W ramach edukacji społecznej, pogłębiania kompetencji interpersonalnych oraz nauczania poprzez doświadczenie 4 kwietnia nasi uczniowie pojechali zobaczyć jak przebiega rozprawa w sądzie. Opiekunami byli Agnieszka Frątczak i Jacek Gerigk.
Oto relacja jednego z uczestników:
4 kwietnia zorganizowany był w naszej szkole wyjazd do Sądu Rejonowego w Tczewie. Na wokandzie sprawa z art. 158 kk (Art. 158. § 1.) Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.) Oskarżone trzy osoby stawiły się na rozprawę i jednomyślnie zeznały, że nie przyznają się do zarzucanych im czynów.
Na świadków powołano trzech policjantów, którzy tego dnia pełnili służbę i wezwano ich na interwencję w sprawie pobicia.
Wszyscy policjanci zeznawali tę samą wersję wydarzeń, tzn, że widzieli trzech mężczyzn stojących nad pokrwawionym poszkodowanym oraz jednego mężczyznę ze szklaną butelką w dłoni skierowaną w stronę poszkodowanego z zamiarem użycia przemocy.
Świadkami zdarzenia były też dwie inne osoby, które nie stawiły się do sądu ze względu na co Sędzia nałożył na nie grzywnę w wysokości 500 zł.
Po przesłuchaniu wszystkich świadków mógł zapaść wyrok, jednak oskarżonym przysługiwało prawo zadania pytań poszkodowanemu, z którego oskarżeni skorzystali. Ponieważ poszkodowany nie stawił się do Sądu to spowodowało, że rozprawę trzeba było odroczyć. Kolejny termin w maju. Z niecierpliwością czekamy na werdykt w tej sprawie. Mamy nadzieję, że uda się nam pojechać.
Karolina Alaburda kl. IVb