej, bliskiej nam osoby. Jednocześnie film akcentował wielkie nadzieje pokładane przez chorych, oczekujących na przeszczep.
Pan Rydel zakończył prelekcję podkreślając potrzebę propagowania idei oddawania narządów oraz konieczność prowadzenia rozmów na ten niełatwy temat.
J.O.
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły pojechali do kina na projekt „Kino na temat”. Tym razem prezentowany był film „Utoya 22 lipca” i podjęty został temat „Czy terroryzm dotyczy każdego z nas?” Po seansie omówienia filmu dokonała socjolog Aleksandra Hotowy. Zapytała widzów o definicję terroryzmu i cechy terrorysty. Padło wiele ciekawych informacji, które w połączeniu z filmem pozostawiają niezapomniane wrażenia.
Film opowiada o wydarzeniach z 22 lipca 2011 roku na wyspie Utoya w Norwegii. Reżyser wykorzystał na początku filmowe materiały archiwalne sygnalizując w ten sposób pierwszy zamach. Następnie przeniósł widzów na wyspę Utoya, gdzie toczyła się dalsza akcja filmu, ukazująca masakrę masowego mordu. Film został zrobiony tak, że kamera przez kilkadziesiąt minut podąża za bohaterami, młodymi ludźmi, którzy słyszą pierwsze strzały i w popłochu, początkowo z niedowierzaniem, kryją się w krzakach. Widzowie prowadzeni są przez kamerzystę tak, iż mają poczucie, że uciekają między namiotami, drzewami i kryją się ostatecznie w skalnych wnękach w oczekiwaniu na pomoc lub śmierć.
Film kończy się w momencie, gdy na wyspę docierają ekipy policyjne niosące pomoc ocalałym.
To, co zostało ukryte przed oczami widzów, to zarówno bezpośrednia przemoc- nie oglądamy scen rozlewu krwi i momentów zabijania, jak i twarz samego sprawcy. Jego sylwetka pojawia się niewyraźnie na ekranie, dosłownie dwa czy trzy razy. Film nie przynosi też podpowiedzi, co się wydarzyło dalej - ani z ofiarami, ani z oprawcą. Czy sprawca w obliczu swojego czynu ma prawo do godnych warunków w kontekście praw człowieka i praw więźnia? Przypomnijmy, że w czasie strzelaniny, która trwała 72 minuty, zabił 69 osób oraz zranił 110, z czego 55 ciężko, 300 osób nie odzyskało równowagi psychicznej.
Na te i inne pytania widz musi odpowiedzieć sobie sam lub podczas lekcji wychowawczych w szkole - zachęcam do dyskusji.
A.F.
Dnia 21 listopada będziemy obchodzić Dzień Życzliwości. Tego dnia będziemy zachęcać do czynienia dobra i dzielenia się życzliwością. Już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania. Hasłem wiodącym wydarzenia jest „Życzliwość, podaj dalej!”. To słowa zachęty do dzielenia się życzliwością, do wzajemnego okazywania jej i niesienia pomocy w przekonaniu, że dobro wraca.
Załóżcie tego dnia część garderoby w żółtym kolorze!
Dnia 22.11.2018r. wybierzcie jedną najżyczliwszą osobę w klasie!
Regulamin konkursu
1. Hasłem akcji jest w tym roku: „Życzliwość, podaj dalej”. Zachęcamy do dzielenia się życzliwością, do wzajemnego okazywania jej i niesienia pomocy w przekonaniu, że dobro wraca.
2. Dnia 21 listopada zakładamy wybraną widoczną część garderoby w kolorze żółtym.
3. Dnia 22 listopada wybieramy najżyczliwszą osobę w klasie.
4. W czasie świętowania tj. 21 i 22 listopada dbamy o życzliwą atmosferę wobec całej społeczności szkolnej (w czasie lekcji, przerw, wobec siebie wzajemnie, wobec pracowników szkoły oraz w innych nieprzewidzianych sytuacjach).
4. W zabawie biorą również udział nauczyciele, którzy po każdej lekcji wpisują klasie liczbę uzyskanych punktów za życzliwość( 1-3).
5. Tego dnia możecie przekazywać dowody sympatii, życzliwości poprzez radiowęzeł.
J.W.
Powered by aSc EduPage